Gniezno, 3.06.1997 (KAI) Słowo Papieża po Mszy w 1000. rocznicę śmierci św. Wojciecha
Jezus Chrystus wczoraj i dziś, ten sam także na wieki. Te słowa, drodzy Bracia i Siostry, nabierają szczególnej wymowy na tym miejscu nabrzmiałym historią. To On, Chrystus, zgromadził nas tutaj w jedną wspólnotę dziękujących Bogu za dar świętego Wojciecha, który stał się fundamentem rodzącego się przed tysiącem lat Kościoła i Państwa. Wyrażam ogromną radość, że mogłem z wami przy relikwiach świętego Wojciecha sprawować tę najświętszą ofiarę. Dzięki składam Bogu, iż po raz drugi dane mi było jako Papieżowi przybyć do Gniezna.
Serdecznie pozdrawiam wszystkich tu obecnych, słowa pozdrowienia kieruję do członków Parlamentu z panem Marszałkiem Senatu na czele, do przedstawicieli władz administracyjnych i samorządowych, wojewodów, prezydentów i burmistrzów miast oraz wójtów licznych gmin. Słowa podziękowania szczególnego składam na ręce pana wojewody poznańskiego oraz pana prezydenta Gniezna, dziękując mu za godne przygotowanie i odnowienie miasta świętego Wojciecha, pierwszej historycznej stolicy Polski. Również serdecznie witam obecnych tu przedstawicieli różnych organizacji i stowarzyszeń. Obecni są z nami kombatanci, jest wojsko, są harcerze i policjanci, którym szczególnie dziękuję za ich służbę. Raduję się, iż przybyli tutaj, do kolebki Narodu, Polacy z emigracji. Pozdrawiam Polonię ze Stanów Zjednoczonych, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Argentyny i innych stron świata. Pozdrawiam także różne grupy apostolskie z Akcją Katolicką na czele, które u świętego Wojciecha pragną uczyć się zapału apostolskiego oraz powracać do korzeni, by na nowo uświadamiać sobie swoją tożsamość. Duchowość Wojciechowa, której zręby w wielkiej syntezie wyryte są na drzwiach gnieźnieńskich, stanowić może i dla nas drogowskaz wzrastania ku tym wartościom, które są nieodzowne dla Europy poszukującej trwałej jedności. W istocie opierają się one na Ewangelii, na jej duchu i mocy.
Szczególne słowa pozdrowienia kieruję do mojej młodzieży, zwłaszcza tej, która całą noc czuwała i pielgrzymowała z Lednicy do grobu świętego Wojciecha. Bądźcie zawsze Bogiem silni!
Jako pamiątkę mojej pielgrzymki do grobu świętego Wojciecha pozostawiam wam poświęconą replikę przepięknego baldachimu nad trumienką świętego Wojciecha, nawiązującą w swojej formie do słynnej konfesji Berniniego w Bazylice świętego Piotra w Rzymie. Na odrestaurowanym grobie świętego męczennika złożyłem swój podpis jako znak wielowiekowej wspólnoty Kościoła rzymskiego z Kościołem w Polsce i osobistej więzi następcy świętego Piotra ze swoim Narodem. Poświęciłem również brązowy obraz, będący fundacją Episkopatu niemieckiego. Polsce pozostawiam w darze koronowane wizerunki Matki Bożej. Mieszkańcom Bydgoszczy przywożę dar w postaci tytułu bazyliki mniejszej dla monumentalnego kościoła księży Misjonarzy, w sercu miasta; a mieszkańcom Kaliningradu ikonę świętego Wojciecha.
(Tekst integralny)
OBSŁUGA TEKSTÓW:
Katolicka Agencja Informacyjna
Skwer Kard. S.Wyszyńskiego 9, 01-015 Warszwa,
tel.:(22) 38 80 61, 635 77 18, fax: 635 35 45
Teksty papieskie w internecie:
www.kai.pl,
e-mail: kai-info@poland.org