
06 marca 2025
Czwartek
Czwartek po Popielcu
Czytania: (Pwt 30, 15-20); (Ps 1, 1-2. 3. 4 i 6); Aklamacja (Mt 4, 17); (Łk 9, 22-25);
Rozważania: Ewangeliarz OP , o. Maciej Sierzputowski CSSp , Bractwo Słowa Bożego
Książka na dziś: Przygotowanie do spowiedzi i I Komunii Świętej. Kolorowanka
Czytania
(Pwt 30, 15-20)
Mojżesz powiedział do ludu: "Patrz! Kładę dziś przed tobą życie i szczęście, śmierć i nieszczęście. Ja dziś nakazuję ci miłować Pana, Boga twego, i chodzić Jego drogami, zachowywać Jego polecenia, prawa i nakazy, abyś żył i mnożył się, a Pan, Bóg twój, będzie ci błogosławił w kraju, który idziesz posiąść. Ale jeśli swe serce odwrócisz, nie usłuchasz, zbłądzisz i będziesz oddawał pokłon cudzym bogom, służąc im – oświadczam wam dzisiaj, że na pewno zginiecie, niedługo zabawicie na ziemi, którą idziecie posiąść, po przejściu Jordanu. Biorę dziś przeciwko wam na świadków niebo i ziemię, kładę przed wami życie i śmierć, błogosławieństwo i przekleństwo. Wybierajcie więc życie, abyście żyli wy i wasze potomstwo, miłując Pana, Boga swego, słuchając Jego głosu, lgnąc do Niego; bo tu jest twoje życie i długie trwanie twego pobytu na ziemi, którą Pan poprzysiągł dać przodkom twoim: Abrahamowi, Izaakowi i Jakubowi".
(Ps 1, 1-2. 3. 4 i 6)
REFREN: Szczęśliwy człowiek, który ufa Panu
Szczęśliwy człowiek, który nie idzie za radą występnych,
nie wchodzi na drogę grzeszników
i nie zasiada w gronie szyderców,
lecz w Prawie Pańskim upodobał sobie
i rozmyśla nad nim dniem i nocą.
On jest jak drzewo zasadzone nad płynącą wodą,
które wydaje owoc w swoim czasie.
Liście jego nie więdną,
a wszystko, co czyni, jest udane.
Co innego grzesznicy:
są jak plewa, którą wiatr rozmiata.
Albowiem droga sprawiedliwych jest Panu znana,
a droga występnych zaginie.
Aklamacja (Mt 4, 17)
Pan mówi: Nawracajcie się, bliskie jest królestwo niebieskie.
(Łk 9, 22-25)
Jezus powiedział do swoich uczniów: "Syn Człowieczy musi wiele wycierpieć: będzie odrzucony przez starszyznę, arcykapłanów i uczonych w Piśmie; zostanie zabity, a trzeciego dnia zmartwychwstanie". Potem mówił do wszystkich: "Jeśli ktoś chce iść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech co dnia bierze krzyż swój i niech Mnie naśladuje. Bo kto chce zachować swoje życie, straci je, a kto straci swe życie z mego powodu, ten je zachowa. Bo cóż za korzyść dla człowieka, jeśli cały świat zyska, a siebie zatraci lub szkodę poniesie?"
Rozważania do czytań
Ewangeliarz OP
o. Maciej Sierzputowski CSSp
Wielki Post to czas wielkiego wyznania miłości… BÓG WYZNAJE TOBIE MIŁOŚĆ!Jak przeżywać ten czas, żeby jego piękno mogło nas przeniknąć i w nas się osadzić? Wszystko jest w dzisiejszej Ewangelii. Jeżeli chcesz… Jeżeli rzeczywiście chcesz… Nie jesteś do niczego zmuszony. Bóg nie chce mieć niewolników! Chce dzieci, przyjaciół, braci… Jeśli chcesz… To pierwsza rzecz. Odpowiedz sobie szczerze czy rzeczywiście chcesz… Jeśli tak, zaprzyj się siebie. To nie znaczy, że masz sobą gardzić. Chodzi o to, żebyś poddał pod dyskusję swoje apetyty, pomysły, przekonania, utrwalone zachowania, punkty widzenia, opinie… Pewne rzeczy trzeba blokować, zaciskać zęby, żeby nie wybrzmiały, nie ukazały się, nie nabrały życia…
To oczywiście niesie z sobą niewygodę, krzyż posłuszeństwa, który należy podejmować każdego dnia. Nie tylko co jakiś czas, od święta, kiedy poczuję, albo zachce mi się… Każdego dnia! Relację buduje się w codzienności. Bóg pragnie współprzeżywać z tobą każdą chwilę, nie tylko dni świąt nakazanych…
I naśladuj Go. To znaczy dosłownie idź po Jego śladach. On zostawia ich mnóstwo wokół ciebie. Pytaj się co On by zrobił w tych konkretnych sytuacjach, które przeżywasz… Jak i co by mówił… Mówiłby czy milczał… Jak by patrzył, co by zrobił… Wchodzić w Jego ślady, tropić Go w swoim życiu, w konkretnych sytuacjach tak, żeby poruszać się coraz bardziej Jego rytmem, iść Jego krokiem, Jego tempem…
Dobrej, owocnej wielkopostnej drogi! „Oto TERAZ czas upragniony, oto TERAZ dzień zbawienia” (2 Kor 6, 2b).
o. Maciej Sierzputowski CSSp
Bractwo Słowa Bożego
Komentarze do poszczególnych czytań przygotowane przez Bractwo Słowa Bożego
Komentarz do pierwszego czytania
Współczesny świat krzyczy: masz wybór! To jednak żadna nowość. Bóg dał nam wolną wolę i od zawsze możemy wybierać to, co chcemy. Warto jednak wybierać mądrze i dobrze. Mojżesz przestrzegał swoich współbraci, że każdy wybór niesie konsekwencje, jedne przynoszą życie i szczęście, inne śmierć i nieszczęście. Zachęcał, by pamiętali o swoim Bogu, by Go kochali i byli Mu posłuszni. Jego mowa jest bardzo aktualna. Łatwo nam oskarżać Pana o własne niepowodzenia, a tak trudno przyznać się przed sobą, że to, czego doświadczamy, jest w dużej mierze efektem naszych decyzji i wyborów. Mojżesz wskazywał na to, co jest życiodajne, co daje rozwój i szczęście. Zachęcał do słuchania Boga i trwania w Jego bliskości. Przestrzegał przez nieposłuszeństwem wobec Pana, przed całkowitym porzuceniem Boga, chodzeniem drogami, które nie mają z Nim nic wspólnego i przed posiadaniem bożków, bo takie poczynania przynoszą śmierć duszy i ciała. Przemyślmy dziś swoją relację z Bogiem. Skonfrontujmy przestrogi Mojżesza z naszymi decyzjami. Jak wygląda nasza droga ku obiecanej nam wieczności? Nasze wybory będą miały w niej swoje odzwierciedlenie. Nikt nam niczego nie narzuca – otrzymamy to, co sami wybierzemy. Bóg daje nam wolną rękę. Prośmy o mądrość i wybierajmy to, co jest dobre w oczach Pana.
Komentarz do psalmu
Szczęście człowieka nie polega na posiadaniu dóbr, sławie, czy władzy, ale na posłuszeństwie woli Bożej. Życie według dekalogu nie jest sztuką dla sztuki, ono przynosi konkretne owoce. Mamy trzymać się przykazań nie dlatego, że tak trzeba, albo że ktoś nam kazał, ale po to, by być autentycznie szczęśliwym. Po co błądzić, skoro Bóg daje kierunkowskazy i mapy? On chce, byśmy byli pełni życia, a nie jak sucha plewa, która poddaje się wiatrowi. Mamy do wyboru dwie drogi. Nie ma nic pomiędzy nimi. Nie da się też iść obiema naraz. Możemy iść za niezmiennym prawem Bożym, albo za prawami świata, które nie są stałe. Psalmista każe nam zweryfikować to, w jakim towarzystwie się obracamy, z kim przebywamy i za kim podążamy. To ważne, ponieważ otaczające nas środowisko ma znaczący wpływ na nasze wybory i zachowania. Człowiek dążący do świętości uświęca innych, a ten, kto ma upodobanie w grzechu, pociąga bliźnich do zła. Na czym się skupiamy? Na szukaniu okazji do grzechu, czy na Słowie Bożym, które ma moc nas nawracać i chronić przed zgubnymi konsekwencjami zła? Miarą szczęścia jest posłuszeństwo Bogu.
Komentarz do Ewangelii
Jedną z rzeczy, której się boimy jest strata. Obawiamy się jej we wszelakim wymiarze. Strach przed stratą zdrowia, pracy czy kogoś bliskiego jest czymś uzasadnionym i normalnym, ale dziś Jezus mówi o czymś innym. Wspomina bowiem o utracie duszy. My niezbyt często o tym myślimy, bo jesteśmy skupieni na zdobywaniu tego, co oferuje świat. Jezus nie przymusza nas do tego, byśmy za Nim szli. Daje nam wolny wybór i jednocześnie ostrzega, że podążanie za Jego śladami będzie wymagające i trudne. Czy warto więc zdecydować się na taki krok? Tak, bo ostatecznie straty, które poniesiemy w drodze za Jezusem, przemienią się w zysk. Czy jesteśmy gotowi pójść za naszym Panem? Czy mamy odwagę, by zaprzeć się siebie? Czy chcemy brać codziennie swój krzyż i naśladować Chrystusa w Jego miłości i dobroci? Oferta świata wydaje się atrakcyjniejsza. Czy nie lepiej pójść za jego modami i trendami? Po co wymagać od siebie, skoro inni od nas nie wymagają? Po co brać krzyż i opowiadać się za Kimś, w kogo tak wielu przestało już wierzyć? A Jezus ciągle staje przed nami i mówi: „jeśli chcesz…”, niczego nie nakazuje. Mówi tylko, że straty poniesione z miłości do Niego, przemienią się w błogosławieństwo. Świat nie daje nam takiej gwarancji.
Komentarze zostały przygotowany przez Agnieszka Wawryniuk
Książka na dziś

Przygotowanie do spowiedzi i I Komunii Świętej. Kolorowanka
Pięknie wydana kolorowanka z najważniejszymi tekstami i modlitwami zachęci dziecko do poznawania prawd wiary i dobrego przygotowania do Pierwszej Komunii Świętej.
Książka do nabycia w Księgarni Mateusza.