Archiwum
Program 1999
MIĘDZY BIZANCJUM A RZYMEM
     
Niedziela 22 sierpnia 1999  
  Sequentia - Kolonia Bazylika OO. Dominikanów
  Rękopis islandzki - Edda
  Wszyscy bywalcy Festiwalu pamiętają, że przed dwoma laty Sequentia miała wykonać w Jarosławiu ten właśnie program. Nagła choroba Barbary Thornton udaremniła ten występ. Barbara zmarła przedwcześnie w listopadzie 98 roku. Koncert ten jest hołdem złożonym jej wielkiej działalności.
     
Poniedziałek 23 sierpnia 1999  
  Micrologus - Asyż Bazylika OO. Dominikanów
  Occhi dolenti mie. Florencka muzyka i poezja XIV stulecia
  Micrologus prowadzony przez śpiewaczkę Patricję Bovi i lutnistę Adolfo Broegga, to jeden z dwóch najsławniejszych dziś, włoskich zespołów od najdawniejszej muzyki. Na tym festiwalu mają szczególne, trudne zadanie zapewnienia "przeciwwagi" dla bardzo mocno obsadzonego nurtu liturgicznego. Tym razem więc zagrają muzykę świecką z właściwą sobie spontanicznością i mocą.
     
Wtorek  24 sierpnia 1999  
  Grecki Chór Bizantyjski - Ateny  Kolegiata
  Koncert pod honorowym patronatem J.E.Ambasadora Grecji, Leonidasa Chrysanthopoulosa
  Będzie to nieco "instruktażowy" wybór muzyki bizantyjskiej z różnych okresów roku liturgicznego i z różnych epok powstania. Znajdą się tam nawet niezwykle rzadkie i napisane pod wpływem Zachodu kompozycje polifoniczne z XV stulecia. 
Licourgos Angelopoulos, prowadzący chór,  to największy autorytet w dziedzinie praktyki śpiewu bizantyjskiego.  Wie o im niemal każdy mnich ze Świętej Góry Atos.
Koncert będzie transmitowany bezpośrednio przez II Program Polskiego Radia w ramach Europejskiej Unii Radiowej.
     
Środa 25 sierpnia 1999  
  Micrologus (Asyż) i Jarzębinki (Kocudza)  Kościół OO. Franciszkanów
  Wspólny koncert obu zespołów zatytułowany Dialog Pasyjny
  Od wielu lat współpracujemy ściśle z kilkoma zespołami polskimi uprawiającymi swoją własną, tradycyjną muzykę. Zespoły te są częstymi gośćmi naszego Festiwalu, spotykają się z występującymi artystami, uczą ich naszej tradycji, wymieniają doświadczenia praktyczne. Owocem takich spotkań jest koncert z udziałem zespołu Jarzębina z Kocudzy, prowadzonego przez Irenę Krawiec.
     
Czwartek 26 sierpnia 1999  
  Grecki Chór Bizantyjski - Ateny Cerkiew w Zapałowie
  Nieszpory bizantyjskie
  Trwające niemal 2 godziny pełne Nieszpory bizantyjskie, przewidziane na właściwy liturgicznie dzień, z udziałem duchownych Kościoła Wschodniego. Nie będzie to koncert. Nie będzie krzeseł.
     
Piątek 27 sierpnia 1999 Cerkiew greckokatolicka
  Organum - Paryż  
  Chorał Starorzymski
Koncert pod honorowym patronatem J.E.Ambasadora Francji, Benoit d’Aboville.
  To zachowane w niewielu XI i XII-wiecznych źródłach ślady bardzo bogatej rzymskiej liturgii pontyfikalnej (VI-XIII w.), opartej na wzorach liturgii jerozolimskiej, gdzie bazyliki były mansjonami - stacjami, a liturgia działa się przez wiele godzin w procesjach między bazylikami. Śpiew ten został zrekonstruowany przy decydującym udziale śpiewaków greckich, ponieważ zachodnioeuropejski aparat muzykologiczny i wykonawczy okazał się w tym przypadku absolutnie nie wystarczający.

Organum prowadzi Marcel Peres, jeden z najwybitniejszych i kontrowersyjnych zarazem śpiewaków i muzykologów pracujących nad najstarszym repertuarem europejskim. W ostatnich latach ściśle z nami współpracuje, m.in. przy odtworzeniu XIII wiecznej praktyki dominikańskiej, o której bez przesady mogę powiedzieć, że okazuje się być szokiem dla naszej współczesnej wiedzy o chorale gregoriańskim.

     
     
  Całonocne czuwanie
  Całonocne czuwanie w Bazylice OO. Dominikanów z udziałem wszystkich zespołów. To, obok przewidzianej na sobotę, liturgii benedyktyńskiej, największe i główne przedsięwzięcie tego Festiwalu. Biorą w nim udział wszystkie koncertujące zespoły, a także lirnicy biorący udział w odbywającym się równolegle Zjeździe Lirników. Zespoły śpiewają przez całą noc, zwykle do 3 lub 4 nad ranem ze swoich, wybranych wcześniej, rozmaitych miejsc w kościele. Co roku jest inna tematyka tego nocnego spotkania. W tym roku będą to śpiewy o świętych.
     
Sobota 28 sierpnia 1999  
     
Liturgia benedyktyńska Kolegiata
Będzie to msza (12.00), nieszpory (17.00) i kompleta (20.00) wg. porządku nabożeństw właściwego dla danego dnia.
Chór złożony z zakonników i śpiewaków świeckich, poprowadzi Marcel Peres. Projekt ten, przygotowywany przez cały rok i poprzedzony międzynarodową sesją w Krakowie w maju 1999 roku, poświęcony jest praktycznemu zastosowaniu najstarszych rękopisów benedyktyńskich z IX do XI wieku w dzisiejszej liturgii benedyktyńskiej. Materiał nutowy pochodzi z oficjalnego wydawnictwa dotyczącego śpiewu liturgicznego po Soborze Watkańskim II - Graduale Triplex (wyd. Solesmes 1979)
     
Niedziela 29 sierpnia 1999  
po południu    
Dalszy ciąg Liturgii benedyktyńskiej w kościele św. Katarzyny (klasztor OO. Augustianów) na Kazimierzu w Krakowie
     
Ponadto:   
Zjazd kilkunastu lirników z Polski, Rosji, Ukrainy Litwy, Białorusi. To fascynująca, właśnie dynamicznie odradzająca się tradycja.

Warsztaty muzyki bizantyjskiej dla chórów.

Wspólne nieszpory od poniedziałku do czwartku o godz.17-tej oraz żeńskie nieszpory w tradycji benedyktyńskiej prowadzone przez Gertraud Zotter (Berlin) w piątek o 17-tej.

Głównie nocami, duża porcja tańca tradycyjnego i dawnego, poprzedzona warsztatami. Grają aż 4 kapele z Norwegii, Włoch, Grecji i Polski.

Wykłady i seminaria prowadzone przez zespoły, lirników i zaproszone autorytety w dziedzinie tradycji.

     
     

Do Strony Głównej Stowarzyszenie "Muzyka Dawna w Jarosławiu"
Biuro: Rynek 6, 37-500 Jarosław
tel./fax +48(16) 621 64 51
© Opracowanie stron: Jan Gołaski, 1997-2001
Ostatnie zmiany: 26.08.1999
Kontakt e-mail
Biuro Festiwalu:
earlymusic@poczta.onet.pl

Webmaster:
studiojg@poczta.onet.pl