W jaki sposób rozróżnić, co jest wyłącznie działaniem Złego w naszych myślach, a co jest naszymi grzesznymi myślami?

 

Warto pamiętać, że szatan jest również osobą, więc działa nie tylko w sposób duchowy, ale również osobowy. Co to znaczy? Nasze myśli uzależnione są od bodźców zewnętrznych, które odbieramy przez wszystkie zmysły. Zatem chcąc wywołać w człowieku grzeszną myśl zły będzie podsuwał różne obrazy, słowa, wydarzenia itp. Wszystkie te bodźce zewnętrzne podlegają jednak ocenie i selekcji naszego umysłu. Człowiek w sposób wolny może je odrzucać lub zatrzymywać w pamięci.

Bywa jednak, że coś mimo sprzeciwu umysłu zatrzymuje się w świadomości, czy w podświadomości i co jakiś czas wraca w formie natrętnych myśli. Takie natręctwa – choćby przynosiły najbardziej grzeszne treści nie są grzechem, dopóki człowiek im nie ulegnie i nie zacznie ich przyjmować jako swoje. Tego typu myśli często bywają skutkiem działania złego, choć mogą też mieć podłoże neutralne – np. mogą być konsekwencją zranień, czy wręcz choroby. Myśl staje się grzeszną, gdy sami ją tworzymy w swoim umyśle, bądź gdy myśl przychodzącą z zewnątrz zatrzymujemy w sposób dobrowolny w sobie.

Prosta porada, poparta doświadczeniem, co robić z natrętnymi myślami. Na pewno nie walczyć z nimi, bo „siła”, którą wkładamy w jej usunięcie, tylko ją bardziej wzmacnia, a nas męczy jeszcze bardziej. Najlepszy sposób walki ze złem, to zaangażowanie w dobro. Podjęcie dobrej myśli, twórczej, sprawia, że po krótkim czasie po prostu nie ma miejsca na myśli złe, bezsensowne, głupie. Bądź dobrej myśli, a twój świat stanie się lepszy.

Ks. Tadeusz Kwitowski