Duchowość

 
KS. TOMASZ STROYNOWSKI

Rozważania na wakacje

 

 

NIEDZIELA, 29 SIERPNIA
„Weź swój Krzyż i naśladuj Mnie.”
Jeżeli kochamy Boga i chcemy być Mu wierni musimy zaakceptować tę trudną prawdę, że spotka nas cierpienie. Jeśli myślimy, że wierność Bogu ustrzeże nas przed cierpieniem — żyjemy iluzjami. Jeżeli chcemy trwać przy Bogu musimy zgodzić się na to, że spotka nas niezawinione cierpienie.

 

NIEDZIELA, 22 SIERPNIA
„Za kogo Mnie uważasz?”
Piotr wyznał swoją wiarę. Wszyscy zgodzimy się zapewne z twierdzeniem, że ważne jest nie tylko to, że wierzymy, ale także to, w co wierzymy. Czasami spotykam się z taką postawą ludzi, którzy mówią, że to właściwie obojętne jak się wierzy, ważne że w Chrystusa.

 

NIEDZIELA, 15 SIERPNIA
Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny
Maryja wniebowzięta pokazuje nam pełnię przeznaczenia ludzkiego ciała. Pociesza, że śmierć jest bramą do wieczności. Daje nadzieję, że skoro ona — taka jak my — już ma udział w zmartwychwstaniu, to my również w nim uczestniczyć będziemy.

 

NIEDZIELA, 8 SIERPNIA
Czemu zwątpiłeś?
Wątpliwości dla wielu ludzi są dużym udręczeniem i na pewno byłoby ich mniej, gdybyśmy w większym stopniu doceniali wiedzę religijną. Zdecydowanie najwięcej wątpliwości wynika właśnie z braków w wiedzy. Zbyt często stawiamy w życiu religijnym na uczucia. Skutkiem czego religijność jest postrzegana jako tani sentymentalizm.

 

NIEDZIELA, 1 SIERPNIA
Bóg Cię kocha
Rozmnożenie chleba było cudem tak wielkim, że zostało aż sześć razy opisane w Ewangeliach. Z cała pewnością jest to wydarzenie autentyczne. Św. Mateusz przeżył je tak głęboko, że stało się przedmiotem wielu jego rozmyślań. Z biegiem lat nie tylko nie uprościło się ono ani nie zatarło w szczegółach, lecz zyskało większe zrozumienie.

 

NIEDZIELA, 25 LIPCA
„Szukajcie wpierw Królestwa Bożego...”
Gdybyśmy po latach spotkali naszego znajomego z ławy szkolnej i na pytanie: „Co u Ciebie?” Odpowiedzieli: „Wiesz, staram się zdobyć Królestwo Niebieskie.” Pomyślałby pewnie, że jesteśmy zdrowo stuknięci.

 

NIEDZIELA, 18 LIPCA
Dlaczego jest tyle zła?
Ludzie, którzy służą Boga są jak zboże, są dobrym ziarnem, które przynosi dobre owoce. Są jednak ludzie, którzy słuchają szatana. Przypominają kąkol, niczym nie różnią się od innych, zagłuszają jednak dobrych, niszczą dobrych, niszczą pracę i dobre dzieła ludzi dobrych. Ale ich działanie ma wyznaczony kres.

 

NIEDZIELA, 11 LIPCA
Dlaczego Bóg nie ...?
Wiele razy i na wiele różnych sposobów słyszeliśmy to pytanie. Są ludzie, którzy nie widzą działania Boga w świecie i mają nieustanny żal do Boga, aż do zwątpienia w Jego istnienie.

 

NIEDZIELA, 4 LIPCA
Poznanie Boga
Czy chciałbyś poznać Boga? — Ba, któż by nie chciał, a jednak bardzo wielu Go nie zna. Panuje też powszechne przekonanie, że jest to przywilej niewielu lub że wymaga to jakichś niezwykłych technik duchowych lub umiejętności, że jest to dane tylko duchownym i zakonnikom.

 

 

 

 

 

 

na początek strony
© 1996-1999 Mateusz