
08 lutego 2025
Sobota
Sobota IV tygodnia okresu zwykłego
Czytania: (Hbr 13, 15-17. 20-21); (Ps 23 (22), 1b-3a. 3b-4. 5. 6); Aklamacja (J 10, 27); (Mk 6, 30-34);
Rozważania: Ewangeliarz OP , o. Mieczysław Łusiak SJ , Bractwo Słowa Bożego
Książka na dziś: Opowieści o świętych i zwierzętach
Czytania
(Hbr 13, 15-17. 20-21)
Bracia: Przez Jezusa składajmy Bogu ofiarę pochwalną nieustannie, to jest owoc warg, które wyznają Jego imię. Nie zapominajcie o dobroczynności i wzajemnej pomocy, gdyż raduje się Bóg takimi ofiarami. Bądźcie posłuszni waszym przełożonym i bądźcie im ulegli, ponieważ oni czuwają nad duszami waszymi i muszą zdać z tego sprawę. Niech to czynią z radością, a nie wzdychając, bo to nie byłoby z korzyścią dla was. Bóg zaś pokoju, który na mocy krwi przymierza wiecznego wyprowadził spomiędzy zmarłych Wielkiego Pasterza owiec, Pana naszego, Jezusa, niech was uzdolni do wszelkiego dobra, byście wypełnili Jego wolę; niech sprawi w was, co miłe jest w Jego oczach, przez Jezusa Chrystusa, któremu chwała na wieki wieków. Amen.
(Ps 23 (22), 1b-3a. 3b-4. 5. 6)
REFREN: Pan mym pasterzem, nie brak mi niczego
Pan jest moim pasterzem,
niczego mi nie braknie,
pozwala mi leżeć na zielonych pastwiskach.
Prowadzi mnie nad wody, gdzie mogę odpocząć,
orzeźwia moją duszę.
Wiedzie mnie po właściwych ścieżkach
przez wzgląd na swoją chwałę.
Chociażbym przechodził przez ciemną dolinę,
zła się nie ulęknę, bo Ty jesteś ze mną.
Kij Twój i laska pasterska są moją pociechą.
Stół dla mnie zastawiasz
na oczach mych wrogów.
Namaszczasz mi głowę olejkiem,
kielich mój pełny po brzegi.
Dobroć i łaska pójdą w ślad za mną
przez wszystkie dni życia
i zamieszkam w domu Pana
po najdłuższe czasy.
Aklamacja (J 10, 27)
Moje owce słuchają mego głosu, Ja znam je, a one idą za Mną.
(Mk 6, 30-34)
Apostołowie zebrali się u Jezusa i opowiedzieli Mu wszystko, co zdziałali i czego nauczali. A On rzekł do nich: "Pójdźcie wy sami osobno na pustkowie i wypocznijcie nieco". Tak wielu bowiem przychodziło i odchodziło, że nawet na posiłek nie mieli czasu. Odpłynęli więc łodzią na pustkowie, osobno. Lecz widziano ich odpływających. Wielu zauważyło to i zbiegli się tam pieszo ze wszystkich miast, a nawet ich wyprzedzili. Gdy Jezus wysiadł, ujrzał wielki tłum. Zlitował się nad nimi, byli bowiem jak owce nie mające pasterza. I zaczął ich nauczać o wielu sprawach.
Rozważania do czytań
Ewangeliarz OP
o. Mieczysław Łusiak SJ
Lekcja odpoczywania
Odpoczynek jest wolą Boga. Powinniśmy więc o niego dbać. To na pewno nie jest przypadkowe, że zostaliśmy stworzeni w taki sposób, iż musimy odpoczywać. Ważne jest więc jak odpoczywamy. Kiedy Jezus chciał, by uczniowie odpoczęli, poszedł z nimi na „miejsce pustynne”. Zabawa w tłumie ludzi też może być jakąś formą odpoczynku. Wszak Jezus ze swymi uczniami był kiedyś także na weselu. Nic jednak nie zastąpi odpoczynku w odosobnieniu. Taki odpoczynek zbliża nas do Boga, bo pomaga nam bez przeszkód nawiązać z Nim kontakt.
o. Mieczysław Łusiak SJ
Patroni dnia:
Święta Józefina Bakhita, dziewica
urodziła się w 1868 r. w Sudanie. W wieku około 10 lat została porwana i stała się niewolnicą. Wielokrotnie sprzedawana kolejnym właścicielom, doświadczyła niemal wszystkich fizycznych i duchowych cierpień wynikających z niewolnictwa. Gdy ostatecznie znalazła się w rękach Callisto Legnani-ego, włoskiego konsula, odzyskała wolność. Wraz z nim udała się do Włoch, by zajmować się jego rodziną. Tam zetknęła się ze zgromadzeniem Córek Miłosierdzia, które podjęło trud jej religijnego wykształcenia. Po kilku miesiącach przygotowań Bakhita przyjęła chrzest i bierzmowanie. Otrzymała wówczas imię Józefina. Kilka lat później wstąpiła do zgromadzenia Córek Miłosierdzia w Wenecji. Przez następnych 50 lat służyła Bogu i współsiostrom, podejmując najprostsze prace: gotowanie, sprzątanie, szycie. Jej przyjemny wygląd i ciepły głos pomagał wielu biednym i opuszczonym, którzy przychodzili do klasztoru, w którym mieszkała. Po długotrwałej chorobie zmarła w 1947 r.
Bractwo Słowa Bożego
Komentarze do poszczególnych czytań przygotowane przez Bractwo Słowa Bożego
Komentarz do pierwszego czytania
Czytany dzisiaj fragment Listu do Hebrajczyków podsumowuje wszystkie omawiane dotąd moralne zalecenia. Najkrócej można je ująć tak: życie chrześcijańskie to służba miła Bogu – to wychwalanie Go nie tylko wargami (por. Ml 3,1-4) i czynienie dobra względem bliźnich.
Autor jeszcze raz pisze o konieczności wzajemnej pomocy, dzieleniu się, posłuszeństwie przełożonym, wychwalaniu Boga (liturgia), modlitwie. Jezus jest naszym Arcykapłanem, Pośrednikiem Nowego Przymierza, dlatego nasza służba dokonuje się przez Niego. Cześć, jaką oddajemy Bogu, jest udziałem w ofierze Jezusa złożonej na krzyżu. Najdoskonalszym wychwalaniem Boga i dziękczynieniem jest Eucharystia (eucharistia – dziękczynienie). Chodzi o to, żeby rozciągnąć to dziękczynienie na każdą chwilę życia, na każdą sytuację w każdym czasie i we wszystkich okolicznościach.
W Starym Przymierzu ofiara pochwalna (hebr. todah) była ofiarą ze zwierząt, odmianą ofiary biesiadnej. Składano ją w podziękowaniu za otrzymane dobro czy dla uczczenia radosnego wydarzenia. Dla Pana ważne jednak było i jest serce pełne wdzięczności, a nie tzw. „mięso cielców”.
Łatwo jest wychwalać Boga, gdy wszystko według naszej opinii idzie dobrze. W czasie trudnych doświadczeń: ciężkiej choroby, niszczących relacji, upokorzenia czy prześladowania oddawanie czci Bogu jest aktem wiary. Oznacza to, że uznajemy Go za naszego Pana i ufamy, że daną sytuację dopuścił z miłości, wpisując ją w swój najlepszy zamysł względem nas. Nasze wnętrze ulega wówczas przemianie, radość i wdzięczność stają się stałą postawą, a Bóg może jeszcze bardziej działać w naszym życiu. Przeciwną postawą, o której wielokrotnie mówi Biblia, jest szemranie. Źródłem takiej postawy jest brak wiary i podejrzewanie Boga o złe zamiary względem nas, co wynika z fałszywego obrazu Boga. Lekiem jest nawrócenie umysłu i decyzja, aby odtąd dziękować Bogu za wszystko.
Homilia skierowana do Hebrajczyków kończy się podniosłym błogosławieństwem, które rozpoczyna się od wezwania Boga pokoju. W biblijnym sensie „pokój” (shalom) oznacza pełnię dobrostanu i harmonię w relacjach, czego pewnie wszyscy byśmy pragnęli.
Komentarz do pierwszego psalmu
To chyba jeden z najbardziej znanych psalmów. Tyle pięknych pieśni powstało na kanwie jego słów. Mówi on o Bogu wspaniałym, troszczącym się, karmiącym wszelkim potrzebnym dobrem.
Autor utożsamia się z bezradną, małą owieczką. Jaka jest jej sytuacja? Ona mówi do Boga po imieniu (Adonai), czyli ma z Nim relację oblubieńczą. On ją prowadzi w coraz to nowe miejsca, daje spokój, radość, odpoczynek. Owca wie, że On jest mądrzejszy i choć niewiele rozumie, ufa Mu i idzie za Nim. Dzięki Pasterzowi staje się tożsama ze sobą. Kiedy wchodzi z własnej winy w ciemną dolinę (śmiertelne pogubienie) Pasterz ją broni (ma zaostrzony kij pasterski) i ukierunkowuje (laska pasterska). Bóg tak robi ze względu na swoje Imię (imię – istota), czyli dlatego, że jest dobry i ją kocha. Nigdy nie traktuje jej przedmiotowo!
Obyśmy mogli uczestniczyć we wspaniałej uczcie oblubieńców, którą symbolicznie przedstawiają ostatnie słowa psalmu.
Komentarz do Ewangelii
Jezus nie miał zaufania do entuzjazmu tłumu! Wiedział, że nie jest oznaką wiary. Gdy przyjdą pierwsze trudności – zgaśnie. Uczniowie pamiętali zapewne, co zdarzyło się pewnego dnia, gdy tłum oblegał Jezusa, a nie było w nim wiary. Mówiono wówczas: „odszedł od zmysłów” (Mk 3,20-21). W czytanym dzisiaj fragmencie jest podobnie. Uczniowie opowiadają z entuzjazmem Jezusowi „wszystko, co zdziałali i czego się nauczyli” (Mk 6,30). Efekty ich działalności są widoczne (por. Mk 6,31). Wydaje się jednak, że ludzie przychodzili właśnie dla tych efektów. Poniekąd potwierdza to zdanie: „lecz widziano ich odpływających”, lub „wielu rozpoznaje ich”. Ten entuzjazm ludzi udziela się uczniom, a wtedy Jezus postanawia wyrwać ich z tłumu, dać im czas na refleksję, realną ocenę sytuacji. Jezus nie ulegał żadnym wpływom, ale uczniowie byli słabymi ludźmi, więc Mistrz oddala od nich niebezpieczeństwa i poleca: „pójdźcie wy sami osobno na miejsce pustynne” (Mk 6,31). W tekście czytanym dzisiaj jest zawarte przesłanie również dla każdego z nas: przeciwdziałaniem do entuzjazmu i zachłyśnięcia się popularnością czy sukcesem, co jest groźne dla życia duchowego, jest samotność i modlitwa. Dopiero wtedy można zobaczyć ludzi, sprawy i siebie we właściwym świetle.
Komentarze zostały przygotowany przez dr Elżbietę Marek
Książka na dziś

Opowieści o świętych i zwierzętach
Urocze rymowane anegdotki opowiadające o przyjaźni świętych i zwierząt. Niektóre zwierzęta - na przykład wrona świętego Benedykta czy pies świętego Rocha - w różnych sytuacjach broniły swoich świętych przyjaciół przed niedobrymi ludźmi. Inne - dzikie i niebezpieczne - przy świętych stawały się łagodne jak mruczące kotki lub obłaskawione wierzchowce, na których można jeździć po świecie. Przeczytaj, jakie zwierzątka towarzyszyły świętym
Książka do nabycia w Księgarni Mateusza.