pobierz z Google Play

17 października 2024

Czwartek

Czwartek XXVIII tydzień zwykły

Czytania: (Ef 1, 1-10); (Ps 98 (97), 1bcde. 2-3b. 3c-4. 5-6); Aklamacja (J 14, 6); (Łk 11, 47-54);

Rozważania: Ewangeliarz OP , o. Maciej Sierzputowski CSSp , Bractwo Słowa Bożego

Książka na dziś: Matka Boża z Guadalupe. Patronka cywilizacji miłości

Czytania

(Ef 1, 1-10)
Paweł, z woli Bożej apostoł Chrystusa Jezusa – do świętych, którzy są w Efezie, i do wiernych w Chrystusie Jezusie: Łaska wam i pokój od Boga, Ojca naszego, i od Pana Jezusa Chrystusa! Niech będzie błogosławiony Bóg i Ojciec Pana naszego, Jezusa Chrystusa; On napełnił nas wszelkim błogosławieństwem duchowym na wyżynach niebieskich – w Chrystusie. W Nim bowiem wybrał nas przed założeniem świata, abyśmy byli święci i nieskalani przed Jego obliczem. Z miłości przeznaczył nas dla siebie jako przybranych synów poprzez Jezusa Chrystusa, według postanowienia swej woli, ku chwale majestatu swej łaski, którą obdarzył nas w Umiłowanym. W Nim mamy odkupienie przez Jego krew – odpuszczenie występków, według bogactwa Jego łaski. Szczodrze ją na nas wylał w postaci wszelkiej mądrości i zrozumienia, przez to, że nam oznajmił tajemnicę swej woli według swego postanowienia, które przedtem w Nim powziął dla dokonania pełni czasów, aby wszystko na nowo zjednoczyć w Chrystusie jako Głowie: to, co w niebiosach, i to, co na ziemi.

(Ps 98 (97), 1bcde. 2-3b. 3c-4. 5-6)
REFREN: Pan Bóg okazał ludom swe zbawienie

Śpiewajcie Panu pieśń nową,
albowiem uczynił cuda.
Zwycięstwo Mu zgotowała Jego prawica
i święte ramię Jego.

Pan okazał swoje zbawienie,
na oczach pogan objawił swą sprawiedliwość.
Wspomniał na dobroć i na wierność swoją
dla domu Izraela.

Ujrzały wszystkie krańce ziemi
zbawienie Boga naszego.
Wołaj z radości na cześć Pana, cała ziemio,
cieszcie się, weselcie i grajcie.

Śpiewajcie Panu przy wtórze cytry,
przy wtórze cytry i przy dźwięku harfy.
Przy trąbach i przy głosie rogu,
na oczach Pana, Króla, się radujcie.

Aklamacja (J 14, 6)
Ja jestem drogą i prawdą, i życiem. Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze Mnie.

(Łk 11, 47-54)
Jezus powiedział do faryzeuszów i do uczonych w Prawie: "Biada wam, ponieważ budujecie grobowce prorokom, a wasi ojcowie ich zamordowali. Zatem dajecie świadectwo i przytakujecie uczynkom waszych ojców, gdyż oni ich pomordowali, a wy im wznosicie grobowce. Dlatego też powiedziała Mądrość Boża: Poślę do nich proroków i apostołów, a niektórych z nich zabiją i prześladować będą. Tak na to plemię spadnie kara za krew wszystkich proroków, która została przelana od stworzenia świata, od krwi Abla aż do krwi Zachariasza, który zginął między ołtarzem a przybytkiem. Tak, mówię wam, zażąda się zdania z niej sprawy od tego plemienia. Biada wam, uczonym w Prawie, bo wzięliście klucze poznania; sami nie weszliście, a przeszkodziliście tym, którzy wejść chcieli". Gdy wyszedł stamtąd, uczeni w Piśmie i faryzeusze poczęli gwałtownie nastawać na Niego i wypytywać Go o wiele rzeczy. Czyhali przy tym, żeby Go pochwycić na jakimś słowie.

Do góry

Rozważania do czytań

Ewangeliarz OP


Do góry

o. Maciej Sierzputowski CSSp

„Biada wam, ponieważ budujecie grobowce prorokom, a wasi ojcowie ich zamordowali”.
To historia ludzkiej duszy… Bóg w swojej miłości nieustannie wychodzi nam naprzeciw. Posyła swoich proroków, którzy niosą Jego słowo. Wchodzi na nasze drogi, często pokręcone i pokrętne, nie boi się tego. Tak jak wszedł na drogę szaleństwa Szawła z Tarsu. Zrobił to, żeby go spotkać. Żeby powiedzieć mu jak bardzo go kocha. Żeby uczynić z niego cudowne narzędzie swojej miłości.
Bóg nieustannie mówi Ci o swojej miłości o tym, jak bardzo cię kocha. Mówi tobie na różne sposoby, że szaleje z miłości do ciebie, że bez ciebie usycha z tęsknoty. Obsiewa cię słowem błogosławiącym twoje życie, całą twoją historię. Przekonuje cię, że pomimo twojej ludzkiej i duchowej nędzy, która tak często dochodzi do głosu, ty, właśnie TY jesteś Jego ukochaniem. Nie żmudnym zajęciem, męczącą robotą, ale... PASJĄ MIŁOŚCI!! TY JESTEŚ PASJĄ MIŁOŚCI BOGA!!! Jesteś pragnieniem Jego serca!! Jego największą tęsknotą!
On wyrył sobie twoje imię na dłoniach (por. Iz 49, 16). Ty jesteś Jego ukochaną raną, Jego szczęśliwym bólem. Dlatego o Tobie nieustannie pamięta. Ty bolisz Boga stąd zaprzątasz nieustannie Jego myśli.
Bóg wciąż mi o tym wszystkim mówi. Nieustająco wyznaje mi miłość. A ja…? W ciasnocie mojego serca, w poranieniach, grzechach, nikłości mojej wiary buduję temu pięknu groby. Nie wierząc w tą cudowną i zupełnie bezinteresowną miłość uśmiercam w sobie Słowo Życia!
Koniec z tym!!! Dzisiaj, właśnie dzisiaj jest czas na burzenie grobów!!! Do dzieła…!!!
o. Maciej Sierzputowski CSSp
Do góry

Bractwo Słowa Bożego

Komentarze do poszczególnych czytań przygotowane przez Bractwo Słowa Bożego

Komentarz do pierwszego czytania

Czytamy dzisiaj początek Listu św. Pawła do Efezjan. Apostoł zawarł w nim kilka prawd naszej wiary. Pierwsza to ta, że Bóg istnieje. Objawił nam siebie i swoją dobroć i mówi do człowieka. Paweł dodaje przy tym, że wybrał nas na swoje dzieci w swoim Synu, którym jest Jezus Chrystus. W Nim ukazał nam wzór świętości i nie zamyka jej przed ludzkim sercem, ale daje wybór, by przylgnąć do Zbawiciela. Bóg poprzez Jezusa Chrystusa, kogoś podobnego do nas, z wyjątkiem przywiązania do grzechu, pragnie zdobyć nasze zaufanie. Śmierć Jezusa oczyściła nas z grzechów, a chrzest święty daje nam udział w tym zwycięstwie. Apostoł Narodów przypomina także, że Bóg troszczy się o ludzi i nieustannie możemy dostrzec Jego działanie. Pobudza to nasze serca do modlitwy pełnej wdzięczności. Mając otwarte oczy oraz serca, mimo ludzkiej słabości nieustannie naśladujemy Chrystusa. Pomaga nam w tym ogrom Bożej łaski. Jest ona niewidzialną mocą, która przynosi widzialne owoce w postaci nawrócenia ludzkiego serca, trwania w tym, co Boże, rozumienia słowa, przekraczania samych siebie. Dzięki niej ludzkie serce może się jasno opowiedzieć po stronie Prawdy i życia. Dlatego warto mieć słowo Boże wyryte w swoim sercu.

Komentarz do psalmu

Dzisiejszy psalm jest hymnem na cześć panowania Boga. Zawarta w nim treść, dobrze oddaje pochwałę Stwórcy, powtarzającą się w liturgii tego tygodnia. Ubogacający dzisiejszą liturgię utwór wskazuje na siedem cech Boga: moc, którą zdziałał cuda, świętość, zbawienie, sprawiedliwość, łaskę, wierność i prawość, które są widoczne w dziele stworzenia. Ponadto siedem razy wymienione jest słowo Bóg, siedem razy ukazany jest sposób Jego działania oraz pojawia się siedem sposobów odpowiedzi człowieka. Autor zapowiada także ponowne przyjście Pana, czyli paruzję. Możemy dzisiaj dłużej i na osobności przebywać z tym świętym tekstem, który zawiera bogactwo relacji Boga z człowiekiem.

Komentarz do Ewangelii

Atmosfera w domu faryzeusza staje się coraz bardziej napięta. Pan Jezus, który jest Prawdą, wyrzuca faryzeuszom i uczonym w Prawie zakłamanie. Zapewne publiczne napiętnowanie zła nie podoba się tym, którzy je popełnili. Nie ma jednak nic ukrytego, co by nie miało być ujawnione (Łk 8,17). Słowo, które Jezus wypowiada, ma konkretną moc. Z Jego ust pada wiele napomnień, które przybierają jeszcze wyraźniejszy kształt. Chrystus przypomina zabijanie proroków, którzy również wzywali do nawrócenia i życia zgodnego z Prawdą. Prorocy to Boży posłańcy, którzy mówili w imieniu Stwórcy. Choć czynili dobro, spotkała ich niesprawiedliwa kara. Polała się ich krew, która ma być pomszczona. Pan Jezus przypomina faryzeuszom i uczonym w Prawie te bolesne wydarzenia, ale także zapowiada wylanie własnej krwi. Te słowa staną się czytelne na krzyżu, a po zmartwychwstaniu będą dla każdego z uczniów Chrystusa przypomnieniem i uwiarygodnieniem Jego misji. Krew Zbawiciela obmywa nas z grzechów. Dzisiejszy fragment Ewangelii jest pocieszeniem dla wszystkich, którzy doświadczają niesprawiedliwości, są niesprawiedliwie osądzani, wyśmiewani z tytułu wyznawanej wiary. Takich sytuacji nie brakuje w codziennym życiu. Ewangelia jest wciąż aktualna i pragnie być balsamem dla serc dotkniętych fałszem ludzkiego słowa i czynu. Przypomina ona także, że nagrodę za wierność, za piękne świadectwo wytrwałości otrzymamy w przyszłym życiu.

Komentarze zostały przygotowany przez ks. Mateusza Stróżewskiego


Do góry

Książka na dziś

Matka Boża z Guadalupe. Patronka cywilizacji miłości

Matka Boża z Guadalupe ukazuje, w jaki sposób najstarsze objawienia maryjne odmieniły losy całego kontynentu, który wydawał się stracony dla chrześcijaństwa. Dziś Matka Boża z Guadalupe jest głęboko zakorzeniona w sercach mieszkańców obu Ameryk, podobnie jak Matka Boża z Jasnej Góry od wieków jest jednym z fundamentów polskiej tożsamości.

Książka do nabycia w Księgarni Mateusza.