Szczęść Boże

Na liście świąt nakazanych nie ma drugich dni świąt Wielkanocy i Bożego Narodzenia. Czy to prawda, że te święta nie są nakazane już od wielu lat? Jeżeli to prawda to dlaczego ta informacja jest ukrywana (no, dyskretnie pomijana)?

Witold

 

Witku!

Drugi dzień świąt Bożego Narodzenia nigdy nie był świętem obowiązkowym. Zwróć uwagę na nazwę tego dnia: wspomnienie św. Szczepana pierwszego męczennika – jest to drugi dzień świąt, ale wspomnienie. Podobnie i drugi dzień świąt Wielkanocnych to Poniedziałek wielkanocny w oktawie Zmartwychwstania Pańskiego. Po nim jest Wtorek wielkanocny w oktawie itd. Cały tydzień to oktawa i nie ma obowiązku być codziennie na Mszy św.

Czy o tym się nie mówi? Myślę, że to nie jest prawda. Prawo kanoniczne z 1983 r. mówi o tym wyraźnie, tak samo katechizm. Być może za mało czytamy i zgłębiamy swoja wiarę?

Możesz zadać pytanie: to dlaczego księża o tym nie mówią skoro przepis mówi, że nie ma grzechu ciężkiego jeśli nie przyjdziesz, nie obowiązuje cię w sumieniu pod grzechem ciężkim? W obu przypadkach jest to jednak dzień wolny od pracy i dla nas wierzących jest to drugi dzień świętowania. Na Msze św. przychodzę nie dlatego, że mnie przepis zmusza, ale dlatego, że kocham mojego Boga. Trudno więc, aby księża nawoływali do niekochania Boga. Natomiast w konfesjonale ja zawsze o przepisie ludziom mówię – jak ktoś się spowiada, że nie był w drugi dzień świat to pouczam, ze grzechu nie ma. Na katechezie też młodzieży o tym mówię i wyjaśniam, dlaczego powinni być.

Tak wiec Witku czytaj, a życie duchowe będzie bardziej proste. Dobrze, ze jest Mateusz i nie zawsze musimy sięgać do grubych ksiąg katechizmu czy prawa kanonicznego.

O. Andrzej Lemiesz SJ