Moje pytanie dotyczy liturgii pogrzebu, czy też samego nakazu: „aby umarłych grzebać”. Mianowicie – coraz częstsza w dzisiejszym świecie jest kremacja zmarłych. Jaka jest nauka Kościoła jeśli chodzi o tę sprawę (być może już kiedyś była odpowiedź na to pytanie, ale ja ją przegapiłam – stąd pytanie). Ponadto, jeżeli jesteśmy przy kremacji, to chciałabym wiedzieć czy rozsypywanie prochów zmarłych w jakimś przez z nich ostatnią wolą wskazanym miejscu, jest zgodne z nauką Kościoła katolickiego?

 

Pokój Tobie!

Mówiąc o pogrzebie katolickim możemy wyczytać w Prawie Kanonicznym:

Kan. 1176 – § 1. Wierni zmarli powinni otrzymać pogrzeb kościelny, zgodnie z przepisem prawa.

§ 2. Pogrzeb kościelny, w którym Kościół wyprasza duchową pomoc zmarłym, okazuje szacunek ich ciału i równocześnie żywym niesie pociechę nadziei, należy odprawiać z zachowaniem przepisów liturgicznych.

§ 3. Kościół usilnie zaleca zachowanie pobożnego zwyczaju grzebania ciał zmarłych. Nie zabrania jednak kremacji, jeśli nie została wybrana z pobudek przeciwnych nauce chrześcijańskiej.

Z Prawa Kanonicznego wynika, że kremacja jest dozwolona jeśli nie robi się to z pobudek przeciwnych Kościołowi. Szacunek ich ciału odnosi się również do ciała, które jest prochem. Nie można więc rozsypywać tego ciała w miejscach, w których doszło by do zniesławienia, braku szacunku. Jaśniej przepisy nie mówią. Potrzebny jest rozsądek.

O. Andrzej Lemiesz SJ