Pytania o wiarę
2000
- Niektórzy księża, z którymi miałem przyjemność, są zdania, że Biblię czytać powinno się po kolei, od początku do końca. Inni księża, z kolei, robią rzecz następującą. Mówią: „No to teraz otworzymy Pismo Święte (na chybił trafił) i zobaczymy co dziś Bóg ma nam do powiedzenia” – jednym słowem traktują Pismo święte jako wyrocznię.
…ODPOWIADA JACEK ŚWIĘCKI - Znalazłem na Waszym serwerze „Plan czytania Pisma Świętego”. Wydaje mi się całkiem interesujący, ale... No właśnie. Chodzi o to, że w powyższym planie autor wprowadził kilka „rekonstrukcji” fragmentów Pisma św., a ja nie jestem do końca przekonany czy można z tego tak swobodnie i „bezpiecznie” korzystać.
…ODPOWIADA JACEK ŚWIĘCKI - Interesują mnie granice, w ramach których człowiek „korzystający” z dobrodziejstw zwierząt będzie mógł mieć spokojne sumienie, będzie mógł powiedzieć: „Wciąż postępuję etycznie (z punktu widzenia chrześcijańskiego)”. Jeszcze do niedawna ingerencja człowieka w życie zwierząt gospodarskich polegała przede wszystkim na zmienianiu środowiska i odpowiednim doborze ras i osobników do rozrodu. W przeważającej mierze nadal te dwie drogi są aktualne. Jednak zakres drugiej z wymienionych dróg od pewnego czasu gwałtownie wzrasta. Już nie poprzestaje się na ingerencji człowieka „z zewnątrz” (inseminacja, transplantacja zarodków, manipulacje na zarodkach itp.), ale wkroczyliśmy z różnymi narzędziami i metodami „do wnętrza” zwierzęcia – do jego najdelikatniejszej sfery: bezpośrednio na poziom genu. Tu próbuje się likwidować niekorzystne, z punktu widzenia człowieka, cechy następnych pokoleń, choć można w ten sposób eliminować także choroby genetyczne. Czy, przy obecnym stanie wiedzy, możemy tak głęboko ingerować w odwieczną strukturę przyrody? A jeśli tak, to czy są jakiekolwiek jej granice, skoro okazuje się, że bariery naturalne są przez człowieka coraz bardziej łamane?
…ODPOWIADA KS. PIOTR KIENIEWICZ
- Czy istnieje coś pośredniego między złem a dobrem? Czy jakiś czyn może nie być ani dobry, ani zły?
…ODPOWIADA BORYS J. SOIŃSKI OFM - Teza „Pan Bóg na pewno nigdy nie chce niczyjego cierpienia. Nigdy też na nikogo nie zsyła cierpienia, nie posługuje się cierpieniem jako środkiem do celu...” – jest piękna. Ale wystarczy zajrzeć do Księgi Hioba i znów pojawiają się wątpliwości...
…ODPOWIADA O. KRZYSZTOF MĄDEL SJ - Dlaczego Dekalog biblijny różni się od katechizmowego? … Usłyszałem ostatnio, że obecne dziewiąte i dziesiąte przykazanie stanowi w rzeczywistości jedno. … Jak trzeba być bezczelnym i jednocześnie pozbawionym bojaźni bożej, żeby wycinać z Pisma Świętego niewygodne dla pazernych na dobra doczesne podstawowe zasady, przekazane nam przez samego Boga w formie Dekalogu? Jak doskonale wiecie „wycięliście” Drugie Przykazanie, z ostatniego robiąc dwa, żeby liczba się zgadzała. …
Na liczne pytania o Dekalog…
…ODPOWIADA TOMASZ KOT
- Kiedyś dyskutowałem z pewną osobą na temat: czy diabeł jest posłuszny Panu Bogu? Osoba ta twierdziła, że nie – i tak się powszechnie uważa. Biblia natomiast pisze w księdze Joba, że diabeł stawił się na polecenie Pana Boga przed Jego obliczem. Jaka na ten temat jest oficjalna opinia Kościoła?
ODPOWIADA IZABELA WIŚNIEWSKA - Proszę o informację co oznaczają litery „IHS”?
ODPOWIADA ARTUR KOŁODZIEJCZYK - Czym się różni święto od uroczystości?
ODPOWIADA MAREK BLAZA
Najnowsze pytania i odpowiedzi (24)
Archiwum
Rok 2005 (14)
Rok 2004 (63)
Rok 2003 (43)
Rok 2002 (241)
Rok 2001 (57)
Rok 2000 (9)
Rok 1999 (22)
Rok 1998 (18)