mateusz.pl / Ewa Rozkrut

Ewa Rozkrut

Warsztaty dla rodziców

 

 

Gdy dziecko przychodzi na świat, to jest naprawdę najszczęśliwszy dzień w życiu rodziców. Na początku wszystko wydaje się proste i niezwykłe. Maleństwo rośnie na naszych oczach, rozwija się, wypowiada pierwsze słowa. Chciałoby się zatrzymać każdą chwilę, by się nią cieszyć. Jednak z czasem pojawiają się sytuacje, które wymagają większej wiedzy, umiejętności i wykrzesania z siebie innych cech, np. cierpliwości. Warto nadrobić braki, dlatego zapraszam na warsztaty dla rodziców. Nie ważne, czy dziecko jest jeszcze małe, czy też może uczęszcza już do gimnazjum i nawet wtedy, gdy wydaje się że jest już za późno na jakiekolwiek zmiany. Zapewniam, że nie jest za późno. Prowadzę spotkania dla rodziców i wspólnie odkrywamy pokłady nieodkrytych jeszcze predyspozycji do bycia dobrym rodzicem. Możemy spotykać się w małych grupach, albo większych. Oto kilka propozycji tematycznych.

Gdy dziecko nie chce mnie słuchać

Czy jest skuteczny i nieskomplikowany sposób, który wprowadzałby ład i pozwolił szybko nakłonić dziecko do wykonania polecenia rodziców? Jeszcze do niedawna w tym celu stosowany był „klaps”, stawianie do kąta, lub szlaban na… Obecnie część z tych sposobów kwalifikuje się jako przemoc, więc daje karne konsekwencje i dlatego rodzice, choć bez większego przekonania, starają się ich unikać.

W celu zdyscyplinowania dzieci, które demonstrując upór nieustannie chcą postawić na swoim, dorośli sięgają po różnego rodzaju środki. Najczęściej zupełnie nieskuteczne, albo przynoszące krótkotrwałe efekty. A chodzi przecież o to, by problem rozwiązać. Dlatego trzeba zaczerpnąć choćby trochę niezbędnej wiedzy oraz nabyć konkretnych umiejętności, którymi w przyszłości będzie można posłużyć się w odpowiedniej sytuacji zupełnie jak nożem i widelcem podczas obiadu.

Podczas zajęć będzie okazja, by nauczyć się jak odpowiednio i skutecznie reagować wychowawczo. Do tego celu wykorzystana zostanie moja autorska metoda szkoleniowa, która ułatwi zapamiętanie wiadomości i utrwalenie zdobytych umiejętności.

Na zajęciach dowiesz się:

– jak zachowuje się dziecko w poszczególnych latach swojego życia, co jest charakterystyczne a co powinno zaniepokoić;

– jak pomóc dziecku radzić sobie z uczuciami;

– jak słuchać, by nie koncentrować się jedynie na słowach, lecz usłyszeć co dziecko mówi i co chce przekazać rodzicom, zwrócenie uwagi na mowę ciała;

Pomogę Ci:

– wypracować indywidualne sposoby zachowania w kontaktach z dzieckiem oraz ustalić, które należy zmienić;

– określić granice i nauczyć się jak konsekwentnie dotrzymywać umów;

– umiejętnie stosować zasady asertywności własnych i dziecka;

– jak radzić sobie ze stresem, konkretne metody;

– wypracować indywidulane sposoby radzenia sobie z uporem własnego dziecka.

Posiadając wiedzę o zachowaniu dziecka odpowiedniego do jego wieku oraz umiejętności stosowania odpowiednich metod wychowawczych na różnego rodzaju zachowania, które wcześniej określane były mianem niesforności, uporu, przekory, złośliwości, czy brakiem dobrej woli, zdecydowanie Cię uspokoi. Pewniej się poczujesz, bo nauczysz się odpowiednich reakcji wychowawczych a swoje decyzje wcześniej przećwiczysz na zajęciach i ocenisz jakie przynoszą efekty. Skorzystasz z doświadczeń innych uczestników, które wykorzystując w przyszłości pozwolą nie tracić energii i czasu na nieskuteczne działania wychowawcze. Przy okazji poznasz kilka sposobów na złagodzenie stresu, które nauczysz się wprowadzać w życie.

Gdybyś potrzebował dalszych prywatnych konsultacji, to można skorzystać z porad drogą on line.

Jak dogadać się z dzieckiem?

Gdy odkrywamy, że przestajemy rozumieć się z dzieckiem a nasz autorytet gwałtownie spada, to ogarnia nas złość, smutek, uczucie zawodu.

Zaczynamy analizować „co w trakcie wychowania zrobiliśmy nie tak, jaki popełniliśmy błąd?” Szukamy winy w sobie, dzieciach, innych, albo jakiegoś wytłumaczenia, by trochę odciążyć sumienie. Nie jest to, delikatnie mówiąc, komfortowa sytuacja a przedłużanie jej na pewno nie przyniesie dobrych skutków.

Są dwie drogi na rozwiązanie problemu:

1) tracimy czas na nieprzynoszącą wymiernych efektów metodę polegającą na szukaniu winnych, albo testowaniu wszystkich zasłyszanych porad;

2) przestawimy się na skuteczne działanie, zdobywamy potrzebną wiedzę i nabywamy umiejętności pozwalających rozwiązać kłopot.

Na zajęciach nauczysz się:

– słuchać i rozmawiać z dziećmi;

– języka używanego przez dzieci oraz sposobów w jaki przekazują o sobie informacje, co umożliwi skuteczne porozumiewanie się;

– obserwować wzajemne relacje panujące w domu i poza domem, wyciągać wnioski z tych wiadomości i skutecznie wykorzystywać w życiu;

– przećwiczysz zachowanie w różnych sytuacjach, które z pewnością napotkasz w domu.

Gwarantuję, że posiadając takie umiejętności inaczej będziesz odbierać zachowania dziecka, nauczysz się je rozumieć. Zaczniesz mówić do niego w taki sposób, że chętnie Cię wysłucha. Sam będziesz nie tylko słuchać co ono ma do powiedzenia, ale też usłyszysz co chce przekazać. Zauważysz kontekst wypowiedzi i wzbogacisz wiedzę o informacje przekazywane za pomocą mowy ciała a nie wyłącznie słów. Zdecydowanie poprawi się atmosfera w domu, wzrośnie wzajemne zaufanie i odbudujesz swój autorytet. Będziesz mógł spokojniej pracować a może wygospodarujesz też więcej czasu na własne przyjemności. W celu sprawniejszego przyswojenia i utrwalenia wiadomości i wdrażania nowych nawyków zostanie zastosowana moja autorska metoda szkoleniowa.

Cierpliwość potrzebna od zaraz

Cierpliwość w pierwszym momencie kojarzy się z radzeniem sobie z dziećmi, ale właściwie potrzebna jest w oczekiwaniu na różne inne sprawy: sukces, awans, koleżankę w kawiarni, ciekawą wycieczkę. Cierpliwość kojarzy się z upływem czasu, napięciem, wyrzeczeniem, nierzadko cierpieniem własnym, albo innych. Niekontrolowanie jej może doprowadzić do różnego rodzaju niepożądanych działań: wrzasku i wyżywaniu się na innych, dewastacji, albo chorób. Dlatego nie warto ulegać temu stanowi, zdecydowanie lepiej świadomie sobie z nim radzić.

Podczas warsztatów „Cierpliwość potrzebna od zaraz” nauczysz się cierpliwie czekać, w większym stopniu niż dotychczas panować nad sobą, dowiesz się jak pozyskać odporność psychiczną, opanowanie, konsekwencję, spokój i tzw. mocne nerwy. Takie umiejętności przydają się w różnych sytuacjach nie tylko w kontaktach z dziećmi.

Gwarantuję, że poprawi się atmosfera zarówno w domu oraz w pracy. Jeśli nosisz łatkę osoby niecierpliwej, to będziesz mógł ją wrzucić do kosza, gdyż zmieni się postrzeganie Ciebie przez otoczenie. Nauczysz się panować nad swoimi stanami emocjonalnymi, więc lepiej zaczniesz rozgrywać różnego rodzaju sytuacje.

Inne warsztaty

Przedstawiłam niektóre propozycje spotkań dla rodziców, kolejne sukcesywnie będą znajdowały się na stronach internetowych. W przygotowaniu szkolenie od odnajdywaniu się w gąszczu gier internetowych, które są „zmorą” rodziców, głównie z powodu tego, że nie posiadają odpowiedniej wiedzy oraz spojrzenia na nowe przejawy aktywności młodych ludzi w XXI wieku. Najczęściej straszy się dorosłych grami a to wcale nie ułatwia rozwiązywania problemów.

Poza tym zapraszam na warsztaty „Oswajamy stres”. Stres to taki stan, który towarzyszy człowiekowi przez całe życie. Czasami motywuje do działania a innym razem negatywnie działa na organizm. Dlatego najlepiej żyć z nim w zgodzie. Zapraszam i do zobaczenia.

Ewa Rozkrut

W sprawie warsztatów lub indywidualnych konsultacji zapraszam na stronę elipsa.edu.pl oraz mój fanpage facebook/elipsa.ewa.rozkrut