pobierz z Google Play

20 lipca 2024

Sobota

Sobota XV tydzień zwykły

Czytania: (Mi 2,1-5); (Ps 10,1-4.7-8.14); Aklamacja (Mt 11,29ab); (Mt 12,14-21);

Rozważania: Ewangeliarz OP , Krótki komentarz do Ewangelii , Bractwo Słowa Bożego

Książka na dziś: O walce z grzechami głównymi

Czytania

(Mi 2,1-5)
Biada tym, którzy planują nieprawość i obmyślają zło na swych łożach! Gdy świta poranek, wykonują je, bo jest ono w mocy ich rąk. Gdy pożądają pól, zagarniają je, gdy domów - to je zabierają; biorą w niewolę męża wraz z jego domem, człowieka z jego dziedzictwem. Przeto tak mówi Pan: Oto Ja zamierzam [zesłać] na to plemię niedolę, od której nie uchylicie waszych karków i nie będziecie dumnie chodzić, bo będzie to czas nieszczęścia. W owym dniu wygłoszą przeciw wam satyrę, podniosą wielki lament, mówiąc: Jesteśmy ograbieni do szczętu! Dział mego ludu przemierzony sznurem, i nie ma, kto by go przywrócił; pola nasze przydzielono grabieżcy. Przeto nie będziesz mieć nikogo, kto by rzucał sznurem na dział w zgromadzeniu Pańskim.

(Ps 10,1-4.7-8.14)
REFREN: Nie zapomnij o ubogich, Panie

Dlaczego z dala stoisz, o Panie,
ukrywasz się w czasach ucisku,
gdy występny się pyszni, biedny jest w udręce
i ulega podstępom, które tamten uknuł.

Bo chełpi się grzesznik swą pożądliwością,
bluźni drapieżca i pogardza Panem.
Pyszniąc się mówi występny:
„Nie pomści, nie ma Boga”.
Oto całe jego myślenie.

Jego usta pełne przekleństwa, zdrady i podstępu,
a pod jego językiem złość i krzywda.
Czai się w zasadzkach przy drogach
i zabija niewinnego z ukrycia,
oczy jego wypatrują biedaka.

A Ty to widzisz: i trud, i boleść,
patrzysz, by wziąć je w swoje ręce.
Tobie poleca się biedny,
Tyś opiekunem sieroty.

Aklamacja (Mt 11,29ab)
Weźcie moje jarzmo na siebie i uczcie się ode Mnie, bo jestem cichy i pokorny sercem.

(Mt 12,14-21)
Faryzeusze wyszli i odbyli naradę przeciw Jezusowi, w jaki sposób Go zgładzić. Gdy się Jezus dowiedział o tym, oddalił się stamtąd. A wielu poszło za Nim i uzdrowił ich wszystkich. Lecz im surowo zabronił, żeby Go nie ujawniali. Tak miało się spełnić słowo proroka Izajasza: Oto mój Sługa, którego wybrałem; Umiłowany mój, w którym moje serce ma upodobanie. Położę ducha mojego na Nim, a On zapowie prawo narodom. Nie będzie się spierał ani krzyczał, i nikt nie usłyszy na ulicach Jego głosu. Trzciny zgniecionej nie złamie ani knota tlejącego nie dogasi, aż zwycięsko sąd przeprowadzi. W Jego imieniu narody nadzieję pokładać będą.

Do góry

Rozważania do czytań

Ewangeliarz OP


Do góry

Krótki komentarz do Ewangelii

Jezus dzisiaj posyła swoich uczniów na misję, udzielając im władzy uzdrawiania i głoszenia Dobrej Nowiny. W praktyce oznacza to, że apostołowie zostali wezwani do działania, aby dzielić się wiarą i miłością Chrystusa z innymi. Mogli uzdrawiać chorych, głosić Słowo Boże i wprowadzać ludzi w relację z Bogiem. To wydarzenie jest ważnym przypomnieniem dla nas wszystkich, abyśmy również byli gotowi do działania i dzielenia się wiarą w naszym codziennym życiu.
.
Komentarz przygotował zespół portalu Mateusza przy pomocy Al Copilot (wersja próbna)


Do góry

Patroni dnia:

Błogosławiony Czesław, prezbiter

Do góry

Bractwo Słowa Bożego

Komentarze do poszczególnych czytań przygotowane przez Bractwo Słowa Bożego

Komentarz do pierwszego czytania

Zgrzeszyć można: myślą, mową, uczynkiem i zaniedbaniem. Z tej perspektywy warto spojrzeć na powyższy fragment z księgi Micheasza. Dotyczy to relacji z naszymi bliźnimi, którzy podobnie jak my, są umiłowanymi dziećmi Boga. A zatem warto przypomnieć kilka ważnych zasad ogólnoludzkich: dążmy do uczciwości w naszych działaniach i szanujmy innych ludzi. Nie wykorzystujmy ich ani nie działajmy na ich szkodę. Bądźmy gotowi do okazywania miłosierdzia i zrozumienia innym. Niech nasze działania wynikają z miłości i troski o drugiego człowieka i życie Boże w nim. Dążmy do uczciwości i sprawiedliwości w naszych relacjach z innymi. Niech nasze działania nie krzywdzą innych, ale przynoszą dobro.


Komentarz do pierwszego psalmu

Ubogi to nie tylko ten, który nic nie ma, ale to przede wszystkim ten, który ma wszystko u Boga. Modląc się tym psalmem ufności zadajmy sobie pytanie, czego jeszcze nie mamy u Boga, to znaczy: do czego jesteśmy za bardzo przywiązani, co nie pozwala nam w pełni Go oglądać. Być może i w tym psalmie znajdą się takie cechy, które nie czynią nas ubogimi…


Komentarz do Ewangelii

W języku biblijnym słowo „cichy” jest przeciwieństwem bezbożnego i złoczyńcy. To ktoś, kto nie szuka konfliktów, ale jest ugodowy. Z kolei „pokorne serce” to takie, które nie narzuca swoich własnych planów, ale jest pełne empatii i zrozumienia. Pokorne serce kocha drugiego człowieka nie ze względu na korzyści, ale z gotowością do oddania siebie dla jego dobra. Pokorne serce nie jest wyniosłe ani dumne, ale skupia się na potrzebach drugiej osoby. To miłość, która nie oczekuje niczego w zamian, ale jest gotowa służyć i wspierać. Wyraża wyrozumiałość i gotowość do wybaczania. Pokorna miłość nie trzyma urazy. Nie stawia się ponad innymi. Szanuje ich i docenia ich wartość. Udziela wsparcia i pomocy innym bez oczekiwania czegoś w zamian. Dzieli się swoim czasem. Taki jest dla nas Jezus.

Komentarze zostały przygotowane przez ks. Grzegorza Walkiewicza


Do góry

Książka na dziś

O walce z grzechami głównymi

ks. Stanisław Sudoł

"Ku nawróceniu czy też ku poprawie śmiertelników wielce pomocne są przykłady zacnych ludzi" - mówi w swoich "Sentencjach" Izydor z Sewilli, zaliczony skądinąd w poczet świętych Kościoła. Jestem wdzięczny Postulacji procesu kanonizacyjnego ks. Stanisława Sudoła za wydanie drukiem niektórych jego kazań.

Książka do nabycia w Księgarni Mateusza.