Pytania o wiarę
2003
- Mieszkam w Stanach Zjednoczonych i ciągle stykam się z ludźmi różnych wyznań. Rok temu przyszła do pracy koleżanka, która od razu uświadamiała mi, że ja nie znam Boga, że to ona Go zna. Powodem oczywiście jest fakt, że jestem katoliczką...
- W Ewangeli zaleca się miłość nierprzyjaciół, w listach apostolskich mówi się o tym, że miłość usuwa lęk. Jak daleko należy posunąć się z tą miłością nieprzyjaciół?
- Ostatnio byłem w Licheniu gdzie w Kościele MB Częstochowskiej i w Kaplicy Trójcy św. Bóg jest przedstawiony pod postacią starszego człowieka z brodą. Proszę mi powiedzieć czy to ma jakiś wymiar symboliczny? Czym kierowali się twórcy, bo generalnie w świątyniach Kościoła katolickiego nie przedstawia się Boga Ojca na obrazach jako człowieka?
- Mieszkam w obrębie niedawno ustanowionej parafii, która otrzymała jako wezwanie Matkę Boską Częstochowską. W związku z tym mam szereg pytań i wątpliwości m.in. kto decyduje o nazwie (wezwaniu) parafii lub kościoła? Czy mogą mieć na to wpływ parafianie?
- Dlaczego jestem wodzony na pokuszenie jeżeli codziennie proszę „...i nie wódź nas na pokuszenie”?
- Dlaczego nie święcimy soboty tylko niedzielę? Przecież to sobota jest według Biblii siódmym dniem tygodnia a Bóg nakazał święcić siódmy dzień. Jezus tego nie zmienił, nie powiedział: „odtąd będziecie święcić niedzielę...” Dlaczego więc nie święcimy soboty?
- Bóg zezwala człowiekowi na poszukiwanie swojej wiary i udoskonalanie jej. Ale dlaczego Mojżesz został ukarany gry powtórnie uderzył w skałę, z której miała wypłynąć woda? Dlaczego został tak surowo ukarany?
- Jakie trzeba spełniać warunki i co należy zrobić aby zostać przyjętym do zakonu?
- Na oficjalnych stronach KAI (e.kai.pl) podano link do strony w prawosławnym serwisie informacyjnym grupującej linki do kolejnych stron prawosławnych. Między innymi do wpisanej w temacie strony www.holyfire.org, gdzie także w języku polskim opisano cud „Świętego Ognia”. Muszę przyznać, że ani w polskich przewodnikach po Jerozolimie, jak i w literaturze nie spotkałem się z opisem tego cudu, choć przedstawiony jest jako jeden z najstarszych i najdłużej trwających zjawisk. Równocześnie przedstawiona jest opinia o ”niepromowaniu” przez między innymi Kościół Katolicki z przyczyn „politycznych” tego cudu.
- Na liście świąt nakazanych nie ma drugich dni świąt Wielkanocy i Bożego Narodzenia. Czy to prawda, że te święta nie są nakazane już od wielu lat? Jeżeli to prawda to dlaczego ta informacja jest ukrywana?
- Uroczystość Objawienia Pańskiego wymieniona jest w interpretacji nowych przykazań kościelnych wśród świąt nakazanych. Co więc zrobić, jeżeli godziny pracy uniemożliwiają udział we mszy w tym dniu? Czy nadal obowiązuje dyspensa Prymasa Polski dotycząca wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w przy spożywaniu posiłków w stołówkach?
- Mam pytanie dotyczące obchodzenia uroczystości Triduum Paschalnego, które niedawno przeżywaliśmy, a dokładnie – Wielkiej Soboty. Otóż w mojej parafii proboszcz próbował zmienić tradycję i przez ostatnie 2 czy 3 lata obrzędy Wielkiej Soboty połączone były niejako z uroczystościami niedzielnymi, tzn. wszystko zaczynało się o godzinie 22.00 obrzędami przy ognisku, następnie odprawiano mszę świętą, a bezpośrednio po niej wyruszała procesja ulicami miasta. Tym samym nie było porannej procesji ani mszy rezurekcyjnej o 6.00 rano w niedzielę.
- Dlaczego Kościół nie wierzy w reinkarnację? Dlaczego dusza nie może wędrować z jednego ciała do drugiego?
- Dlaczego ksiądz a nie rodzice ma decydować, kogo można ochrzcić a kogo nie? Przecież chrzest przyjmuje dziecko, które nie może ponosić odpowiedzialności za życie rodziców...
- Jak długo trwa żałoba po śmierci brata rodzonego? Jadę na wesele i nie wiem, czy mogę ubrać się np. na czerwono i tańczyć?
- Proszę mi odpowiedzieć jaki jest stosunek Żydów do osoby Jezusa Chrystusa? Jaką zajmuje godność w ich religii?
- Jestem z chłopakiem od dwóch lat, we wrześniu mamy wziąć ślub. Jestem osobą praktykującą i wierzącą w Boga. Inaczej jednak myśli mój chłopak. Chodzi ze mną do kościoła wtedy kiedy go o to poproszę, kiedy mu przypomnę. Pytając się go, jak będzie wyglądało życie po ślubie, kto będzie uczył wiary naszych dzieci, odpowiada, że to ja będę tą osobą...
- Dlaczego Bóg mnie olewa..? Jeżeli ja go o coś proszę, to ma mnie gdzieś... On mi nie pomaga.
- Nowe sformułowania Przykazań Kościelnych wraz z wykładnią
- Dekret dotyczący świąt zniesionych w Polsce
- Jest wśród nas katolików tyle przeciętności i zła, ludzie nie żyją Jezusem. Zachęcam nowych ludzi aby przyszli do kościoła, parafii, na mszę ale... nie mam im nic więcej do zaproponowania. Poza tym to jest to, co oni już znają i od czego większość uciekła w ateizm. Przecież prawie wszyscy młodzi ludzie którzy teraz mówią że nie wierzą w Boga wychowali się w rodzinach katolickich...
- Dlaczego Wielkanoc jest tzw. świętem ruchomym? Przecież śmierć i zmartwychwstanie Jezusa miało miejsce konkretnego dnia i miesiąca kalendarza żydowskiego?
- Czy spowiedź istniała zawsze w obecnej postaci? Ostatnio natknąłem się na artykuł dotyczący spowiedzi w kościele katolickim, zaintrygował mnie on i sprowokował do przemyśleń. Spowiedź jest chyba „najtrudniejszym” z sakramentów. Czy jeśli Bóg zna wszystkie moje grzechy i przewinienia to w jakim celu muszę się nimi z kimś dzielić?
- Chciałbym się dowiedzieć, kiedy dla Kościoła przestaje być się jego członkiem? Urodziłem się w katolickiej rodzinie, przyjąłem wszystkie możliwe do tej pory sakramenty, ale od kilku lat wiara moja coraz bardziej kruszeje... Zacząłem od coraz rzadszego przyjmowania sakramentów, a kończę w chwili obecnej na tym, że w ogóle nie bywam na mszy, a modlę się (dobrze, że przynajmniej autentycznie) bardzo rzadko...
- Od pewnego czasu zastanawiam się nad jedną rzeczą: człowiek jest omylny, ale zgodnie z dogmatem papież nie jest omylny (oczywiście chodzi o sprawy wiary). Ale jeżeli jakaś decyzja nie była wcześniej dostatecznie „omodlona” to nawet papież może się „pomylić” – tak mi się wydaje...
- Czy Bóg dopuszcza zło czy je na nas zsyła – jako karę a może w innym celu? Zawsze mi się wydawało, że jedynie dopuszcza zło. Jak w takim razie interpretować słowa: „On zrani, On także uleczy, skaleczy – i ręką swą własną uzdrowi”?
- Jak to możliwe, że ludzie zostali zbawieni przez śmierć Jezusa? Za zabicie kogokolwiek a tym bardziej prawego należy się kara a nie zbawienie...
- Dlaczego wyznajemy, że Jezus zmartwychwstał „trzeciego dnia”? Rozumiem, że pewnie trzeciego dnia po swojej śmierci. Jakby nie liczyć, trzecim dniem po piątku jest poniedziałek.
- Czy naturyzm, uprawiany w formie nie mającej nic wspólnego z erotyzmem czy pożądaniem, jest grzechem?
- Czy można prosić o wytłumaczenie tekstu 1 Kor 2,9?
- Czy wizja prawdziwego wiecznego potępienia jakiegokolwiek stworzenia nie jest wewnętrznie sprzeczna, nielogiczna, absurdalna i w ogóle niemożliwa do przyjęcia przez chrześcijańskiego Boga?
- Gdzie narodził się Jezus? Moje rozumowanie prowadzi do wniosku, że zapewne w Nazarecie lub jego okolicach, na pewno nie w Betlejem. A jeśli obie ewangeliczne opowieści o narodzinach są teologiczną fikcją, to jaką mogę mieć pewność, że tego samego nie można powiedzieć o całej reszcie Biblii?
- Czy to, że szatan, istota nieśmiertelna, wybrała nieposłuszeństwo i jego natura, chociaż nieśmiertelna, jest zła, oznacza, że zło – chociaż ukarane i nieszkodliwe po sądzie ostatecznym – będzie nieśmiertelne?
- Jest taki fragment, który mówi o tym, że matka Jakuba i Jana prosi Jezusa, aby jej synowie mogli zasiąść po Jego lewej i prawej stronie, ale Jezus mówi jej, że to „leży w gestii” Jego Ojca. Dlaczego więc zatem w innym miejscu Ewangelii padają słowa: proście, a będzie wam dane”?
- Czy prawo kanoniczne dopuszcza możliwość by obowiązki rodziców chrzestnych pełniły dwie kobiety?
- Czy grzech pierworodny jest rzeczywiście konsekwencją złych czynów praludzi czy to tylko jakiś symbol grzesznej natury ludzkiej?
- Czy można prosić spowiednika o zmianę wyznaczonej pokuty?
- Czy osoba odmawiająca zgody na pobranie organów uniemożliwiając w ten sposób uratowanie komuś życia popełnia grzech?
- Na czym polega i czemu służy „czterdziestogodzinne nabożeństwo”?
- Coraz częstsza w dzisiejszym świecie jest kremacja zmarłych. Jaka jest nauka Kościoła jeśli chodzi o tę sprawę?
- Może brak wobec Boga prawdziwie ciepłych, kobiecych uczuć jest grzechem? Jak powiedzieć to spowiednikowi, który nie zna kobiet?
- Moja siostrzenica jest tylko po ślubie cywilnym. W parafii siostrzenicy odmówiono jej chrztu dziecka uzasadniając brakiem ślubu kościelnego.
- Czasami mam wrażenie, że jest niewielu księży, przynajmniej tutaj, w USA, którzy naprawdę wierzą!
Najnowsze pytania i odpowiedzi (24)
Archiwum
Rok 2005 (14)
Rok 2004 (63)
Rok 2003 (43)
Rok 2002 (241)
Rok 2001 (57)
Rok 2000 (9)
Rok 1999 (22)
Rok 1998 (18)