Pytania o wiarę
2004
- Dzisiejszy świat i jego zachęta do „wesołego” życia jest szczególnie trudnym wyzwaniem dla osoby wierzącej i starającej się żyć według słów Pana naszego spisanych w Piśmie Świętym. Codzienność „zasiana” jest większymi i mniejszymi upadkami na duchu i grzechami. Czy jest możliwe życie bez grzechu?
- Moje pytanie dotyczy tego, czy Jezus nakazał spowiedzi przed kapłanem, czy została „wymyślona” potem? Czy Jezus nie mówi, że gdy będziemy prawi, sprawiedliwi i pobożni to wszelkie grzechy nam odpuści i zamieszkamy u Jego Ojca?
- Dlaczego w Kościele jest podział na księży i świeckich i jak to się ma do życia po śmierci? Pytałem o to kilku księży a oni opowiadali mi sprzeczne ze sobą wersje w zależności od czego zaczynałem rozmowę! Pierwszy powiedział mi, że taki podział jest tymczasowy, a po śmierci będzie równość. Drugi, że każdy otrzyma tyle w zależności jaką miał odpowiedzialność. Trzeci (dr teologii zresztą) powiedział, że nie będzie żadnej równości i po śmierci księża otrzymają więcej, będą jakby bliżsi Bogu, bo oddali mu „całych siebie” i życie, odmówili sobie cielesnych rozkoszy...
- Czy Judasz rzeczywiście popełnił grzech, wydając Jezusa? Przecież gdyby nie to, On nie mógłby nas zbawić. Ta zdrada była częścią planu Boga – nie szatana...
- Co dzieje się po śmierci z ludźmi którzy nigdy nie słyszeli o wierze chrześcijańskiej? Rozumiem fakt, iż ktoś odrzuca Boga i tym samym świadomnie decyduje się na piekło, ale interesuje mnie kwestia ludzi którzy nigdy nie słyszeli o Bogu czy Chtystusie! Co z nimi po śmierci?
- Czy jest możliwe usunięcie z metryk chrztu nazwiska jednego z rodziców chrzestnych, a przez to pozbawienie tej osoby miana chrzestnej mojego dziecka?
- Czy po ślubie cywilnym mogę zostać matką chrzestną?
- Jestem matką dziecka 8-letniego, które w przyszłym roku ma iść do komunii. Ksiądz powiedział mi, że nie dopuści córki do komunii, ponieważ nie mamy ślubu kościelnego...
- Od wielu lat obserwuje chrzty w „naszych kościołach”. Jedno mnie zastanawia i powiem szczerze irytuje. Do czego służą chrzcielnice w świątyniach, piękne, bogato zdobione, stare, nowe, okazałe i skromne – słowem różne?
- Podczas ogłoszeń parafialnych usłyszałem, że: „dla parafian, uczestnictwo we Mszy św. odpustowej jest obowiązujące w sumieniu”. W mojej parafii odpust wypada w środku lata. Akurat tak się złożyło, że mój wyjazd urlopowy zbiegł się w terminie z uroczystością odpustową...
- Mam pytanie dotyczące Pisma Świętego. A mianowicie dotyczące tego czy zostało kiedykolwiek zmienione przez Kościół. Nie mam na myśli drobnych zmian przy tłumaczeniu, ale bardziej lub mniej znacznych w treści...
- Chciałbym pojechać do Holandii, gdzie „narkotyki” są legalne. Czy branie marihuany może nie być grzechem ciężkim?
- Jeśli dusza bez ciała to tylko bezradny cień – to co z ciałem aniołów, czy wreszcie (o ile to nie bluźnierstwo) samego Boga?
- Proszę odpowiedzieć dlaczego szatan nie może się nawrócić?
- Nurtuje mnie pytanie, na czym polega subtelna różnica między obmawianiem bliźniego (grzech) a komentowaniem, na przykład jego zachowania. Często przecież rozmowy dotykają innych osób. Dyskutując z mężem wspominamy znajomych i sytuacje z nimi związane. Zastanawiamy się, jak my postąpilibyśmy na ich miejscu, czy dokonalibyśmy tych samych wyborów. Nie raz jednak niepokoi mnie wątpliwość, czy podczas takich rozmów nie zaczynam ich „obgadywać”. Gdzie jest więc ta granica?
- Czy katolik może być za stosowaniem kary śmierci? Przecież Kościół przez wiele wieków opowiadał się za taką karą. Przyznam że nawet papież mnie w tej kwestii nie przekonuje. Jeśli jestem za karą śmierci to popełniam grzech?
- Prawo dopuszcza, aborcję w określonych przypadkach. Jeśli jest to pierwsza ciąża to byc może należało by walczyć, ale jeśli jest to trzecia ciąża, to czy aby na pewno należy narażać życie matki, by ratować dziecko, które nie ma szans na normalne życie. Czemu Kościół jest taki bezwzględny?
- Czy Pan Bóg zmienia swoje plany odnośnie człowieka? Czy upływ czasu ma znaczenie dla tego planu? Na ile w kwestii powołania możemy kierować się własnymi pragnieniami, a na ile powinniśmy zważać na opinie innych, starszych i bardziej doświadczonych?
- Jestem nieochrzczony i odkąd pamiętam zawsze uważałem się za osobę poszukującą. Obecnie z pewnością jestem najbliżej Jezusa niż kiedykolwiek byłem wcześniej i choć szczerze mówiąc jeszcze czegoś brakuję bym autorytatywnie stwierdził, że Wierzę to chciałbym zrobić kolejny krok i rozpocząć przygotowania do przyjęcia chrztu. Zadam więc konkretne pytanie: Ile trwa i na czym technicznie polega katechumenat chrzcielny?
- Proszę o odpowiedź dotyczącą wykorzystywania czasu przez duchownych podczas mszy świętej, czasu po Ewangelii, który powinien być poświęcony rozważaniu przeczytanego Słowa, a jest on wykorzystywany przez celebransa na swoje prywatne oświadczenia czy opinie zwłaszcza polityczne...
- Od jakiegoś czasu staram się przyjąć, zrozumieć i przeżyć prawdę o Trójcy Świętej – i mam trudności. Czytając Pismo św. spotykamy Boga Ojca, Jezusa – Człowieka i Boga, Ducha Świętego – też Boga. Wierzymy w jednego Boga. A mnie się jawią Trzy Osoby. Co je jednoczy? Czy Ojciec, Syn i Duch to jakby objawienia jednego Boga? Różne „wcielenia”?
- Mam pytanie, dotyczące Sakramentu Pokuty. Dosyć często zdarza mi się po spowiedzi odczuwać „niedosyt”, jeśli chodzi o odpowiednie przedstawienie swoich grzechów. Mianowicie wydaje mi się czasami, że wyznając je zmniejszyłem nieco ich kaliber...
- Mam problem z żalem za grzechy. Powiedziałam to spowiednikowi – chodziło o współżycie seksualne. Pewnie bym teraz tego nie zrobiła, ale skoro już się to stało nie żałuję tego....
- Zawsze myślałem, że aby Bóg we mnie zamieszkał, powinienem być w łasce uświęcającej. Po lekturze pytania o małżeństwa niesakramentalne i odpowiedzi na nie mam rozumieć, że to już nie obowiązuje?
- Zwracam się do Was z zapytaniem, ponieważ jeden z moich znajomych ma zostać ojcem chrzestnym i zgłosił się do swojej parafii po „zaświadczenie”. Co to za papier i co na nim jest umieszczone? Czy kapłan, może odmówić wystawienia dokumentu, argumentując ten fakt tym, że „nie widuje nas w kościele, więc jesteśmy niepraktykującymi katolikami”?
- Gdy Bóg stworzył siedmiu archaniołów m.in. szatana byli oni doskonali. Dlaczego więc szatan odwrócił się od Boga? Z drugiej jednak strony Bóg jest wszechwiedzący więc mógł to zaplanować. Bo przecież skoro wiedział mógł stworzyć szatana innym lub go w ogóle nie stwarzać…
- Jak można inaczej (tj. właściwie?) rozumieć epizod z kobietą kananejską, której Jezus bądź co bądź dwukrotnie odmówił swojej łaski, tylko dlatego że pochodziła ona z innego narodu?
- W jednym z numerów Frondy, poświęconym problemowi aborcji opisana została jedna z metod „leczenia” matek, które dokonały aborcji. Jednym z etapów uzdrawiania relacji matka-dziecko jest prośba o chrzest nienarodzonego dziecka. Moje pytanie dotyczy losu dzieci nienarodzonych bez względu na to, czy śmierć zadana im została umyślnie, czy też zmarły przed narodzeniem w sposób naturalny. Czy taki chrzest ma raczej wymiar symboliczny, czy rzeczywiście chrzest nienarodzonego dziecka jest warunkiem zbawienia?
- Czy można modlić się za Judasza – o jego zmartwychwstanie? Jeżeli nie można i nie powinno się – to czy szatan mógł mi to podpowiadać?
- Skoro jest czyściec, to jakie grzechy trzeba popełnić, by dostać się do piekła?
- Bardzo proszę o odpowiedź, w jaki sposób mam wytłumaczyć mojej 13-letnie córce, w jaki sposób Pan Bóg stworzył świat, człowieka. Przecież nie mogę jej już mówić, że ulepił człowika z gliny...
- Przed kilkoma dniami zmarła mi bliska osoba – moja Babcia. Mam poważny dylemat, gdyż za trzy miesiące mam ślub. Nie wiem teraz co zrobić. Czy powinnam przesunąć datę ślubu na później czy odwołać przyjęcie ślubne?
- Od dawna grywam w tzw. gry fabularne (role playing games), rozgrywające się w świecie fantasy. Słyszałam opinie pojedynczych osób, że to ‘sprawa szatańska’, i rozważałam czy rzeczywiście może to być dla mnie zagrożeniem...
- Od jakiegoś czasu zaprząta mi głowę fragment tekstu jednej z pieśni „przyjdź do mnie Jezu, Przyjdź i nie spóźniaj się”. Przecież Jezus jest cały czas blisko nas, to On kołacze a my mamy posłyszeć głos i otworzyć Mu, więc dlaczego tu jest „nie spóźniaj się”?
- Co to jest miłość? Jak należy rozumieć miłość Boga? Wydaje się, że każdy rozumie to po swojemu i dlatego należałoby podać jednoznaczną definicję...
- Jak postąpic w przypadku, gdy kobieta nalega na antykoncepcję, a w skrajnym przypadku stosuje środki bez wiedzy męża?
- Czy rzeczywiście, a jeśli tak to gdzie, istnieje zapis, że na Mszę św. w sobotę wieczorem można iść tylko wtedy, kiedy na drugi dzień pracuje się bądź też z innej przyczyny nie ma możliwości pójścia na Mszę św.?
- Czy Kościół dopuszcza możliwość odprawiania mszy świętej za osoby nie będące chrześcijanami?
- Krótka refleksja na temat grzechu
- „Idź, a od tej chwili już nie grzesz.” Te słowa Jezusa są wezwaniem nas wszystkich do życia bez grzechu. Ale czy człowiek może nie grzeszyć? Przecież natura ludzka jest skażona grzechem pierworodnym, a kto mówi, że jest bez grzechu ten kłamie. Jak więc to jest? Co robić, żeby z jednej strony zadośćuczynić wezwaniu Jezusa, a z drugiej nie kłamać, że się jest bezgrzesznym?
- Kolejni papieże wielokrotnie przepraszali za grzechy Kościoła wobec innych. Od antysemityzmu poprzez inkwizycję, wyprawy krzyżowe, kontrreformację itd. Proszę mi podpowiedzieć – kiedy Duch Święty dzialał w Kościele? Czy w czasie inkwizycji w czasie potępienia jej nadużyć? Czy może w obu przypadkach? I dlaczego – jeśli w Kościele działa Duch Święty – możliwe są jakiekolwiek złe skutki działań Kościoła?
- Na fali zainteresowania filmem Pasja Mela Gibsona wiele pism zamieściło na jego temat bardziej lub mniej głębokie artykuły. Najciekawsze ukazały się chyba w „Tygodniku Powszechnym” (nr 10, 7 III), a uwagę moją szczególnie przyciągnął tekst węgierskiego historyka Gezy Vermesa. Przedstawia on dokładny obraz stosunków społecznych i politycznych w Palestynie czasów Chrystusa i późniejszych. Pewien fragment jego wywodów wywołał jednak moje zaskoczenie i nieufność, a po nich chwile zwątpienia...
- Czy można prosić o wyjaśnienie wezwań: Wieża Dawidowa i Wieża z kości słoniowej? Mam również inne pytanie: jak rozumieć słowa mówiące, że Chrystus stał się Ołtarzem: „sam stał się Kapłanem, Ołtarzem i Barankiem ofiarnym”?
- Z argumentacją podaną w odpowiedzi na pytanie o wniebowzięcie Maryi spotkałem się po raz pierwszy. Ale i dotąd nie sprawiało mi trudności uwierzenie w to wydarzenie, gdyż rozumowałem tak: Adam i Ewa w raju nie znali skutków grzechu, więc byli nieśmiertelni. Jeśli Maryja urodziła się bez grzechu pierworodnego, to jak mogła umrzeć? Czy moje rozumowanie jest słuszne?
- Co się stało z żoną św. Piotra? – A cóż to za przewrotne pytanie? Sam bym tak zareagował, gdyby nie lektura fragmentu Ewangelii św. Marka. „Teściowa Szymona”? Któż to taki? Jak teściowa, to i żona. Idąc tym tropem można i innych apostołów podejrzewać o małżeństwo. No dobrze, przecież nie było wtedy Kościoła, albo właśnie się tworzył; nie było wiec celibatu. Co zatem wiemy o tej sprawie? Co stało się z zona/zonami po powołaniu apostołów?
- W odpowiedzi udzielonej Piotrowi o. Wiesław Baniak pisze, że nieprzyjęcie Komunii Św. w okresie wielkanocnym jest grzechem ciężkim. Mam pytanie: zawarłem związek małżeński po rozwodzie z poprzednią żoną z którą miałem ślub kościelny. W świetle przepisów kościelnych żyję więc w ustawicznym grzechu, bez możliwości przyjmowania Komunii św., czy w takim razie jest to grzech do kwadratu. A jeżeli jest to taka kwadratura koła, to czy w ogóle ma sens uważanie się za katolika, czy może powinienem nie chcąc odchodzić od Boga zmienić przynależność do kościoła który czci tego samego Boga lecz jest bardziej „ludzki”?
- Jak małżeństwo, które żyje w związku niesakramentalnym może uczestniczyć w życiu Kocioła? Niestety, nie możemy wziąą ślubu kościelnego, jako że mój mąż był już raz żonaty i mimo tego, iż opuściła go pierwsza żona nie udało mu się uzyskać unieważnienia ślubu kościelnego. Oboje jesteśmy ludźmi wierzącymi i nie chcemy tracić więzi z Panem Bogiem. Doskonale zdaję sobie sprawę z naszego polożenia – z tego co wiem nie możemy przystępować do spowiedzi ani komunii – stąd proszę o radę...
- Niedawno urodziła nam się druga córka i chcielibyśmy ją ochrzcić z tym, że ksiądz w naszej parafii odmówił nam chrztu dla dziecka bo stwierdził, że jesteśmy niewierzący, i że nie chodzimy do kościoła. Czy ksiądz ten miał prawo odmówić chrztu dla dziecka? Pierwsza córka jest chrzczona, a ja i mój mąż mamy ślub kościelny, co prawda do kościoła nie chodzimy, ale w Boga wierzymy...
- Bardzo lubię śpiewać Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP. Chciałabym dowiedzieć się czegoś więcej o genezie tego nabożeństwa, zachęcić dzieci do tej modlitwy. W Historii Kościoła w Polsce (pod red. B. Kumora i Z. Obertyńskiego, Pallotinum 1974) przeczytałam, że już w XII wieku śpiewano w Polsce Godzinki o Najświętszej Maryi Pannie (pisał o tym Gall Anonim). Czyżby to były TE SAME Godzinki – co wydaje się mało prawdopodobne, chociaż podobno modlitwa Pod Twoją obronę ma ponad tysiącletnią historię. Bardzo proszę o napisanie o historii Godzinek lub podanie źródła, gdzie mogę takie informacje znaleźć...
- Jak można rozpoznać swoje powołanie, czy do życia w samotności, czy w małżeństwie, czy wreszcie do powołania zakonnego? Czy w modlitwie powinnam szukać odpowiedźi na to pytanie, jeśli tak to w jaki sposób?
- Moje pytanie jest bardzo proste: czytałam wiele razy, że uroczystość Wniebowstąpienia została przeniesiona na niedzielę, ale w mojej parafii było w tym roku obchodzone we czwartek. Czy zatem obchodzi się je dwa razy, czy może różnie w różnych parafiach? Czy uczestniczenie we Mszy św. było w ten czwartek obowiązkowe?
- Bardzo często pracuję w niedzielę i wiem, że mogę uczestniczyć w sobotniej liturgii mszy św. Niestety ostatnio jeden z moich duszpasterzy powiedział mi, że jeśli nie ma w tym dniu kazania, dwóch czytań i formularza niedzielnego to nie jest to msza niedzielna. Czy to prawda?
- „I nie wódź nas na pokuszenie...” – to nieszczęśliwe tłumaczenie powoduje sporo nieporozumień. Czy „ktoś” będzie miał odwagę, siłę, aby to zmienić?
- Czy lekarz ma prawo odmówić wypisania recepty na pigułki antykoncepcyjne?
- Proszę o wyjaśnienie wątpliwości w sprawie rozgrzeszenia z grzechu aborcji. Przeczytałam, że kto dokonana aborcji lub w jakikolwiek sposób w tym uczestniczy podlega ekskomunice...
- Jestem osobą wychowaną w rodzinie katolickiej. Do kościoła chodzę w miarę systematycznie niestety nigdy nie byłem wstanie uwierzyć we wniebowzięcie oraz w to, że Maryja pomimo małżeństwa z Józefem pozostała dziewicą...
- Co wiemy o szatanie? Czy tak, jak mamy obok siebie Anioła Stróża, tak mamy również anioła upadłego a my nic o tym nie wiemy? Po książce „Pielgrzym” P. Coehlo jestem trochę niespokojna...
- Nigdy nie zdradziłem żony z inną kobietą. Kocham ją a ona mnie. Jednak nigdy nie zdradziłem żony z inną kobietą. Kocham ją a ona mnie. Niedawno z racji prowadzenia przez mnie strony internetowej poznałem pewną kobietę. Ona też ma męża i go kocha. Po kilkutygodniowej, bardzo szczerej i osobistej korespondencji, narodziło się między nami uczucie, najpierw przyjaźni, a teraz chyba miłości...
- Czy zdrada żony w myślach jest faktycznie zdradą? Czy faktycznie jest tak, że patrząc pożądliwie na kobietę już dopuściliśmy się z nią cudzołóstwa? Czy fantazje erotyczne z udziałem innych kobiet niż małżonka są grzeszne, czy też należy je traktować tylko jako pokusę?
- W Ewangelii jest powiedziane: „bądźcie i wy doskonali jak doskonały jest Ojciec Wasz Niebieski”. Od jednego z księży usłyszałam, że człowiek nie może osiągnąć doskonałości dlatego też należy zaakceptować własne niedoskonałości. Dlaczego w związku z tym Bóg chce od nas czegoś czego do końca nie możemy spełnić?
- Proste, lecz ważne dla mnie pytanie: jakie modlitwy wchodzą w skład codziennego pacierza wieczornego?
- Dlaczego podczas udzielania sakramentu małżeństwa w Kościele katolickim kobieta nie musi ślubować swojemu mężczyźnie posłuszeństwa?
- Moim znajomym urodziło się dziecko w 6 miesiącu ciąży i racji zagrożenia życia zostało ochrzczone tzw. chrztem z wody. Czy teraz kiedy skończyło rok i stan zdrowia jest już dobry może być udzielony chrzest – no właśnie jaki, czy taki jak normalnie w kościele?
Najnowsze pytania i odpowiedzi (24)
Archiwum
Rok 2005 (14)
Rok 2004 (63)
Rok 2003 (43)
Rok 2002 (241)
Rok 2001 (57)
Rok 2000 (9)
Rok 1999 (22)
Rok 1998 (18)