Czytelnia |
ANKIETA „WIĘZI”
Dość często o Kościele w Polsce mówi się, że jest mocno sklerykalizowany. Różnie jednak tłumaczy się przyczyny tego stanu. Z jednej strony wskazuje się na opór księży w oddawaniu inicjatywy świeckim i powierzaniu im realnej odpowiedzialności, z drugiej zaś podkreślana jest niechęć wiernych do podejmowania zadań w Kościele.
Zdarza się, że wzajemne oczekiwania duchownych i świeckich tworzą błędne koło. Parafianie mają czasem ustaloną opinię o proboszczu i nie próbują już nawet zgłaszać się do niego ze swoimi pomysłami. Proboszcz zaś sądzi, że dobrze poznał swoich parafian i wie, że z nimi nic więcej już nie da się zrobić. W takich sytuacjach życie parafialne stopniowo zamiera i przekracza granicę bylejakości.
Między laikatem a duchowieństwem często nie ma nie tylko zaufania i współpracy, ale też wspólnego rozumienia, na czym ta współpraca miałaby polegać. Widać, że stawiane sobie nawzajem zarzuty wynikają niekiedy z odmiennych oczekiwań wobec „drugiej strony” tej współpracy.
Jeśli jednak mamy urzeczywistniać wizję Kościoła-wspólnoty, Kościoła, o którym można z przekonaniem powiedzieć „my”, to dobrze funkcjonująca współpraca duchowieństwa z laikatem jest sprawą kluczową. Niezmiernie ważne zatem jest poznanie wzajemnych oczekiwań i poszukiwanie płaszczyzny porozumienia.
Zapraszamy więc wszystkich – przedstawicieli zarówno duchowieństwa, jak i laikatu; zarówno tych, którym ta współpraca układa się dobrze, jak i tych, którym pomimo prób nie udaje się; jej entuzjastów, jak i tych, którzy się do niej zniechęcili, bądź nawet nigdy o niej nie myśleli – do podzielenia się z nami swoimi doświadczeniami.
Pomocą mogą służyć tu następujące pytania:
Objętość wypowiedzi nie powinna przekraczać 5 stron znormalizowanego maszynopisu (tzn. ok. 9 tys. znaków). Można sobie zastrzec anonimowość wypowiedzi. Prosimy jednak o podanie płci, wieku, wykształcenia oraz wielkości zamieszkiwanej miejscowości.
Prosimy o nadsyłanie odpowiedzi pod adresem „Więzi” z dopiskiem „ankieta” w terminie do 15 października 2000 r. Wśród uczestników ankiety zostaną rozlosowane nagrody książkowe. Najciekawsze prace zostaną opublikowane na łamach „Więzi”, a ich autorzy otrzymają honoraria autorskie.
Nasz e-mail: wiez@wiez.com.pl
Adres tradycyjny: miesięcznik „Więź”
ul. Kopernika 34, 00-950 Warszawa, skr. poczt. 209
tel. (22) 827.29.17, 828.19.06; fax (22) 826.79.83
http://free.ngo.pl/wiez
na początek strony © 1996–2000 Mateusz |