Pytania o wiarę
2001
- Ostatnio, z dwóch krańcowo różnych (wyznaniowo) stron, dotarła do mnie informacja na temat rekolekcji ignacjańskich. Osoba (katolik) głęboko wierząca twierdziła, że rekolekcje te są niewłaściwe z chrześcijańskiego punktu widzenia, gdyż przeniknięte są bardzo mistyką Dalekiego Wschodu. Użył porównania z działalnością jezuity ojca de Mello, który został, jak wiemy, poddany ostrej krytyce ze strony Kongregacji Nauki Wiary. Druga osoba, z którą próbowałem polemizować na temat jego krytyki chrześcijaństwa, twierdził, że rekolekcje te „to dopiero odlot.” Jak jest naprawdę z tą mistyką?
- Jakie to są grzechy przeciw Duchowi Świętemu, których Chrystus nam nie przebaczy? Czy gdy sobie uświadomimy ze takie popełniliśmy to mamy sobie już dać spokój z nawracaniem się, bo już jest za późno?
- Odnoszę wrażenie, ze dzisiejszy Kościół nie głosi nauk biblijnych. Niech ojcowie postawią sobie pytanie: co by pomyślał o dzisiejszym Kościele katolickim chrześcijanin sprzed 2000 lat? Czy nie zaskoczyły by go dogmaty i w ogóle wielość kultu?
- Szukam kierownika duchowego i chciałem się dowiedzieć, jak rozpoznać, że to jest właśnie ta osoba a nie inna?
- Byłem u spowiedzi jakiś czas temu i jako pokutę ksiądz zadał mi powziąć sobie jakieś wyrzeczenie na pewien określony czas. Problem w tym, że ten czas jeszcze nie upłynął, a ja chciałbym znowu przystąpić do sakramentu pokuty przed świętami Bożego Narodzenia. I moje pytanie brzmi: czy mogę to uczynić? Bowiem nie wypełniłem jeszcze pokuty.
- W najkrótszej formie mój problem ujmę tak: Skoro Bóg jest wszechmogący i zarazem kocha człowieka, dlaczego na świecie istnieje zło?
- Chciałbym się dowiedzieć co Kościół uważa o osobach nielegalnie przebywających za granicą. Jestem już w USA ponad 2 lata „na lewo”, pracuję też nielegalnie. Czy popełniam grzech ciężki?
- Znajoma z Kanady ma męża, który był ochrzczony w „United Church”. Znajoma skłoniła męża do przejścia do Kościoła Katolickiego. Ma ona jednak wątpliwości odnośnie ważności sakramentu chrztu św. udzielonego w United Church. Czy mogę prosić o wyjaśnienie tej kwestii?
- Znam katechizmową definicję grzechu ciężkiego. Jednak robiąc rachunek sumienia często mam wątpliwości, czy dany mój czyn jest, czy nie jest grzechem śmiertelnym. Jak mogę sobie pomóc?
- Czy katolik przeprowadzający się do Holandii musi dalej chodzić regularnie do spowiedzi, co tam nie obowiązuje?
- Prześladowania chrześcijan – czy każde prześladowanie powoduje wzrost Kościoła?
- Mam jedno krótkie pytanie – słyszałem gdzieś, że jakimś nowym dokumentem papieskim zniesiono z Adwentu zakaz tzw. hucznych zabaw. Czy to prawda?
- Chciałabym się dowiedzieć jakie znaczenie ma chrzest, do czego zobowiązuje. Chciałabym, aby chrzest był przeżyciem mistycznym, a nie deklaracją przystąpienia do jakiejkolwiek instytucji czy zgromadzenia, przed którą trzeba ukończyć odpowiedni kurs.
- Czy można tu na ziemi pomóc modlitwą komuś kto umarł nieochrzczony, ateistą z wyboru a do tego w efekcie samobójstwa???
- Wiadomo, że w dziejach Kościoła Katolickiego można znaleźć karty – delikatnie mówiąc – mało chwalebne, za które obecnie przeprasza. Jaką mam w tym świetle mieć pewność, że Kościół obecnie ma słuszność w różnych spornych sprawach?
- Mam pytanie dotyczące reinkarnacji. Chciałabym się dowiedzieć coś więcej na temat stanowiska Kościoła Katolickiego wobec tego zagadnienia.
- Mam pytanie dotyczące bardzo ważnego problemu, dotyczącego konsekwencji w traktowaniu dzieci nienarodzonych. Otóż Kościół całym swoim autorytetem walczy z aborcją. Rozumiem to i całkowicie popieram. Jednocześnie zdarzają się wypadki, że księża nie chcą chować dzieci zmarłych w okresie ciąży czy poronionych.
- W dziejach Kościoła Katolickiego można znaleźć karty – delikatnie mówiąc – mało chwalebne, za które obecnie przeprasza. Jaką mam mieć w tym świetle pewność, że Kościół obecnie ma słuszność w różnych spornych sprawach, np. aborcji, eutanazji, homoseksualizmu, nierozerwalności małżeństwa? Może za jakiś czas także będą „przeprosiny”?
- Obserwując zasoby oraz treści które można znaleźć w Internecie, jakoś nie mogę zaobserwować obecności „treści katolickich”. Gdzie są Ci co przed setkami lat zostali powołani do głoszenia Słowa Bożego? W końcu przed monitorami też siedzą ludzie, a życie każdego z nich jest tak samo „dużo warte”. A może o czymś nie wiem?
- Chciałam się dowiedzieć, jak w świetle religii katolickiej wygląda sprawa wywoływania duchów? Czy jest to grzechem?
- Co Kościół, ten nauczycielski i przepowiadający, myśli na temat „Harry’ego Pottera”?
- Jakie jest stanowisko Kościoła na temat niebieskiej tabletki – viagry? Czy można ważnie zawrzeć sakrament małżeństwa z impotentem?
- Bardzo chcemy mieć dziecko. Mąż ma za mało nasienia. Lekarz doradza nam inseminację. Jaki jest stosunek Kościoła do tej techniki?
- Chodzę z chłopakiem, który twierdzi, że wierzy w Boga, ale nie uczęszcza do Kościoła, uważa księży za najgorsze zło, itp. Zastanawiam się jak mu pomóc, jak powiedzieć mu, że jest w wielkim błędzie, jednak nie chcę aby poczuł że chce mu narzucić swój punkt widzenia. I czy jest szansa, że „dogadamy się” w naszym związku?
- Jedno z dwojga było wcześniej związane sakramentem małżeńskim oraz ślubem cywilnym. Drugie – jeszcze nie. Po rozwodzie w urzędzie pierwszego, oboje chcą się związać z sobą właśnie. Czy istnieje możliwość zawarcia ponownie przez pierwszą osobę, już kiedyś pozostającą w związku małżeńskim, sakramentu kościelnego?
- Ciężko jest mi zrozumieć – i to jest moje pytanie – jaki Ojciec, będąc wszechmocnym, potrafi poświęcić swoje dziecko dla dobra innych?
- Pewne problemy psychiczne, związane z obawą, lękiem, „blokadą psychiczną” żony w czasie współżycia bez zabezpieczenia powodują, że – w okresie niepłodnym – używamy prezerwatyw. I teraz pytanie: czy to w ogóle jest antykoncepcja, skoro jest to okres niepłodny? Czy to tylko drobiazg techniczny, wręcz higieniczny?
- Dlaczego seks przed ślubem jest czymś złym? Uważam się za osobę wierzącą, ale jednak jestem przekonana, ze seks może być wyrazem prawdziwej miłości nie tylko w małżeństwie. Czy podpisanie papierka zatwierdzającego małżeństwo i powiedzenie przed Bogiem „tak” jest w stanie coś zmienić w tej kwestii?
- Chciałbym się zapytać, jak sprawa fizycznych kontaktów przedmałżeńskich wygląda w momencie, gdy dwoje ludzi łączy PRAWDZIWA miłość, która jest chyba darem od Boga?
- Jakie są konkretne praktyczne granice wspólnego życia mężczyzny i kobiety, którzy nie przyjęli sakramentu małżeństwa?
- Chcę zrozumieć jak Kościół tłumaczy swoje podejście do tematu zapobiegania ciąży. Stosunek przerywany ma tą samą intencję co korzystanie z kalendarzyka czy z urządzeń określających dni płodne. Jaka jest to różnica skoro o popełnieniu grzechu decyduje nasza intencja?
- Moje pytanie będzie bardzo krótkie. Nurtuje mnie bowiem problem wiecznego zbawienia małżeństw niesakramentalnych. Wiem, że warunkiem korzystania z niektórych sakramentów jest życie w związku „braterskim”. Czy to jedyna droga, by odwrócić niegdyś podjętą decyzję?
- Wiele razy słyszałem, że uczestnictwo w niedzielnej mszy świętej odprawianej w sobotę, jest spełnieniem obowiązku uczestnictwa we mszy świętej niedzielnej, tylko w przypadku, gdy ważne powody uniemożliwiają wykonanie obowiązku uczestnictwa w niedzielę. Proszę zatem o udzielenie wyjaśnienia, czy jeżeli ktoś uczestniczy w niedzielnej mszy świętej w sobotę tylko i wyłącznie z powodu wolnego wyboru, nie uwarunkowanego jakimkolwiek ważnym powodem, to czy spełnia obowiązek?
- Mam problem z Kościołem. Sprawa jest dość prosta: moim zdaniem w Kościele istnieje przerost formy nad treścią. Msze są piękne, księża wygłaszają długie referaty, lecz ilu z nich naprawdę wierzy w to co mówi?
- Pytanie, które chcę zadać pozornie brzmi banalnie, ale jestem przekonany, że wiele osób nie zdaje sobie sprawy z rangi problemu. Czy katolik ma obowiązek (trzecie przykazanie) uczestniczyć we Mszy św. w tak zwane święta zniesione, a jeśli tak to w które?
- Czy ma sens pójście do spowiedzi skoro wiem, że następnego dni a mam zamiar zrobić coś złego?
- Co zrobić gdy zapomniało się odmówić zadanej pokuty ze spowiedzi, co gorsza nie pamięta się już co to było?
- Mam problemy z wybaczaniem zniewag. Gdy obrazi mnie ktoś kto jest silniejszy ode mnie i może mnie pobić, czuje się bardzo źle. Jak mam wybaczyć sobie swoje tchórzostwo? Jak reagować na zaczepki ludzi, na których działa tylko przewaga fizyczna?
- Dlaczego od roku 1989 wybudowano aż tyle kościołów (w Siedlcach aż pięć) a nie wybudowano żadnego sierocińca, szpitala, noclegowni?
- Znam wiele osób, które twierdzą stanowczo, że modlitwy do świętych nie powinny mieć miejsca, ponieważ Bóg chce by prosić i dziękować mu osobiście lub poprzez Jezusa Chrystusa a nie zwracać się do „innych”. Jak więc powinienem to tego wszystkiego podejść? Jak powinienem się modlić, do kogo?
- Jak pogodzić się z przeciwnościami, które spotyka się najczęściej od ludzi starszych, wtedy gdy człowiek próbuje wprowadzić do Kościoła jakąś innowacje?
- Prosiłbym o wskazanie fragmentu w Piśmie Świętym albo jakieś racjonalne wytłumaczenie oprócz tego, że embrion jest już człowiekiem i nie należy się nim „bawić”. A zatem, czy sklonowany człowiek będzie miał duszę?
- Dusza. Dlaczego napisaliście, że nie można jednoznacznie określić tego pojęcia? Może w filozofii z greckimi korzeniami, ale nie w Piśmie Świętym.
- Dlaczego chrześcijanie świętują niedzielę zamiast soboty? Przecież sobota jest ostatnim dniem tygodnia, który Bóg nakazał święcić.
…ODPOWIADA CEZARY KORZEC - W Liście Św. Jakuba jest napisane: jeśli ktoś z was jest chory niech wezwie kapłanów, niech się nad nim modlą i namaszczą go olejem w imię Pana. Kiedyś uczestniczyłem w rekolekcjach gdzie był obrzęd sakramentu namaszczenia, słyszeliśmy później, że ten sakrament został nadużyty. Czy ten sakrament musi się wiązać jedynie ze śmiercią, lub z zagrożeniem życia?
…ODPOWIADA WOJCIECH MIKULSKI
- Chciałabym dowiedzieć się, czy są jakieś ograniczenia w przyjmowaniu Sakramentu Namaszczenia Chorych dotyczące wieku. Chcę prosić o ten sakrament dla mojej rocznej córki i zastanawiam się, czy to nie będzie pewne nadużycie...
…ODPOWIADA STOJGNIEW PALUSZEWSKI - Mam prozaiczny (?) problem. Nigdy nie wiem czy w dany piątek mogę jeść potrawy mięsne czy nie.?
…ODPOWIADA CEZARY KORZEC - W Polsce mamy do czynienia z bardzo ciekawą odmianą katolicyzmu. Chłopcy w sutannach szerzą ciemnotę prawie z zakresu średniowiecza. Jakoś chyba nikt z nich nie zauważył, że mamy XXI wiek. Czy tak powinno wyglądać szerzenie wiary?
…ODPOWIADA MICHAŁ CZUMA - Mam pytanie do autora tekstu „Smutny katolicyzm” Michała Czumy, a właściwie prośbę, czy mógłby wyjaśnić na czym polegają sposoby wyznawania katolicyzmu; czym charakteryzuje się katolicyzm formalny, katolicyzm konfesyjny, katolicyzm nominalny, quasi katolicyzm, katolicyzm wiejski, katolicyzm miejski...
…ODPOWIADA MICHAŁ CZUMA
- Podczas przeglądania odpowiedzi udzielanych przez Was innym nasunęło mi się takie pytanie: skąd wy to wszystko wiecie?!
…ODPOWIADA KRZYSZTOF MĄDEL - Czy fałszywy prorok wie, że jest fałszywym prorokiem? Na czym polega jego fałsz: nie jest prorokiem; jest prorokiem, ale głosi nieprawdę; myśli, że jest prorokiem, a nim nie jest?
…ODPOWIADA MICHAŁ CZUMA - Podczas ogłoszeń duszpasterskich w moim kościele usłyszałam, iż ze względu na trwający okres spowiedzi św. wielkanocnej, należy przy okazji tejże spowiedzi wypełnić kartkę potwierdzającą odbytą spowiedź i wrzucić do stosownej skrzynki.
…ODPOWIADAJĄ EWA ROZKRUT ORAZ KRZYSZTOF MĄDEL - Od wielu lat nie byłem u spowiedzi, Nie potrafiłem się na to zdobyć. Dodatkowo zniechęcało mnie podejście innych osób które widzę w kościele – spowiedź trwa dwie minuty i z głowy.
…ODPOWIADA MICHAŁ CZUMA
- Dlaczego piąte przykazanie brzmi: „nie zabijaj”. Czy nie powinno raczej brzmieć: „nie morduj”?
…ODPOWIADA MICHAŁ CZUMA - Poznałam chłopaka, który jest obcokrajowcem, pochodzi z Armenii. Mówi że jest grekokatolikiem, a ja nie wiem nic o Kościele greckokatolickim. Często zadaję sobie pytanie jakie są różnice między Kościołem rzymsko- a greckokatolickim?
…ODPOWIADA MAREK BLAZA - Jak mam, jako katolik, ustosunkować się do innych wyznań chrześcijańskich, judaizmu, do innych katolików „wierzących a nie praktykujących”?
…ODPOWIADA PIOTR H. KIENIEWICZ
Najnowsze pytania i odpowiedzi (24)
Archiwum
Rok 2005 (14)
Rok 2004 (63)
Rok 2003 (43)
Rok 2002 (241)
Rok 2001 (57)
Rok 2000 (9)
Rok 1999 (22)
Rok 1998 (18)