![]() |
Miguel Ángel Monge (red.), Etyka w medycynie. Ujęcie interdyscyplinarne, Wydawnictwo MediPage, Warszawa 2012 |
W ostatnich latach, również w Polsce, rośnie liczba podręczników i opracowań dotyczących bioetyki, nie licząc wyspecjalizowanych w tej dziedzinie czasopism i ukazujących się w nich artykułów.
Każda z pojawiających się pozycji pretendujących do całościowego opisu problematyki wyróżnia się odrębnym podejściem, ujęciem i prezentacją tematyki, której złożoność pozostawia duże pole dla przyjętej metody i metodologii przedmiotu.
Trudnością bioetyki jest jej wielowątkowość. Zakłada ona bowiem z jednej strony znajomość biologii człowieka, medycyny i jej zastosowań, trudnych aspektów legislacyjnych i normatywnych, a także zagadnień społecznych i środowiskowych.
Z drugiej zaś strony, bioetyka, jak to wynika z jej dychotomicznej nazwy, stanowi konfrontację z refleksją etyczną, określoną aksjologią, spojrzeniem na człowieka w kategoriach moralnych, z ich rozwinięciem i uzasadnieniem.
Bioetyka nie jest pozbawiona obszarów obocznych. Są nimi przemiany współczesnej kultury, ideologiczne tendencje i nurty, silne wpływy zorganizowanych lobby i polityka potężnych instytucji światowych o transgranicznym oddziaływaniu, jak Organizacja Narodów Zjednoczonych i jej wyspecjalizowane agendy.
Polski czytelnik otrzymuje nowe opracowanie zatytułowane „Etyka w medycynie”, z podkreśleniem spojrzenia interdyscyplinarnego. Jest to dzieło zbiorowe autorów hiszpańskich. Dzięki redakcyjnej współpracy, zespół specjalistów z poszczególnych dziedzin, odznaczających się szczególną kompetencją w omawianych dziedzinach, oferuje teksty komplementarne i spójne.
W czternastu rozdziałach omówione są podstawowe zagadnienia bioetyki w szerokim spectrum zagadnień, w oparciu o bogate piśmiennictwo przedmiotu. Uwagę jednak zwracają wyczerpujące rozdziały dotyczące antropologii filozoficznej, teologicznej i biologicznej, ukazujące podstawę wszystkich bioetycznych rozstrzygnięć. To właśnie odkrycie człowieka, ukazanie kim on jest w jego osobowej jedności, integralności i wynikającej z nich godności, stanowi budowanie kryteriów ocen postępu biotechnologii. Całościowa antropologia uzasadnia jednocześnie bezwarunkową wartość biologicznego istnienia człowieka jako substratu jego działania, wzrostu i rozwoju. Zarówno życie, jak i ciało są nam dane: otrzymane jako dar i zadanie.
„Etyka w medycynie” odznacza się szerokim potraktowaniem bioetyki psychiatrycznej i tożsamości seksualnej człowieka. Znajdują się one w centrum kulturowych mutacji i przyczyniają się do nasilenia ogólnego zagubienia współczesnych, wątpiących co do swego pochodzenia i przeznaczenia jako ludzi, mężczyzn i kobiet, rodziców i dzieci. Precyzyjnie ukazuje związek płciowości i płodności w zakresie bioetyki genetycznej i dalszych epigenetycznych etapów. Omawia niektóre, ale ważne problemy duszpasterskie. Przez swoją klarowność i jednoznaczność stanie się cennym instrumentem nowej ewangelizacji, przywracając blask obrazu Bożego w człowieku. Niech więc znajdzie wzrastającą liczbę wdzięcznych czytelników.
Ks. Abp Diecezji Warszawsko-Praskiej, Henryk Hoser SAC, Przewodniczący Zespołu Ekspertów KEP ds. Bioetycznych).
Książka do nabycia na stronach Wydawnictwa MediPage.
RECENZJA
Bioetyka, jako nowa dziedzina wiedzy, wywiera obecnie coraz większy wpływ na świat nauki. We współczesnych czasach, w dobie relatywizmu moralnego, kwestie biomedyczne przywołują różne głosy w dyskusjach i sporach. Wśród wielu skrajnych opinii dotyczących życia i zasad nim rządzących można też odnaleźć silną potrzebę powrotu do antropologii chrześcijańskiej. Tylko dzięki takiemu spojrzeniu możliwe jest pełne zrozumienie etyki w odniesieniu do medycyny.
Na polskim rynku księgarskim ukazała się w tym roku cenna pozycja książkowa zatytułowana „Etyka w medycynie” – zbiorowe dzieło hiszpańskich autorów. Wśród redaktorów książki znaleźli się lekarze różnych specjalności, teolodzy, biolodzy, psycholodzy, także filozofowie. Książka składa się z czternastu rozdziałów, w których omówione zostały bioetyczne kwestie zarówno w aspekcie antropologii filozoficznej, biologicznej jak i teologicznej. Autorzy odznaczają się szczególną kompetencją w omawianych dziedzinach nauki. Dzięki ich merytorycznej wiedzy czytelnik otrzymuje swoiste kompendium bioetyczne w interdyscyplinarnym ujęciu.
W słowie wstępnym do książki arcybiskup Henryk Hoser SAC, przewodniczący Zespołu Ekspertów Konferencji Episkopatu Polski ds. Bioetycznych pisze: (…) Całościowa antropologia uzasadnia bezwarunkową wartość biologicznego isnienia człowieka jako substratu jego działania, wzrostu i rozwoju. Zarówno życie jak i ciało są nam dane: otrzymane jako dar i zadanie. „ Etyka w medycynie odznacza się szerokim potraktowaniem bioetyki psychiatrycznej i tożsamości seksualnej człowieka. Znajdują się one w centrum kulturowych mutacji i przyczyniają się do nasilenia ogólnego zagubienia współczesnych, wątpiacych co swego pochodzenia i przeznaczenia jako ludzi, mężczyzn i kobiet, rodziców i dzieci. Precyzyjnie ukazuje związek płciowości i płodności w zakresie bioetyki bioetyki genetycznej i dalszych epigenetycznych etapów. Omawia niektóre, ale ważne problemy duszpasterskie. Przez swoją klarowność i jednoznaczność stanie się cennym instrumentem nowej ewangelizacji, przywracając blask obrazu Bożego w człowieku. Niech więc znajdzie wzrastającą liczbę czytelników”.
Z racji swojej profesji będą nimi zapewne lekarze, pielęgniarki, farmaceuci, psycholodzy. Ale jest to również doskonała lektura dla wszystkich, których interesują zagadnienia bioetyczne w kontekście personalizmu chrześcijańskiego.
AMK
© 1996–2012 www.mateusz.pl