Niedziela
Rozważania: Ewangeliarz OP , kardynał Grzegorz Ryś , Bractwo Słowa Bożego
Książka na dziś: Klucz do Ewangelii św. Jana
Czytania
(Prz 9, 1-6)
Mądrość zbudowała sobie dom, wyciosała siedem kolumn, nabiła swych zwierząt, namieszała wina i zastawiła stół. Służące odesłała i woła na wyżynnych miejscach miasta: "Prostaczek niech tutaj przyjdzie!" Do tego, komu brak rozumu, mówiła: "Chodźcie, nasyćcie się moim chlebem, pijcie wino, które zmieszałam. Odrzućcie naiwność, a żyć będziecie, chodźcie prosto drogą rozsądku".
(Ps 34 (33), 2-3. 10-11. 12-13. 14-15)
REFREN: Wszyscy zobaczcie, jak nasz Pan jest dobry
Będę błogosławił Pana po wieczne czasy,
Jego chwała będzie zawsze na moich ustach.
Dusza moja chlubi się Panem,
niech słyszą to pokorni i niech się weselą.
Bójcie się Pana, wszyscy Jego święci,
gdyż bogobojni nie zaznają biedy.
Bogacze zubożeli i zaznali głodu,
szukającym Pana niczego nie zabraknie.
Zbliżcie się, synowie, posłuchajcie, co mówię,
będę was uczył bojaźni Pańskiej.
Kim jest ten człowiek, który życia pożąda
i długich dni pragnie, by się nimi cieszyć?
Powściągnij swój język od złego,
a wargi swoje od kłamstwa.
Od zła się odwróć, czyń, co dobre,
szukaj pokoju i dąż do niego.
(Ef 5, 15-20)
Baczcie pilnie, jak postępujecie: nie jak niemądrzy, ale jak mądrzy. Wyzyskujcie chwilę sposobną, bo dni są złe. Nie bądźcie przeto nierozsądni, lecz usiłujcie zrozumieć, co jest wolą Pana. I nie upijajcie się winem, bo to jest przyczyną rozwiązłości, ale napełniajcie się Duchem, przemawiając do siebie wzajemnie psalmami i hymnami, i pieśniami pełnymi ducha, śpiewając i wysławiając Pana w waszych sercach. Dziękujcie zawsze za wszystko Bogu Ojcu w imię Pana naszego, Jezusa Chrystusa.
Aklamacja (J 6, 56)
Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije, trwa we Mnie, a Ja w nim jestem.
(J 6, 51-58)
Jezus powiedział do Żydów: "Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba. Jeśli ktoś spożywa ten chleb, będzie żył na wieki. Chlebem, który Ja dam, jest moje Ciało, wydane za życie świata". Sprzeczali się więc między sobą Żydzi, mówiąc: "Jak On może nam dać swoje ciało do jedzenia?" Rzekł do nich Jezus: "Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Jeżeli nie będziecie jedli Ciała Syna Człowieczego ani pili Krwi Jego, nie będziecie mieli życia w sobie. Kto spożywa moje Ciało i pije moją Krew, ma życie wieczne, a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym. Ciało moje jest prawdziwym pokarmem, a Krew moja jest prawdziwym napojem. Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije, trwa we Mnie, a Ja w nim. Jak Mnie posłał żyjący Ojciec, a Ja żyję przez Ojca, tak i ten, kto Mnie spożywa, będzie żył przeze Mnie. To jest chleb, który z nieba zstąpił – nie jest on taki jak ten, który jedli wasi przodkowie, a poumierali. Kto spożywa ten chleb, będzie żył na wieki".
Rozważania do czytań
Ewangeliarz OP
kardynał Grzegorz Ryś
Komentarze do Ewangelii z książki "Klucz do Ewangelii św. Jana" Wydawnictwo M
Pan Jezus ostatecznie tłumaczy sens Komunii, sens spożywania Go w Chlebie i Winie. Mówi tak: „Jak Mnie posłał żyjący Ojciec, a Ja żyję przez Ojca, tak i ten, kto Mnie spożywa, będzie żył przeze Mnie”. Można też tłumaczyć: „z powodu Mnie”. Jezus mówi do Ojca, który Go posłał: „Nie mogę żyć inaczej, jak tylko z powodu Ciebie. Żyję tylko dla Ciebie, cały sens mojego życia to jest życie przez Ciebie, Ty jesteś powodem, dla którego Ja żyję”. Właśnie coś takiego może się dokonywać w człowieku przyjmującym Eucharystię. On staje przed Jezusem w tej właśnie postawie: „Żyję wyłącznie z powodu Ciebie, Ty jesteś powodem mojego istnienia, żyję przez Ciebie. Sam dla siebie nie jestem powodem by istnieć, Ty sprawiasz, że istnieję”. Życie to jest życie dla kogoś – jest w moim życiu relacja, która czyni je sensownym. Zaczynam naprawdę żyć, zaczynam naprawdę oddychać, kiedy mam dla kogo żyć. Strasznie biedny byłby taki człowiek, który nie ma nikogo, z powodu kogo żyje. Ale nie ma takich ludzi. To jest pokusa szatańska: wmówić człowiekowi, że nie ma dla kogo żyć. Każdy z nas ma dla kogo żyć, choć oczywiście szatan robi wszystko, żeby nas zamknąć w naszym własnym egoizmie albo, jeszcze gorzej, żeby nas zamknąć w nienawiści. Życie to jest życie dla kogoś, życie to jest miłość. A żyję w pełni ostatecznie wtedy, kiedy żyję dla Jezusa. Eucharystia przyjmowana codziennie uczy mnie tego, że żyję dla Niego, żyję z powodu Niego. Zabrać mi Eucharystię, znaczy zabrać powód do życia.
Kardynał Grzegorz RyśTutaj kupisz książkę: "Klucz do Ewangelii św. Jana"
Patroni dnia:
Święty Albert Hurtado, prezbiter
urodził się 22 stycznia 1901 r. w Viña del Mar w Chile. Jako młodzieniec odwiedzał w każdą niedzielę najbiedniejsze dzielnice miasta. W 1917 r. chciał wstąpić do jezuitów - poradzono mu jednak, aby zaopiekował się matką. Albert podjął więc pracę, a jednocześnie zaczął studiować prawo. W sierpniu 1923 r. wstąpił do nowicjatu jezuitów. Studiował w Argentynie, Hiszpanii i Belgii, zdobywając m.in. doktorat z pedagogiki. Święcenia kapłańskie przyjął w Lowanium w dniu 24 sierpnia 1933 r. W 1942 został asystentem kościelnym młodzieżowej Akcji Katolickiej. Pełnił te misję przez dwa lata. Założył ruch społeczny "El Hogar de Cristo" (Ognisko Chrystusa), zajmujący się budową domów dla osób ubogich i bezdomnych. 1947 r. z inicjatywy o. Alberta w Chile powstały chrześcijańskie związki zawodowe. Po krótkiej chorobie zmarł 18 sierpnia 1952 r. w Santiago de Chile.
Bractwo Słowa Bożego
Komentarze do poszczególnych czytań przygotowane przez Bractwo Słowa Bożego
Komentarz do pierwszego czytania
Termin mądrość w Piśmie Świętym ma swoje podstawowe i głębokie znaczenie. W znacznym stopniu odnosi się on do osoby Boga. Wysławia Jego mądrość jako przymiot obecny przy stworzeniu świata i jego porządkowaniu. W Starym Testamencie mądrość traktowana też jest jako przykazanie istotne dla wszystkich ludzi, mające wpływ na ich życie. To Bóg bowiem rządzi całym światem, którego człowiek jest tylko jego częścią korzystającą z tego porządku.
Dzisiejsze pierwsze czytanie to ważna zapowiedź tego, co wydarzy się w późniejszej przyszłości. Oto Mądrość przygotowała wielką ucztę, na którą zwołuje prostaczków i tych, którym brak rozumu. Chce ich nakarmić chlebem i napoić winem. Zaproszonym oferuje życie pod warunkiem odrzucenia naiwności.
Gdy czytamy te słowa, słyszymy ważną zapowiedź tego, co później uczynił Jezus Chrystus. Ten, który przyszedł zbawić świat, jak owa Mądrość, przygotował ucztę (paschalną), na którą zaprosił swoich uczniów (wcześniej zwykłych prostaczków) i nas wszystkich, którym to ofiarował chleb w postaci swojego ciała i wino – swoją krew. On też daruje wszystkim ludziom życie wieczne, gdy odrzucą naiwność i w Niego uwierzą. Zważając, że Księga Przysłów powstała ok. V wieku przed narodzeniem Jezusa Chrystusa, warto dostrzec tę paralelę pod kątem spójności Starego i Nowego Testamentu.
Komentarz do psalmu
Dzisiejszy psalm responsoryjny to fragment dłuższego akrostychu (psalmu alfabetycznego). Jego autorstwo przypisywane jest Dawidowi. Psalm przedstawiony jest we wstępie jako dziękczynienie Bogu za uratowanie z opresji, w jakiej znalazł się Dawid, przybywszy do króla Gat – Akisza (zob. 1 Sm 21, 11-15). Zapowiada on wieczne dziękczynienie Bogu i głoszenie Jego chwały. Wskazuje na swoją przynależność do Boga i nawołuje wszystkich, by się radowali. Przyczyną tej radości jest obecność dobrotliwego Boga blisko ludzi pokornych. Poucza, iż tym, którzy zobowiązali się służyć Jemu wiernie, nigdy i niczego nie zabraknie. Bóg wysłuchuje bowiem tych, którzy oddają Mu cześć i pełnią Jego wolę.
Psalmista wstawia się w rolę nauczyciela bogobojności. W sposób wyraźny wskazuje, że nie jest ważne pragnienie długiego życia, lecz życia w bojaźni Bożej. Nie bojaźni przed Bogiem, ale bojaźni przed grzechem. Co z tej nauki wynika? Psalmista daje tu pewną receptę na życie. Wymienia katalog grzechów, których należy unikać. Mamy zatem nie kłamać, nie obmawiać, odwrócić się od wszelkiego zła i czynić tylko to, co dobre. W relacjach zaś międzyludzkich nie szukać zwad, ale za wszelką cenę dążyć do pokoju i pojednania.
Komentarz do drugiego czytania
Oto uniwersalne mądrości św. Pawła wskazujące, jak żyć w trudnych czasach… Wyzyskiwać chwilę sposobną w niezwykłych, niesprzyjających i trudnych okolicznościach, w których się znaleźliśmy. Podpowiada, by działać z należytą rozwagą, starając się we wszystkim odczytać wolę Boga.
Te okoliczności, zwłaszcza dziś, wydają się być w dwójnasób skomplikowane. W pobliżu wojna, niestabilna sytuacja polityczna i ekonomiczna, a także nasze osobiste dramaty i problemy. Święty Paweł chce nam właśnie teraz powiedzieć „Nie załamuj się! Wykorzystuj należycie dany Ci czas”. Odwołuje się do naszej mądrości i wskazuje nam na konieczność rozeznawania, zrozumienia i akceptacji woli Pana. Naszym zadaniem jest odczytywanie tego, co Bogu miłe i kształtowanie własnego życia w tym kierunku. W tym wszystkim ma nam pomagać modlitwa psalmami i hymnami, i pieśniami pełnymi ducha.
Święty Paweł daje nam jeszcze jedną ważną radę, która dla nas ludzi zwykle bywa dość trudna do realizacji. Zachęca nas bowiem, aby nie obca była nam postawa dziękczynienia za wszystko, co się wokół nas wydarza. Nawet za te drobne i ulotne rzeczy, które nam się przydarzają, tak bardzo przez nas marginalizowane. A to przecież tak niewiele potrzeba… Czasem tylko jedno słowo… Może: dziękuję, może: przepraszam… Siostro, bracie – nie narzekaj, ale wykorzystaj każdą daną ci chwilę… Stosuj mądrość, która uzdatnia…
Komentarz do Ewangelii
W dzisiejszej Ewangelii według Świętego Jana Jezus przemawia do tłumu w synagodze w Kafarnaum, przedstawiając słuchającym symbolikę swojego ciała i krwi jako źródła życia wiecznego. To jedno z najbardziej mistycznych i głębokich nauczań Jezusa, wymaga ono od zebranych szczególnego zrozumienia. Jezus w swojej wypowiedzi wskazuje drogę do wieczności. Tę drogę ma umożliwiać spożywanie Jego ciała i picie Jego krwi. Dla ówczesnych Żydów słuchanie takiej wypowiedzi było szokujące i niezrozumiałe, a dla niektórych – nawet oburzające. Bo jakże On może oddać im do spożycia swoje ciało, rozumiane dosłownie jako mięso (w języku aramejskim i hebrajskim termin ten ma identyczne znaczenia), czy też swoją krew?
W przemowie Jezus odnosi się do swojej przyszłej męki na krzyżu, na którym Jego ubiczowane ciało zawiśnie, a krew wylana będzie na zbawienie grzechów ludzkości. Zapowiada także Eucharystię, sakrament, który ma być pamiątką Jego ofiary i źródłem łaski dla wiernych. Ta symboliczna mowa, budząca zdziwienie, a może i gniew słuchających, dla wierzących stanowi zapowiedź nadchodzącej ofiary Syna Bożego i życia wiecznego.
W tym fragmencie Ewangelii Jezus głęboko inspiruje słuchaczy swoim nauczaniem. Wymaga od nich ufności w głoszone słowa. Wzywa do całkowitego zaangażowania się w relację z Nim poprzez przyjęcie Jego ofiary. To wezwanie do głębokiej wiary w Boży plan zbawienia, może on być niezrozumiały dla ludzkiego umysłu, ale wymaga jedynie całkowitego oddania się woli Bożej. Ta mowa Jezusa stanowi fundament Eucharystii i wiary katolickiej w realną Jego obecność w Najświętszym Sakramencie. Zawierzajmy słowom Jezusa i ufajmy. Tak niewiele od nas wymaga…
Komentarze zostały przygotowane przez Damiana Jakubowskiego
Książka na dziś
Klucz do Ewangelii św. Jana to kolejny tom serii komentarzy do czterech Ewangelii, w którym kardynał Grzegorz Ryś wyjaśnia tajemnice ewangelicznych tekstów, opierając się na swojej głębokiej wiedzy biblijnej, teologicznej i historycznej. Przede wszystkim jednak dzieli się własnym doświadczeniem spotkania ze słowem Bożym. Dzięki temu każdy z nas może stać się bohaterem Ewangelii.
Książka do nabycia w Księgarni Mateusza.