Program 2002


Niedziela
18 sierpnia
2002

Godz. 21.00, Stara Ujeżdżalnia

Koncert Orkiestry Antycznej Ośrodka Praktyk Teatralnych Gardzienice

Przygotowania do spektaklu Metamorfozy, zachęciły Macieja Rychłego i Tomasza Rodowicza do dalszych prac nad antyczną muzyką grecką. To próba syntezy wiedzy pochodzącej ze źródeł pisanych i doświadczeń bałkańskich wypraw zespołu.


Poniedziałek
19 sierpnia
2002

Godz. 20.00, Cerkiew Konkatedralna

koncert ANCHISKHATI z Gruzji

Muzyka gruzińska fascynuje Europejczyków przede wszystkim swoja wielogłosowością, którą w naszej kulturze ceni się najwyżej. Mało kto wie, ze to co dziś słyszymy jako typowo gruzińskie, zostało w ciągu ostatnich stu lat w znacznym stopniu dostosowane do naszych gustów i "poprawione" z surowego dwugłosu na wielogłosową harmonię dur-moll. Przy pomocy zespołu Anchiskhati próbujemy powrócić do korzeni muzyki gruzińskiej. Ale czy są to tylko korzenie gruzińskie?


Wtorek
20 sierpnia
2002

Godz. 20.00, Kościół Chrystusa Króla

koncert KAPELI BRODOW z Węgajt

 


Środa
21 sierpnia
2002

Godz. 20.00, Kościół OO.Reformatów

Koncert CIRCA 1500 z Anglii

Nancy Haden to najlepsza dziś na świecie flecistka renesansowego traverso. Z towarzyszeniem lutnisty i gambistki gra, a może należałoby raczej powiedzieć, śpiewa swoją pieśń.


czwartek
22 sierpnia
2002

Godz. 20.00, Bazylika OO. Dominikanów

koncert zespołu DUO CORTESIA z Francji

Pogranicze sztuki trubadurów i chorału gregoriańskiego z rękopisów z Montpellier.


piątek
23 sierpnia
2002

Godz. 20.00, Kolegiata

Recital LICOURGOSA ANGELOPOULOSA z Grecji (Pater Dionisios Firfiris in Memoriam)

Wystąpi z unikalnym, specjalnie na tą okazje przygotowanym "recitalem" (to słowo biorę w cudzysłów, gdyż nie przystaje ono za bardzo do tej formy prezentacji) bizantyjskich hymnów wykonanych według tradycji atonickiej.
Licourgos Angelopoulos - protopsaltis (pierwszy kantor) patriarchatów: Konstantynopola i Jerozolimy, katedry Agia Eirini w Atenach, jest depozytariuszem legendarnej tradycji kantorskiej ojca Dionisosa Firfirisa z Góry Atos i najbardziej poważanym kantorem całego świata prawosławno - bizantyjskiego. Towarzyszyć mu będzie o. Spiridon, kantor z Góry Atos , następca o. Dionisiosa.

Godz. 22.00, Bazylika OO. Dominikanów

Jak co roku w piątek, zamiast codziennych spotkań klubowych, przez całą noc trwać będzie muzyka bazylice OO.Dominikanów. Na tę okazję oprócz zespołów uczestniczących w Festiwalu, zjeżdżają do Jarosławia okoliczni śpiewacy, jakich nie łatwo znaleźć w innych regionach Polski.


sobota
24 sierpnia
2002

Godz. 16.00, Opactwo SS. Benedyktynek

uroczystość poświęcenia nowych organów w kościele św. Mikołaja i z tej okazji recital organowy JANA TOMASZA ADAMUSA

Godz. 20.00, Bazylika OO. Dominikanów

Koncert zespołu MICROLOGUS z Włoch

Zespół wraz z uczestnikami Festiwalu przez cały tydzień pracować będzie wspólnie nad interpretacją śpiewów pielgrzymich z El Llibre Vermel. Oto rezultat tej pracy.


niedziela
25 sierpnia
2002

Godz. 8.00, Kolegiata

Dominikańska liturgia niedzielna


 

Równolegle do wydarzeń festiwalowych, kilkunastu miejscowych i przyjezdnych zakonników kontynuuje swój stały rytm modlitw dnia. Korzystając z obecności SCHOLA GREGORIANA SILESIENSIS i czołówki polskich śpiewaków liturgicznych, starają się poprowadzić codzienne jutrznie (o ósmej), msze (o dziewiątej) i nieszpory (o siedemnastej) możliwie najbardziej uroczyście i najbliżej tradycji.

Do Jarosławia przyjeżdżają nie tylko muzycy, ale także antropolodzy, kulturoznawcy, teolodzy, filozofowie, słowem humaniści w szerokim znaczeniu tego słowa, zainteresowani praktyczną debatą nad tradycją jako sposobem życia. Jest to poligon wymiany doświadczeń w debacie na temat zakorzenienia, co wydaje nam się jednym z najpilniejszych wyzwań kultury współczesnego świata. Codziennie w południe odbywa się seminarium Pieśń Naszych Korzeni, na którym bohaterowie koncertu poprzedniego wieczoru odpowiadają na pytania uczestników i opowiadają o swoich inspiracjach i filozofii życia. Czasem też uczą innych swojej najważniejszej pieśni.

Codziennie po każdym wieczornym koncercie (z wyjątkiem piątku, gdzie po koncercie trwa muzyka w kościele) w historycznej kamienicy przy Rynku pod numerem 6 przychodzi czas improwizacji pieśni, tańca tradycyjnego, tańca historycznego. W tym roku spotkania prowadzić będzie ROMANA AGNEL z zespołem ARDENTE SOLE, więc akcent przesunie się w kierunku tańca historycznego. Od lat przyjeżdżają tu także zespoły ludowe i specjaliści od sztuki tradycyjnej. Spotkania klubowe pokazują, że w tradycji zabawa zawsze korzystała z precyzyjnej formy, nie tracąc spontaniczności.


Do Strony Głównej Stowarzyszenie "Muzyka Dawna w Jarosławiu"
Biuro: Rynek 6, 37-500 Jarosław
tel./fax +48(16) 621 64 51
© Opracowanie stron: Jan Gołaski, 1997-2002
Ostatnie zmiany: 19.08.2002
Kontakt e-mail
Biuro Festiwalu:
earlymusic@poczta.onet.pl

Webmaster:
studiojg@poczta.onet.pl