Pytania o wiarę
1998
- Czy ktoś napisał jakiś dowód biblijny na istnienie czyśćca, który przemawiałby np. do protestanta?
ODPOWIADA KS. KRZYSZTOF GÓŹDŹ - Od pewnego czasu zastanawiam się nad następującą kwestią: miłość – czym ona jest? Ewangelia daje odpowiedź na temat miłości Boga do człowieka i mówi jak bardzo mamy kochać, lecz czym jest miłość ludzko-ludzka? I czym się różni (psychicznie) od miłości Boga?
ODPOWIADA MICHAŁ CZUMA - Na liście dyskusyjnej spotkałem się z twierdzeniami ze Jezus, jako postać historyczna nie istniał. Postać Jezusa miałaby być wykreowana na potrzeby stworzenia nowej religii. Jako uzasadnienie podawano brak pozachrześcijańskich źródeł historycznych.
ODPOWIADA TOMASZ KOT - Jeśli każdy człowiek wyposażony jest w duszę nieśmiertelną, jak twierdzi Katechizm Kościoła Katolickiego, chciałbym się dowiedzieć kiedy ją uzyskał? Co robił Jezus przez 17 lat, od rozmowy z uczonymi w Piśmie, gdy miał 12 lat, do momentu kiedy to zaczyna nauczać? Dlaczego jeszcze za życia obecnego papieża Jana Pawła II (oby żył jak najdłużej) Jego imieniem nazywa się szkoły, ulice, stawia mu się pomniki?
ODPOWIADA MICHAŁ CZUMA
- Jaka jest oficjalna nauka Kościoła na temat stosowania kary śmierci? Do wczoraj byłem przekonany, że Kościół jednoznacznie potępia stosowanie kary śmierci. Pewien ksiądz w radiu gdańskim powiedział, że stanowisko Kościoła nie jest tak jednoznaczne.
ODPOWIADA MACIEJ TABOR - Czy ktoś napisał jakiś dowód biblijny na istnienie czyśćca, który przemawiałby np. do protestanta?
ODPOWIADA KRZYSZTOF GÓŹDŹ - Kiedy Pan Bóg do mnie mówi? Skąd mogę mieć pewność o spełnianiu woli Bożej, jeśli przeciwstawiam się prawie wszystkim dookoła, a wewnętrznie jestem przekonana, że to co robię jest dobre?
ODPOWIADAJĄ KRZYSZTOF GÓŹDŹ I MICHAŁ CZUMA - Cztery lata temu spotkałam na swojej drodze osobę, o której wtedy nawet nie pomyślałam, że będzie mogło miedzy nami coś być. Pokochałam go, dal mi coś, czego nikt inny mi nie dał. Poświęcił mi wiele swojego wolnego czasu... Przyjaźnimy się i możliwe, że on się czegoś domyśla. Zresztą obecna sytuacja jest bardzo wygodna. Jak pogodzić tę przyjaźń z księdzem z miłością do niego?
ODPOWIADA MICHAŁ CZUMA
- Wniebowzięcie Marii Panny
– chciałbym dowiedzieć się czegoś więcej o tym Święcie kościelnym, kto go ustanowił i kiedy? Dlaczego Dzieje Apostolskie milczą na ten temat? Cały czas chodzi mi o wniebowzięcie Marii Panny. Jakie inne kościoły oprócz katolickiego obchodzą te święto? Ktoś mi kiedyś powiedział, że ustanowiono je w 1950 roku – czy to prawda? Jeżeli tak, to dlaczego ustanowiono je po prawie 2000 lat? Jak znaleziono świadków, którzy to widzieli? Po co je wprowadzono? Czy istnieją jakieś źródła historyczne na ten temat?
ODPOWIADAJĄ DARIUSZ KOWALCZYK I KRZYSZTOF GÓŹDŹ - Dlaczego Kościół katolicki oszukuje, ukrywając i przeinaczając zawartość Pisma?... Dlaczego, ze strony katolików (w tym księży), stale spotykam się z brakiem chęci wymiany poglądów i brakiem prób udzielenia mi odpowiedzi na moje pytania i wątpliwości? W najlepszym razie otrzymuje odpowiedz, że „niezbadane są ścieżki...” itd. albo „oto Tajemnica...” Dlaczego tzw. „osobom duchownym” nie zależy na tym, bym znalazł się w Królestwie, za to każdy ksiądz „chodzący po kolędzie” zaczynał swoją wizytę w moim domu od pytania czy chodzę do kościoła na mszę?
ODPOWIADA MICHAŁ CZUMA - Mieszkam w Rosji, z dala od kościoła katolickiego. Staram się uczestniczyć w mszy prawosławnej zgodnie z duchem ekumenizmu, ale z wydawnictw cerkiewnych dowiaduje się, że wszyscy chrześcijanie, poza oczywiście prawosławnymi, są odszczepieńcami od prawdziwej wiary – z naszym Papieżem włącznie! I jak tu współżyć z braćmi w Chrystusie?
ODPOWIADAJĄ JACEK SALIJ I MAREK BLAZA
- Moją wiarę określiłbym jako przedziwną sinusoidę, raz poniżej linii zerowej a innym razem wysoko ponad nią. Dlaczego tak jest?
ODPOWIADAJĄ ARTUR KATOLO I MICHAŁ CZUMA - Jakimś cierniem, wzbudzającym stałe wątpliwości co do sensu, co do wiary w Boga jest dla mnie problem zła, problem zła niezawinionego – cierpienia dziecka, katastrofy – potrafię sobie w jakiś sposób stworzyć koncepcję w której to zło – nie jest z Ręki Boga.
ODPOWIADAJĄ JACEK SALIJ I KRZYSZTOF MĄDEL - Czy w życiu każdego człowieka zdarza się chwila kiedy musi sobie odpowiedzieć jakie jest jego właściwe powołanie? Może niektórzy jakoś od razu są dojrzali do określenia czy są powołani do małżeństwa czy do kapłaństwa.
ODPOWIADAJĄ MIECZYSŁAW ŁUSIAK, JACEK SALIJ ORAZ MICHAŁ CZUMA - Mój szkolny kolega uważa Biblię, szczególnie Stary Testament, za cenny dokument filozoficzny ale nie widzi w niej wartości historycznych. Jego zdaniem z istniejącej bogatej literatury sumeryjskiej pewne teksty zostały potraktowane wybiórczo dla wygody autorów pragnących stworzyć pewna bazę dla ludzi wierzących. Jako przykład podaje iż opis potopu jest pełniejszy i
prawdziwszy w opowieści Gilgamesza.
ODPOWIADA TOMASZ KOT
- Czym w ogóle jest dusza? Przez wiele lat chodziłem do Kościoła i na katechezę, ciągle słyszałem o „duszy”, ale NIGDY NIKT nawet nie spróbował wyjaśnić co to takiego owa dusza. Jeśli tak trudno jest ustalić czym jest dusza, skąd wiemy że w ogóle ona istnieje, że nie jest np. jedynie wytworem ludzkiego umysłu? Według Kościoła dusza ludzka jest nieśmiertelną, tzn. po śmierci biologicznej dusza ludzka nadal istnieje, już niezależnie od ciała. Jak to pogodzić z faktem, że dusza jest tak bardzo powiązana z ciałem? Jeśli mam przyjąć że coś takiego jak dusza istnieje, to co się z nią dzieje podczas snu?
ODPOWIADA DARIUSZ KOWALCZYK - Jak pogodzić rywalizację w pracy z miłością bliźniego, kiedy to, ile dostaję pieniędzy zależy od mojej wiedzy i kwalifikacji a "muszę" za darmo dzielić się z innymi, czasami po nocach zdobywaną wiedzą, w imię miłości.
ODPOWIADA KRZYSZTOF MĄDEL - Pytanie które narzuca się wielu „odrodzonym” chrześcijanom: Jak to jest, że gdy powracamy do wiary, zmagając się ze wszystkimi przeciwnościami losu, staramy się modlić, zmienić swoje życie, początkowo wszystko się „udaje”... cały świat się odmienia, ale bardzo często wkrótce potem wszystko wydaje się „walić na głowę”... Jak to zinterpretować: jako test naszej wiary (być może przy udziale szatana-adwersarza?), jako dzieło przypadku, jako skutek naszych przewin dokonanych w czasie „odradzania się”, tzn. w czasie gdy nie byliśmy na tyle silni aby oprzeć się wszelkim pokusom?
ODPOWIADAJĄ JACEK SALIJ, KRZYSZTOF MĄDEL I TOMASZ STROYNOWSKI
Najnowsze pytania i odpowiedzi (24)
Archiwum
Rok 2005 (14)
Rok 2004 (63)
Rok 2003 (43)
Rok 2002 (241)
Rok 2001 (57)
Rok 2000 (9)
Rok 1999 (22)
Rok 1998 (18)