
01 maja 2025
Czwartek
Czwartek drugiego tygodnia okresu Wielkanocnego
Czytania: (Dz 5,27-33); (Ps 34,2.9.17-20); Aklamacja (J 20,29); (J 3,31-36);
Rozważania: o. Mieczysław Łusiak SJ , Bractwo Słowa Bożego
Książka na dziś: Zielnik duchowy
Czytania
(Dz 5,27-33)
Gdy słudzy przyprowadziwszy apostołów, stawili ich przed Sanhedrynem, arcykapłan zapytał: Zakazaliśmy wam surowo, abyście nie nauczali w to imię, a oto napełniliście Jerozolimę waszą nauką i chcecie ściągnąć na nas krew tego Człowieka? Trzeba bardziej słuchać Boga niż ludzi - odpowiedział Piotr i Apostołowie. Bóg naszych ojców wskrzesił Jezusa, którego straciliście, zawiesiwszy na drzewie. Bóg wywyższył Go na prawicę swoją jako Władcę i Zbawiciela, aby dać Izraelowi nawrócenie i odpuszczenie grzechów. Dajemy temu świadectwo my właśnie oraz Duch święty, którego Bóg udzielił tym, którzy Mu są posłuszni. Gdy to usłyszeli, wpadli w gniew i chcieli ich zabić.
(Ps 34,2.9.17-20)
REFREN: Biedak zawołał i Pan go wysłuchał
Będę błogosławił Pana po wieczne czasy,
Jego chwała będzie zawsze na moich ustach.
Skosztujcie i zobaczcie, jak Pan jest dobry,
szczęśliwy człowiek, który znajduje w Nim ucieczkę.
Pan zwraca swe oblicze przeciw zło czyniącym,
by pamięć o nich wymazać z ziemi.
Pan słyszy wołających o pomoc
i ratuje ich od wszelkiej udręki.
Pan jest blisko ludzi skruszonych w sercu,
ocala upadłych na duchu.
Liczne są nieszczęścia, które cierpi sprawiedliwy,
ale Pan go ze wszystkich wybawia.
Aklamacja (J 20,29)
Uwierzyłeś, Tomaszu, bo Mnie ujrzałeś; błogosławieni, którzy nie widzieli, a uwierzyli.
(J 3,31-36)
Jezus powiedział do Nikodema: Kto przychodzi z wysoka, panuje nad wszystkimi, a kto z ziemi pochodzi, należy do ziemi i po ziemsku przemawia. Kto z nieba pochodzi, Ten jest ponad wszystkim. świadczy On o tym, co widział i słyszał, a świadectwa Jego nikt nie przyjmuje. Kto przyjął Jego świadectwo, wyraźnie potwierdził, że Bóg jest prawdomówny. Ten bowiem, kogo Bóg posłał, mówi słowa Boże: a z niezmierzonej obfitości udziela /mu/ Ducha. Ojciec miłuje Syna i wszystko oddał w Jego ręce. Kto wierzy w Syna, ma życie wieczne; kto zaś nie wierzy Synowi, nie ujrzy życia, lecz grozi mu gniew Boży.
Rozważania do czytań
o. Mieczysław Łusiak SJ
Warto wierzyć Jezusowi
Warto się zdecydować, czy uznaję Jezusa za prawdomównego. Połowiczność w uwierzeniu Jezusowi niewiele daje. To tak, jakby ktoś brał tylko część leków przepisanych przez lekarza i dziwił się, że terapia nie skutkuje.
Każdy grzech jako świadome uczynienie tego, co Jezus nazywa złem, jest przejawem kwestionowania Jego prawdomówności. Jakże często o tym, że warto Mu wierzyć, przekonujemy się dopiero po fakcie – gdy pojawiają się złe skutki naszego grzechu. Lepiej byłoby dla nas, gdyby nasz grzech i jego skutki nie przekonywały nas o prawdomówności Jezusa, ale same Jego słowa i to, co zrobił dla nas, zwłaszcza śmierć i zmartwychwstanie.
Ufajmy Jezusowi! On naprawdę nas kocha, to znaczy chce naszego dobra.
o. Mieczysław Łusiak SJ
Bractwo Słowa Bożego
Komentarze do poszczególnych czytań przygotowane przez Bractwo Słowa Bożego
Komentarz do pierwszego czytania
Apostołowie, mimo zakazu Sanhedrynu, nadal prowadzili nauczanie i uzdrawianie w imię Jezusa. Straż świątynna odnalazła ich, ponownie aresztowała i przywiodła przed oblicze Rady i arcykapłana. Wykazali się nieposłuszeństwem, bo nie tylko złamali zakaz Sanhedrynu, ale również obarczyli jej członków winą za śmierć Jezusa. Ten fragment Dziejów Apostolskich ukazuje konflikt pomiędzy ludzką władzą a posłuszeństwem Bogu. Apostołowie stawiają wiarę ponad ludzkie nakazy. Napełnieni Duchem Świętym okazują się niebywałą odwagą w głoszeniu ludziom Dobrej Nowiny. Nawet groźba represji i prześladowań nie zmienia ich przekonania, co do słuszności drogi, którą winni podążać, a którą nakreślił im ich Nauczyciel – Jezus Chrystus.
Znamienne słowa św. Piotra „Trzeba bardziej słuchać Boga niż ludzi” mocno wybrzmiewają, także dzisiaj. To motto prześladowanych chrześcijan wszystkich czasów. Nie są one wyrazem anarchii lub lekceważenia legalnej władzy. Wskazują jedynie na priorytet, jaki wierzący powinni nadać Słowu Bożemu i Bożej woli w swoim życiu, zwłaszcza wówczas, gdy ludzkie polecenia stoją w sprzeczności z Bożymi nakazami W szczególności w sytuacjach konfliktów autorytetów, należy przestrzegać zasady prymatu Bożego prawa, które stoi ponad wszystkim. Nie zapominajmy o tym, zwłaszcza wówczas, im trudniejsze wybory stoją przed nami.
Komentarz do psalmu
Autor psalmu wzywa wszystkich ludzi do oddania się Bogu. Prosi tych, którzy jeszcze Go nie poznali, aby dostąpili tego szczęścia w praktykowaniu wiary. Podkreśla, na zasadzie pewnego kontrastu, postępowanie Boga wobec osób niedochowujących Jego nakazów oraz wobec tych, którzy z pokorą oddają się Jego opiece. Opieka ta jest nagrodą za bogobojność. Na taką pomoc w życiu mogą liczyć także osoby nawrócone, „skruszone w sercu”.
Czasami, nawet nam – wierzącym, wydaje się, że jesteśmy zdolni do samodzielnej egzystencji, do życia bez Boga. Ot, jakiś dodatkowy obowiązek w postaci modlitwy czy pójścia do kościoła, nie będzie nam przecież utrudniał życia. Jeszcze jakieś przykazania, które wszak ograniczają nam swobodę… Jest nam czasem tak lepiej. Ale czy naprawdę? Bóg w swojej miłości daje nam zawsze drogę nawrócenia i pojednania. „Skruszeni w sercu”, to także my…
Komentarz do Ewangelii
Wypowiedź w tym fragmencie Ewangelii św. Jana trudno jest przypisać konkretnej osobie. Nie są to słowa Jana Chrzciciela, który we wcześniejszej perykopie (J 3, 22-30) daje swoje ostatnie świadectwo o Jezusie Chrystusie, ani też samego Mesjasza. Słowa te wprawdzie korespondują do tych, które padły w rozmowie Jezusa z Nikodemem, lecz ewangelista nie wskazuje źródła ich pochodzenia. Być może sam jest ich autorem.
Słowa Ewangelii w sposób bardzo wyraźny odnoszą się do Jezusa oraz do zwykłych ludzi. Zachęcają nas do przyjęcia i głoszenia prawdy o Jezusie i Jego relacji z Ojcem. Ewangelia podkreśla kryterium życia wiecznego, którym jest wiara w Syna Bożego, umiłowanego przez Ojca. Wzywa nas do porzucenia doczesności tego świata na rzecz życia wiecznego, do naśladowania Jezusa, tego „kto przychodzi z wysoka”. Wskazuje, żebyśmy w każdej życiowej sytuacji starali się myśleć i kierować na sposób Boży. Postępując w ten sposób odkryjemy mnogość pozytywnych rzeczy, które znajdują się w naszej bliskości. Odkryjemy miłość Boga jako stałe oddziaływanie na rzecz człowieka. Miłujmy wszystkich ludzi bez jakichkolwiek ograniczeń, by nasze życie stało się przykładem dla innych.
Komentarze zostały przygotowane przez Damiana Jakubowskiego
Książka na dziś

Zielnik duchowy to wybrane fragmenty literatury z komentarzem autora. To zbiór „myśli wiecznie zielonych”, których mądrość nie przemija. Wojciech Surówka OP w swojej książce, na wzór dawnych florilegiów, zebrał dla czytelników kwiaty i zioła – kolekcję myśli, cytatów o ponadczasowej treści, która rezonuje ze współczesnym czytelnikiem oraz odpowiada na jego bieżące potrzeby i problemy.
Książka do nabycia w Księgarni Mateusza.