Program 2004


Niedziela
15 sierpnia 2004

godzina 18.00

Bazylika
OO. Dominikanów

Liturgia na Wniebowzięcie N.M.P.- odpust u Panny Marii Bolesnej

SCHOLA BRACI DOMINIKANÓW (Kraków)
BORNUS CONSORT (Warszawa)

Wspólne wystąpienie Scholi braci dominikanów i śpiewaków zespołu Bornus Consort, specjalizującego się w repertuarze monodii liturgicznej. W ubiegłym roku oba zespoły nagrały wspólną płytę z nagraniem tej właśnie liturgii. Utwory odpowiadają ściśle świątecznym okolicznościom tego dnia, a zaczerpnięte są z rzymskiego, najstarszego dominikańskiego rękopisu z 1254 r., zwanego Prototypem Antyfonarza. Interpretacja rytmiczna śpiewu chorałowego pochodzi z paryskiego traktatu De Musica Hieronima z Moraw z 1270 roku. Uroczysty śpiew kantorów, ale przede wszystkim prezbitera, diakona, subdiakonów (m.in. wszystkie czytania są śpiewane w tonach tradycyjnych), stosowny do stopnia uroczystości patronalnej, powoduje konieczność zastosowania wielu wyjątkowych czynności liturgicznych (np. procesji), które wprawdzie znajdują się nadal w określonym przepisami liturgicznymi arsenale środków, ale są dziś bardzo rzadko używane.


Poniedziałek
16 sierpnia 2004

godzina 20.00

Kościół
OO. Reformatów

Missa Italica super contrafactum

CANTILENA ANTIQUA (Włochy)

Cykl mszalny oparty na "parodiach" muzyki świeckiej z XIV i XV wieku. Mówiąc o Ars Nova myślimy zwykle o ballatach i miłosnych madrygałach, obok których istnieje jednak wciąż mało znany i zbadany repertuar pieśni religijnych. W późnym średniowieczu termin messa nieraz staje się pretekstem dla kompozycji muzycznych niekoniecznie mających zastosowanie liturgiczne. Choć kompozycje oparte są na tekście ordinarium, mają korzenie świeckie: są to kontrafaktury znanych ówcześnie ballat.
Włoskie zespoły muzyki dawnej, choć w konkurencji europejskiej pojawiły się stosunkowo późno, dziś z powodzeniem wypierają najsławniejsze ośrodki, jak choćby Wielką Brytanię. Festiwal w Jarosławiu jako pierwszy w Polsce przedstawił przed laty Micrologus, Mala Punica, La Reverdie, które dziś zna każdy meloman. Teraz kolej na pierwszy polski występ Cantilena Antiqua z Bolonii, prowadzony przez znakomitego śpiewaka i muzykologa Stefano Albarello.


Wtorek
17 sierpnia 2004

godzina 20.00

Bazylika OO. Dominikanów

Rozmowy z Cudowną Figurą

MARTA SEBESTYEN (Węgry)

Pierwsza dama węgierskiej muzyki tradycyjnej, znana milionom widzów z wykonania przejmującej pieśni rozpoczynającej film Angielski pacjent, tym razem w Jarosławiu zaśpiewa specjalny recital a capella. Będą to nie tylko węgierskie pieśni religijne, ale również pieśni o miłości, o tęsknocie, o cierpieniu, o pięknie, słowem o tym wszystkim, o czym Marta Sebestyen chciałaby opowiedzieć Cudownej Figurze Matki Boskiej Bolesnej stojącej na ołtarzu w Bazylice w Jarosławiu.


Środa
18 sierpnia 2004

godzina 20.00

Kolegiata

Akatyst

GRECKI CHÓR BIZANTYJSKI, Likurgos Angelopulos (Grecja) - protopsaltis (pierwszy kantor) Patriarchatu Konstantynopola i Jerozolimy

Głęboko osadzony w prawosławnej tradycji, wielki uroczysty hymn poświęcony scenom z życia Bogarodzicy, składający się z cyklu "scen". W Polsce nigdy dotąd nie wykonywany w całości w takiej formie. Liturgicznie śpiewany w Kościele Prawosławnym w czasie Wielkiego Postu, w innych okolicznościach także chętnie wykonywany przez śpiewaków bizantyjskich w oktawach świąt maryjnych (15 sierpnia przypada w Grecji święto Zaśnięcia N.M.P). W Jarosławiu usłyszymy Akatyst w całości, prowadzony przez mnicha Stefanosa z Góry Atos. Stało się już jarosławską tradycją, że na wyjątkową prośbę Likurgosa Angelopulosa, jeden z mnichów atonickich towarzyszy w podróżach Greckiego Chóru Bizantyjskiego do Jarosławia. Wszyscy pamiętamy jeszcze wizytę o.Spirydona, pierwszego kantora Góry Atos przed dwoma laty. To wyjątkowe wydarzenie zostało uwiecznione w nagraniu płytowym wydanym staraniem Festiwalu i warszawskiej firmy DUX.

Przyjazd znakomitego Chóru Bizantyjskiego jest możliwy dzięki programowi wieloletniej współpracy z Ambasadą Grecką w Warszawie i Ministerstwem Spraw Zagranicznych w Atenach.


Czwartek
19 sierpnia 2004

godzina 20.00

Opactwo
SS.Benedyktynek

Cantantibus Organis

MUSICALISCHE COMPAGNEY (Niemcy)

Motety, canzony i sonaty (Orlando di Lasso, Philippe de Monte, Giovanni Gabreli) Holger Eichhorn, to prawdziwa legenda barokowej muzyki dawnej. wirtuoz kornetu i jeden z pionierów historycznego wykonawstwa muzyki dawnej, bezkompromisowy w swoim docieraniu do autentycznego brzmienia instrumentów i głosów i retorycznych znaczeń muzyki XVI i XVII wieku. Wraz ze swoim zespołem wykona program, na który złożą się motety, canzony i sonaty włoskich mistrzów seicento..

Koncert będzie transmitowany za pośrednictwem satelity do rozgłośni zrzeszonych w Europejskiej Unii Radiowej.


Piątek
20 sierpnia 2004

godzina 20.00

Kolegiata

Lyra d'Esperia

JORDI SAVALL (Hiszpania)

Po latach przygotowań, rozpoczynamy 2-letni program współpracy Festiwalu z jedną z najbardziej znanych postaci muzyki dawnej na świecie. Kataloński mistrz violi da gamba wraz ze swoją żoną śpiewaczką Monserat Figueras, dwójką dorosłych dzieci i znakomitym perkusistą Pedro Estevanem w tym roku da koncert "rodzinny". Natomiast w przyszłym poprowadzi większą formę nieszporną z szerokim udziałem polskich artystów. W tegorocznym programie Ortiz, Duron, Marin, Hidalgo, Hume, Merula, Murcia.

Jordi Savall jest od dawna czołową postacią światowej muzyki dawnej. Jednak po sukcesie filmu Wszystkie poranki świata 12 lat temu, do którego nagrał całość muzyki, jego popularność osiągnęła poziom, rzekłbym, muzyki popularnej, co zdarza się niezmiernie rzadko.

Koncert będzie transmitowany do rozgłośni Europejskiej Unii Radiowej.

Bezpośrednio po zakończeniu koncertu, miejscowi śpiewacy tradycyjni okolic Jarosławia długo w noc będą kontynuować rozważanie tajemnic różańcowych w Nocy Czuwania - corocznie odbywanej z piątku na sobotę. Całoroczne działania eksploracyjne i edukacyjne Stowarzyszenia Muzyka Dawna w Jarosławiu ujawniły w okolicach Jarosławia ośrodki kultury tradycyjnej z wyrafinowanym śpiewem jednogłosowym, zachowanym nie gorzej niż na Kurpiach, Roztoczu, czy w Radomskiem. To właśnie ta kultura staje się najlepszą specjalnością Jarosławia, jaką chcemy i możemy przedstawić najlepszym europejskim muzykom specjalizującym się w rekonstrukcjach muzyki dawnej.


Sobota
21 sierpnia 2004

godzina 20.00

Bazylika
OO. Dominikanów

Sonaty Różańcowe - F. Biber

BATTALIA (Finlandia)

Cykl 15 sonat barokowego mistrza będący medytacją nad tajemnicami różańcowymi, zwieńczony słynną passacaglią. Wykonanie cyklu wymaga wielkiego kunsztu wiolinistycznego i mistrzostwa konstrukcji formy, dlatego też jest niezwykle rzadko wykonywany w całości. Fińscy mistrzowie przygotowali ten program specjalnie dla naszego Festiwalu. Zespół prowadzi skrzypaczka Sirkka-Liisa Kaakinen - koncertmistrzyni jednej z najbardziej znanych w Europie orkiestr barokowych, Collegium Vocale z Gandawy.

Koncert transmitowany przez Program II PR do Europejskiej Unii Radiowej.


Niedziela
22 sierpnia 2004

godzina 8.00
Kolegiata

Dominikańska liturgia niedzielna pod przewodnictwem abp. Józefa Michalika, ordynariusza przemyskiego

JUVENTUS (Polska) - śpiewa pod kierunkiem Roberta Pożarskiego

Juventus to wieloletni program edukacyjny z udziałem szkolnych młodzieżowych zespołów muzyki dawnej, skupionych wokół ogólnopolskiego ruchu Schola Cantorum w Kaliszu. W tym roku pod kierunkiem najlepszego polskiego śpiewaka gregoriańskiego, Roberta Pożarskiego, kilkudziesięciu muzyków przygotowuje niedzielną liturgię wg XIII-wiecznych rękopisów dominikańskich oraz reguł rytmicznych Hieronima z Moraw. Finał Festiwalu realizuje jedną z misji Festiwalu, jaką jest możliwość czynnego szerokiego uczestniczenia w unikalnych wydarzeniach, na najwyższym muzycznym poziomie. Ta linia działań festiwalowych została rozpoczęta w 1999 projektem Septuaginta pod kierunkiem Marcela Peresa, kontynuowana w roku 2002 przez włoski zespół Micrologus wspomagany aż osiemdziesięciu polskimi muzykami (w przygotowaniu znajduje się płyta CD z tego koncertu) oraz w 2003 r. z oratorium Jephte Carissimiego przygotowanym przez praskiego kapelmistrza Roberta Hugo.

Patronat medialny: Program II PR Warszawa, TVP3, Portal Internetowy ONET, Radio Rzeszów, Rzeszowskie Nowiny


Koncerty
poza
Jarosławiem

Festiwal w Jarosławiu zdając sobie sprawę z ograniczonej rozmiarami świątyń i samego miasta Jarosławia przestrzeni, prezentuje niektóre z festiwalowych projektów, także w większych ośrodkach polskiego życia kulturalnego. Odbywa się to najczęściej tuż po zakończeniu Festiwalu, w gorącej jeszcze atmosferze, tuż po zakończeniu Festiwalu w Jarosławiu. W tym roku koncert włoskiego zespołu CANTILENA ANTIQUA z programem Missa Italica super contrafactum, zostanie powtórzony w Katedrze w Rzeszowie we środę 18 sierpnia, natomiast koncert BATTALIA z Sonatami Różańcowymi Franza Bibera zostanie wykonany tuż po zakończeniu festiwalu w Jarosławiu, także w Krakowie na Kazimierzu w niedzielę 22 sierpnia.


Ponadto:

Festiwal "Pieśń Naszych Korzeni" to nie tylko wieczorne koncerty. To przede wszystkim intensywny, wypełniony po brzegi, cały dzień debat, warsztatów, ćwiczeń, spotkań. Codziennie w południe odbywa się seminarium poświęcone koncertowi dnia poprzedniego. Od porannej Jutrzni do wieczornych Nieszporów trwają liturgie starannie celebrowane przez Braci Dominikanów. Wreszcie noc należy do spotkań w Klubie Festiwalowym w Rynku, gdzie pieśń i taniec trwałby do rana, gdyby nie Jutrznia następnego ranka...


Do Strony Głównej Stowarzyszenie "Muzyka Dawna w Jarosławiu"
Biuro: Rynek 6, 37-500 Jarosław
tel./fax +48(16) 621 64 51
© Opracowanie stron: Jan Gołaski, 1997-2004
Ostatnie zmiany: 7.06.2004
Kontakt e-mail
Biuro Festiwalu:
earlymusic@poczta.onet.pl

Webmaster:
studiojg@poczta.onet.pl