pobierz z Google Play

21 października 2023

Sobota

Sobota XXVIII tydzień zwykły

Czytania: (Rz 4, 13. 16-18); (Ps 105 (104), 6-7. 8-9. 42-43); Aklamacja (J 15, 26b); (Łk 12, 8-12);

Rozważania: Ewangeliarz OP , Marek Ristau , Bractwo Słowa Bożego

Książka na dziś: Jesteś wybrany Jesteś wybrany

Czytania

(Rz 4, 13. 16-18)
Bracia: Nie od wypełnienia Prawa została uzależniona obietnica dana Abrahamowi i jego potomstwu, że będzie dziedzicem świata, ale od usprawiedliwienia z wiary. I stąd to dziedzictwo zależy od wiary, by było z łaski i aby w ten sposób obietnica pozostała niewzruszona dla całego potomstwa, nie tylko dla potomstwa opierającego się na Prawie, ale i dla tego, które ma wiarę Abrahama. On to jest ojcem nas wszystkich, jak jest napisane: "Uczyniłem cię ojcem wielu narodów przed obliczem Boga." Jemu on uwierzył jako Temu, który ożywia umarłych, i to co nie istnieje, powołuje do istnienia. On to wbrew nadziei uwierzył nadziei, że stanie się ojcem wielu narodów zgodnie z tym, co było powiedziane: "Takie będzie twoje potomstwo".

(Ps 105 (104), 6-7. 8-9. 42-43)
REFREN: Pan Bóg pamięta o swoim przymierzu

Potomkowie Abrahama, słudzy Jego,
synowie Jakuba, Jego wybrańcy.
Pan jest naszym Bogiem,
Jego wyroki obejmują świat cały.

Na wieki On pamięta o swoim przymierzu,
obietnicy danej tysiącu pokoleń,
o przymierzu, które zawarł z Abrahamem,
przysiędze danej Izaakowi.

Pamiętał bowiem o swym świętym słowie
danym Abrahamowi, swojemu słudze.
I wyprowadził swój lud wśród radości,
z weselem swoich wybranych.

Aklamacja (J 15, 26b)
Świadectwo o Mnie da Duch prawdy i wy także świadczyć będziecie.

(Łk 12, 8-12)
"Kto się przyzna do Mnie wobec ludzi, przyzna się i Syn Człowieczy do niego wobec aniołów Bożych; a kto się Mnie wyprze wobec ludzi, tego wyprę się i Ja wobec aniołów Bożych. Każdemu, kto mówi jakieś słowo przeciw Synowi Człowieczemu, będzie przebaczone, lecz temu, kto bluźni przeciw Duchowi Świętemu, nie będzie przebaczone. Kiedy was ciągnąć będą do synagog, urzędów i władz, nie martwcie się, w jaki sposób albo czym macie się bronić lub co mówić, bo Duch Święty nauczy was w tej właśnie godzinie, co mówić należy".

Do góry

Rozważania do czytań

Ewangeliarz OP


Do góry

Marek Ristau

Boże usprawiedliwienie i zbawienie otrzymujemy jako dar przez wiarę w Jezusa Chrystusa ukrzyżowanego i zmartwychwstałego. Kto uwierzy w sercu swoim, że Bóg wskrzesił Jezusa z martwych, otrzymuje odpuszczenie wszystkich grzechów i w Nim staje się sprawiedliwością Bożą. Chrystus bowiem stał się dla nas mądrością od Boga i sprawiedliwością, i uświęceniem, i odkupieniem. Przez wiarę w Boga, który ożywia umarłych i który to, czego nie ma, powołuje do istnienia, przeszliśmy ze śmierci do życia i otrzymaliśmy udział w Jego boskiej naturze.

Do góry

Patroni dnia:

Święty Kasper del Bufalo, prezbiter
urodził się 6 stycznia 1786 r. w Rzymie. W 1788 r. został uzdrowiony z choroby oczu za wstawiennictwem św. Franciszka Ksawerego. Od najmłodszych lat często przebywał w kościele, a zapał, z jakim poznawał prawdy wiary sprawił, że zyskał przydomek "małego apostoła Rzymu". Gdy miał dziewiętnaście lat, został przełożonym nowej szkoły katechetycznej przy Santa Maria del Pianto. Często przemawiał w kościołach i na placach Rzymu, mówił jasnym i prostym językiem. Dnia 31 lipca 1808 r. otrzymał święcenia kapłańskie w kościele Misjonarzy św. Wincentego a Paulo w Montecitorio i został mianowany kanonikiem przy bazylice San Marco. Zajmował się wiernymi w ubogich dzielnicach miasta. Gdy Napoleon zajął Rzym i deportował papieża, a od kapłanów zażądał złożenia przysięgi na wierność sobie, Kasper, kierując się wiernością Ojcu Świętemu, 13 czerwca 1810 r. odmówił złożenia przysięgi. Został za to zesłany do Piacenzy, a później do Bolonii. 13 września 1812 r. został uwięziony w San Giovanni in Monte, w Bolonii, za powtórne odmówienie złożenia przysięgi na wierność Napoleonowi. 12 stycznia 1813 r. przewieziono go do więzienia w Imoli. Gdy 16 maja 1813 r. po raz trzeci odmówił złożenia przysięgi, został przewieziony do fortecy w Lugo, a 10 grudnia skazano go na wyjazd na Korsykę. W lutym 1814 r., po czterech latach wygnania i niewoli, Kasper wrócił do Rzymu. Chciał wstąpić do jezuitów, ale jego spowiednik i przewodnik duchowy poradził mu, by założył własny zakon. Ponieważ chciał przybliżyć wiernym tajemnicę Krwi Chrystusa, założył, wraz z trzema towarzyszami, Zgromadzenie Misjonarzy Krwi Chrystusa. W 1834 r. pomógł św. Marii de Mattias założyć Zgromadzenie Sióstr Adoratorek Krwi Chrystusa. W dwa lata później był już tak wyczerpany, że musiał zmniejszyć swoją aktywność. Jednak gdy w grudniu 1837 r. dowiedział się, że w Rzymie wybuchła epidemia cholery, pośpieszył do miasta, by nieść posługę kapłańską wśród umierających na ulicach. Wygłaszał dla nich ostatnie nauki rekolekcyjne. Gdy sam zachorował, 27 grudnia 1837 r.

Do góry

Bractwo Słowa Bożego

Komentarze do poszczególnych czytań przygotowane przez Bractwo Słowa Bożego

Komentarz do pierwszego czytania

Mówi się o upadku autorytetów. O tym, że młodzież (ba! już nawet nie tylko młodzież) nie potrafi znaleźć sobie wzoru do naśladowania, postaci, której byłaby gotowa zaufać i za nią pójść. A św. Paweł jakby nie zwracał na to uwagi i w XXI w. wciąż daje nam jako wzór wiary do naśladowania tę samą jedną osobę – Abrahama.
Abraham pasuje lepiej niż ktokolwiek inny – żył przed nadaniem Prawa, więc będzie nie tylko dla żydów; zmagał się ze zwyczajnymi problemami, z którymi wiele małżeństw się zmaga, chodzi o brak potomstwa; wreszcie zaufał i stał się „ojcem wielu narodów”, jeśli zrozumiemy to, jak czyta ten tekst św. Paweł, to i my jesteśmy jednym z tych narodów zrodzonych z wiary i dla wiary.
Ale jeśli my dzisiaj nie lubimy autorytetów albo jedynym autorytetem dla nas staje się nasza indywidualność, to w jaki sposób w ogóle możemy patrzeć na Abrahama, jako wzór czegokolwiek. I może to nawet nie nasza wina, bo przecież nie my kształtujemy w ten, nie inny sposób myśl filozoficzną, społeczną i kulturową współczesnego świata.
Nauczmy się zatem na nowo stawiać sobie przed oczy autorytety, ale na sposób przekorny weźmy za autorytet kogoś, kto nie miał autorytetów. Albo miał tylko ten jeden siebie samego, ufającego Bogu. I znowu Abraham będzie pasował, a List do Rzymian pozostanie aktualny.


Komentarz do psalmu

Psalm 105 jest tekstem pochwalnym i retrospektywnym zarazem. Wspomina plagi egipskie, wyjście z niewoli, drogę przez pustynię i dojście do Ziemi Obiecanej. To pełne wdzięczności wspomnienie władzy Boga nad światem i opieki nad Izraelem.
Dobrze nadawałby się na rodzinną uroczystość, w której wspominana jest historia prababci i pradziadka. Bo tak można czytać ten tekst – nie tylko w skali makro, jako opowieść o działaniu Boga w dziejach wielkiego narodu, ale też jako zbawczą ingerencję w życie każdej rodziny i pojedynczego człowieka.
Działanie Pana w historii Izraela jest w jakiś sposób figurą Jego działania w moim życiu w każdym dniu. Zasada tego działania pozostaje ta sama zarówno wobec narodu, jak i wobec każdego człowieka – „Na wieki pamięta o swoim przymierzu, / obietnicy danej tysiącu pokoleń, / o przymierzu, które zawarł z Abrahamem, / przysiędze danej Izaakowi”. Nie zapomni.


Komentarz do Ewangelii

Jezus nie bał się mówić innym rzeczy trudnych i bolesnych. Nie wahał się powiedzieć Piotrowi, żeby mu zszedł z oczu; nie bał się mówić innym, że są przewrotni, że to hipokryci.
Dziwnie nam usłyszeć z ust Pana, którego często widzimy w naszej wyobraźni jako pokornego, cichego, przyjmującego drugi policzek, że nas się wyprze. Ciężko nam czasem patrzeć na Niego jako tego, który wywraca stoły albo tego, który mówi o grzechu, który nie może być odpuszczony.
A jednak mówi prawdę. Pismo Święte bywa delikatne, prowadzące nas jak dzieci za rękę, bywa też brutalnie uderzające w twarz, gdy stajemy się zbyt zuchwali. Ale nigdy bez znaczenia i nigdy bez potrzeby. Czasami warto usłyszeć bolesną prawdę: „kto się Mnie wyprze wobec ludzi, tego wyprę się i Ja wobec aniołów Bożych”.

Komentarze zostały przygotowane przez dr Mateusza Krawczyka


Do góry

Książka na dziś

Jesteś wybrany Jesteś wybrany

Marcin Jakimowicz

Książka „Jesteś wybrany” jest dedykowana szczególnie tym wszystkim, którzy nie dowierzają, że Bóg może wybrać ich do służby i błogosławionego życia już tutaj na ziemi!

Książka do nabycia w Księgarni Mateusza.