Mam jedno króciutkie pytanie – czy w Kościele Amerykańskim praktykowany jest Sakrament Pojednania? Przebywam obecnie na jego terenie i nie zauważyłem w żadnym kościele – nawet w katedrze św. Patryka w Nowym Jorku – konfesjonałów. Jeżeli zaś Spowiedź Święta nie jest tu praktykowana, to proszę mi wyjaśnić jak ma się zachować w tej sytuacji katolik z Polski?

Z góry dziękuję za odpowiedz – Marcin

 

Szanowny Marcinie,

ja też aktualnie przebywam w USA i serdecznie z tego miejsca Cię pozdrawiam. Oczywiście nie byłem we wszystkich amerykańskich świątyniach, ale pragnę Cię uspokoić, że tutaj sakrament pojednania jest również praktykowany.

Podzieliłeś się swoim spostrzeżeniem, że nie zauważyłeś w kościołach konfesjonałów („nawet w katedrze św. Patryka w Nowym Jorku”). Z tym się zgadzam. Mogłeś nie widzieć, bo w wielu kościołach są specjalne pomieszczenia, w których są umieszczone konfesjonały albo nawet ławy, przy których można usiąść i porozmawiać ze spowiednikiem (wybór należy do Ciebie). Poszukaj dobrze, a znajdziesz – w myśl biblijnych, z pewnością dobrze znanych Ci słów. To tyle na temat konfesjonałów.

Gdy idzie o samą spowiedź, to warto poczytać biuletyny, informatory, jakie znajdziesz w prawie każdym kościele. Tam będą informacje na temat spowiedzi i z reguły zgadzają się one z rzeczywistością. Jeśli i to nie pomoże, to pójdź na mszę św. i poproś księdza o spowiedź. Zapewniam Cię, że tylko ważne powody (np. brak czasu podyktowany innymi ważnymi, niecierpiącymi zwłoki zajęciami) mogą sprawić, że Twoja prośba będzie potraktowana odmownie.

Swoją drogą gratuluję Ci, że tak konsekwentnie, na rożne sposoby i w rożnych miejscach szukasz możliwości wyspowiadania sie. Nie rezygnuj z dalszych poszukiwań a z pewnością znajdziesz to czego szczerze pragniesz.

Ks. Zbigniew Budyn TChr.

 

Drogi Marcinie,

Konfesjonały są w większości katolickich kościołów w USA, często jednak są dość „ukryte” dla osoby przyzwyczajonej do polskich konfesjonałów. Znajdują się z reguły za zamkniętymi drzwiami przez które trzeba dopiero wejść do > konfesjonału, są więc wtedy całkowicie oddzielone wzrokowo od innych osób w kościele, a więc oferują więcej prywatności. Czasami jest troje drzwi (boczne dla penitentów i środkowe dla księdza) i czasem nad drzwiami są lampki (czerwona i zielona) sygnalizujące czy w środku ktoś jest czy też nie.

Niestety nie mieszkam w Nowym Jorku, więc nie mogę Ci powiedzieć jak wyglądają tam konfesjonały w konkretnych kościołach. Każdy kościół ma z reguły w przedsionku tablicę ogłoszeń i tam powinno być napisane w jakich dniach i godzinach jest regularna spowiedź. W moim rejonie jest sobota po południu. Poza regularnymi godzinami, na spowiedź można się umówić, dzwoniąc do biura parafialnego.

Nowy Jork ma przynajmniej kilka polskojęzycznych kościołów i w polskich kościołach spowiedź jest często oferowana przed każdą Mszą św. Możesz znaleźć częściową listę polskich kościołów w Nowym Jorku (i USA) na stronie http://www.polhome.com/church-p.shtml

Szczęść Boże,

Andrzej Sobczyk