Przed kilkoma dniami zmarła mi bliska osoba – moja Babcia. Mam poważny dylemat, gdyż za trzy miesiące mam ślub. Nie wiem teraz co zrobić. Czy powinnam przesunąć datę ślubu na później czy odwołać przyjęcie ślubne?

 

Nie ma jakichś prawnych uregulowań dotyczących czasu żałoby. Są natomiast zwyczaje o charakterze powiedzmy ludowym. Więc problem jeśli chodzi o prawo nie istnieje. Tego typu rzeczy są pozostawione rozwadze ludzi. Tak można powiedzieć sprawa wygląda z grubsza. To oczywiście nie załatwia Twojego problemu. Przynajmniej nie znalazł się jak widzisz ktoś, kto podjąłby za Ciebie decyzję. Ona nadal należy do Ciebie. Ja myślę, że problem Twojego pytania nie leży w ślubie, tylko w zabawie weselnej. Nie wiem, czy jest na przykład możliwość jakiegoś „stonowania” tej zabawy. Być może też to nie jest wcale rozwiązanie. Nie wiem. Jednak spróbuj odpowiedzieć sobie na pytanie, czy Twoja babcia postawiłaby Tobie taki warunek, jaki zdaje się ukazywać z Twojego pytania. Czy ona chciałaby żebyś przełożyła ślub?

Wiem, że odpowiedź na to pytanie i takie w ogóle sformułowanie pytania, może jakby narzucać odpowiedź, ale jeśli szczerze to zrobisz, znajdziesz odpowiedź, jak mi się zdaje.

Ks. Jarosław Ropel