Niedawno urodziła nam się druga córka i chcielibyśmy ją ochrzcić z tym, że ksiądz w naszej parafii odmówił nam chrztu dla dziecka bo stwierdził, że jesteśmy niewierzący, i że nie chodzimy do kościoła. Czy ksiądz ten miał prawo odmówić chrztu dla dziecka? Pierwsza córka jest chrzczona, a ja i mój mąż mamy ślub kościelny, co prawda do kościoła nie chodzimy, ale w Boga wierzymy.

 

Każdy sakrament wymaga nie tylko pewnego przygotowania, ale nade wszystko fundamentu jakim jest żywa wiara. Kościół kat. chrzci dzieci bazując na wierze rodziców, którzy podejmują się zadania wychowania dziecka w wierze, co dokonuje się poprzez przykład życia wiarą. Jeśli proboszcz ma w tym względzie wątpliwości to właśnie tej natury, bo to nie jest „ bezmyślna maszynka do sakramentów” na zasadzie: wrzuć monetę. Warto zatem lepiej zastanowic się nad problemem: może czy nie może ksiadz ochrzcic, lecz bardziej nad sprawą autentyczności swojej wiary w Chrystusa.

Mam nadzieję, że wraz z małżonkiem poszliście Państwo w kierunku wyciągania takich wniosków, a nie w wysiłkach szukania kościoła, gdzie ksiądz „nie bedzie się czepiał i robił problemów.”

Szczęść Boże w pogłębianiu wiary!

Ks. Paweł Gronowski