20 lipca 2024
Sobota
Sobota XV tydzień zwykły
Czytania: (Mi 2,1-5); (Ps 10,1-4.7-8.14); Aklamacja (Mt 11,29ab); (Mt 12,14-21);
Rozważania: Ewangeliarz OP , Krótki komentarz do Ewangelii , Bractwo Słowa Bożego
Książka na dziś: O walce z grzechami głównymi
Czytania
(Mi 2,1-5)
Biada tym, którzy planują nieprawość i obmyślają zło na swych łożach! Gdy świta poranek, wykonują je, bo jest ono w mocy ich rąk. Gdy pożądają pól, zagarniają je, gdy domów - to je zabierają; biorą w niewolę męża wraz z jego domem, człowieka z jego dziedzictwem. Przeto tak mówi Pan: Oto Ja zamierzam [zesłać] na to plemię niedolę, od której nie uchylicie waszych karków i nie będziecie dumnie chodzić, bo będzie to czas nieszczęścia. W owym dniu wygłoszą przeciw wam satyrę, podniosą wielki lament, mówiąc: Jesteśmy ograbieni do szczętu! Dział mego ludu przemierzony sznurem, i nie ma, kto by go przywrócił; pola nasze przydzielono grabieżcy. Przeto nie będziesz mieć nikogo, kto by rzucał sznurem na dział w zgromadzeniu Pańskim.
(Ps 10,1-4.7-8.14)
REFREN: Nie zapomnij o ubogich, Panie
Dlaczego z dala stoisz, o Panie,
ukrywasz się w czasach ucisku,
gdy występny się pyszni, biedny jest w udręce
i ulega podstępom, które tamten uknuł.
Bo chełpi się grzesznik swą pożądliwością,
bluźni drapieżca i pogardza Panem.
Pyszniąc się mówi występny:
„Nie pomści, nie ma Boga”.
Oto całe jego myślenie.
Jego usta pełne przekleństwa, zdrady i podstępu,
a pod jego językiem złość i krzywda.
Czai się w zasadzkach przy drogach
i zabija niewinnego z ukrycia,
oczy jego wypatrują biedaka.
A Ty to widzisz: i trud, i boleść,
patrzysz, by wziąć je w swoje ręce.
Tobie poleca się biedny,
Tyś opiekunem sieroty.
Aklamacja (Mt 11,29ab)
Weźcie moje jarzmo na siebie i uczcie się ode Mnie, bo jestem cichy i pokorny sercem.
(Mt 12,14-21)
Faryzeusze wyszli i odbyli naradę przeciw Jezusowi, w jaki sposób Go zgładzić. Gdy się Jezus dowiedział o tym, oddalił się stamtąd. A wielu poszło za Nim i uzdrowił ich wszystkich. Lecz im surowo zabronił, żeby Go nie ujawniali. Tak miało się spełnić słowo proroka Izajasza: Oto mój Sługa, którego wybrałem; Umiłowany mój, w którym moje serce ma upodobanie. Położę ducha mojego na Nim, a On zapowie prawo narodom. Nie będzie się spierał ani krzyczał, i nikt nie usłyszy na ulicach Jego głosu. Trzciny zgniecionej nie złamie ani knota tlejącego nie dogasi, aż zwycięsko sąd przeprowadzi. W Jego imieniu narody nadzieję pokładać będą.
Rozważania do czytań
Ewangeliarz OP
Krótki komentarz do Ewangelii
Jezus dzisiaj posyła swoich uczniów na misję, udzielając im władzy uzdrawiania i głoszenia Dobrej Nowiny. W praktyce oznacza to, że apostołowie zostali wezwani do działania, aby dzielić się wiarą i miłością Chrystusa z innymi. Mogli uzdrawiać chorych, głosić Słowo Boże i wprowadzać ludzi w relację z Bogiem. To wydarzenie jest ważnym przypomnieniem dla nas wszystkich, abyśmy również byli gotowi do działania i dzielenia się wiarą w naszym codziennym życiu.
.
Komentarz przygotował zespół portalu Mateusza przy pomocy Al Copilot (wersja próbna)
Patroni dnia:
Błogosławiony Czesław, prezbiter
Bractwo Słowa Bożego
Komentarze do poszczególnych czytań przygotowane przez Bractwo Słowa Bożego
Komentarz do pierwszego czytania
Zgrzeszyć można: myślą, mową, uczynkiem i zaniedbaniem. Z tej perspektywy warto spojrzeć na powyższy fragment z księgi Micheasza. Dotyczy to relacji z naszymi bliźnimi, którzy podobnie jak my, są umiłowanymi dziećmi Boga. A zatem warto przypomnieć kilka ważnych zasad ogólnoludzkich: dążmy do uczciwości w naszych działaniach i szanujmy innych ludzi. Nie wykorzystujmy ich ani nie działajmy na ich szkodę. Bądźmy gotowi do okazywania miłosierdzia i zrozumienia innym. Niech nasze działania wynikają z miłości i troski o drugiego człowieka i życie Boże w nim. Dążmy do uczciwości i sprawiedliwości w naszych relacjach z innymi. Niech nasze działania nie krzywdzą innych, ale przynoszą dobro.
Komentarz do pierwszego psalmu
Ubogi to nie tylko ten, który nic nie ma, ale to przede wszystkim ten, który ma wszystko u Boga. Modląc się tym psalmem ufności zadajmy sobie pytanie, czego jeszcze nie mamy u Boga, to znaczy: do czego jesteśmy za bardzo przywiązani, co nie pozwala nam w pełni Go oglądać. Być może i w tym psalmie znajdą się takie cechy, które nie czynią nas ubogimi…
Komentarz do Ewangelii
W języku biblijnym słowo „cichy” jest przeciwieństwem bezbożnego i złoczyńcy. To ktoś, kto nie szuka konfliktów, ale jest ugodowy. Z kolei „pokorne serce” to takie, które nie narzuca swoich własnych planów, ale jest pełne empatii i zrozumienia. Pokorne serce kocha drugiego człowieka nie ze względu na korzyści, ale z gotowością do oddania siebie dla jego dobra. Pokorne serce nie jest wyniosłe ani dumne, ale skupia się na potrzebach drugiej osoby. To miłość, która nie oczekuje niczego w zamian, ale jest gotowa służyć i wspierać. Wyraża wyrozumiałość i gotowość do wybaczania. Pokorna miłość nie trzyma urazy. Nie stawia się ponad innymi. Szanuje ich i docenia ich wartość. Udziela wsparcia i pomocy innym bez oczekiwania czegoś w zamian. Dzieli się swoim czasem. Taki jest dla nas Jezus.
Komentarze zostały przygotowane przez ks. Grzegorza Walkiewicza
Książka na dziś
"Ku nawróceniu czy też ku poprawie śmiertelników wielce pomocne są przykłady zacnych ludzi" - mówi w swoich "Sentencjach" Izydor z Sewilli, zaliczony skądinąd w poczet świętych Kościoła. Jestem wdzięczny Postulacji procesu kanonizacyjnego ks. Stanisława Sudoła za wydanie drukiem niektórych jego kazań.
Książka do nabycia w Księgarni Mateusza.