
04 stycznia 2025
Sobota
Dzień Powszedni
Czytania: (1 J 3, 7-10); (Ps 98 (97), 1bcde. 7-8. 9); Aklamacja (Hbr 1, 1-2a); (J 1, 35-42);
Rozważania: Ewangeliarz OP , o. Mieczysław Łusiak SJ , Bractwo Słowa Bożego
Książka na dziś: Oremus - teksty liturgii Mszy Świętej - luty 2025
Czytania
(1 J 3, 7-10)
Dzieci, nie dajcie się zwodzić nikomu; ten, kto postępuje sprawiedliwie, jest sprawiedliwy, tak jak On jest sprawiedliwy. Kto grzeszy, jest dzieckiem diabła, ponieważ diabeł trwa w grzechu od początku. Syn Boży objawił się po to, aby zniszczyć dzieła diabła. Ktokolwiek narodził się z Boga, nie grzeszy, gdyż trwa w nim nasienie Boże; taki nie może grzeszyć, bo się narodził z Boga. Dzięki temu można rozpoznać dzieci Boga i dzieci diabła: kto postępuje niesprawiedliwie, nie jest z Boga, jak i ten, kto nie miłuje swego brata.
(Ps 98 (97), 1bcde. 7-8. 9)
REFREN: Ziemia ujrzała swego Zbawiciela
Niech szumi morze i wszystko, co w nim żyje,
albowiem uczynił cuda.
Zwycięstwo Mu zgotowała Jego prawica
i święte ramię Jego.
Ujrzały wszystkie krańce ziemi
krąg ziemi i jego mieszkańcy.
Rzeki niech klaszczą w dłonie,
góry niech razem wołają z radości.
W obliczu Pana, który nadchodzi,
aby osądzić ziemię.
On będzie sądził świat sprawiedliwie *
i ludy według słuszności.
Aklamacja (Hbr 1, 1-2a)
Wielokrotnie przemawiał niegdyś Bóg do ojców przez proroków, a w tych ostatecznych dniach przemówił do nas przez Syna.
(J 1, 35-42)
Jan stał wraz z dwoma swoimi uczniami i gdy zobaczył przechodzącego Jezusa, rzekł: "Oto Baranek Boży". Dwaj uczniowie usłyszeli, jak mówił, i poszli za Jezusem. Jezus zaś odwróciwszy się i ujrzawszy, że oni idą za Nim, rzekł do nich: "Czego szukacie?". Oni powiedzieli do Niego: "Rabbi! – to znaczy: Nauczycielu – gdzie mieszkasz?". Odpowiedział im: "Chodźcie, a zobaczycie". Poszli więc i zobaczyli, gdzie mieszka, i tego dnia pozostali u Niego. Było to około godziny dziesiątej. Jednym z dwóch, którzy to usłyszeli od Jana i poszli za Nim, był Andrzej, brat Szymona Piotra. Ten spotkał najpierw swego brata i rzekł do niego: "Znaleźliśmy Mesjasza" – to znaczy: Chrystusa. I przyprowadził go do Jezusa. A Jezus wejrzawszy na niego, powiedział: "Ty jesteś Szymon, syn Jana; ty będziesz nazywał się Kefas" – to znaczy: Piotr.
Rozważania do czytań
Ewangeliarz OP
o. Mieczysław Łusiak SJ
Czy chcesz poznać Niebo?
Jeżeli chcemy kogoś poznać, a znamy już jego imię i zawód, to na ogół w dalszej kolejności staramy się poznać miejsce zamieszkania owego człowieka. Tak też zrobili owi dwaj uczniowie Jana Chrzciciela względem Jezusa: „Nauczycielu, gdzie mieszkasz?” – spytali. I Jezus dał im odpowiedź, która pewnie przerosła ich oczekiwania. Nie podał im adresu, tylko zaprosił ich do siebie. Jakaż musiała być ich radość, kiedy to usłyszeli!
Wydarzenie opisane w dzisiejszej Ewangelii mówi nam, jak bardzo Pan Jezus chce dać nam się poznać. Jeżeli tylko chcemy, możemy Jezusa poznać. Poznając Go, poznamy też gdzie On mieszka. A jako że On teraz mieszka w Niebie, poznamy Niebo. Naprawdę!
o. Mieczysław Łusiak SJ
Patroni dnia:
Święta Aniela z Foligno, zakonnica
urodziła się w Foligno w Umbrii w 1248 r. Wyszła szczęśliwie za mąż i została matką kilku synów. Do majątku rodziców doszedł majątek męża. Kiedy miała 37 lat, pojawił się jej we śnie św. Franciszek z Asyżu i napomniał ją surowo, by nie marnowała cennych lat życia. Po odbyciu spowiedzi generalnej nawróciła się i zaczęła iść zupełnie nową drogą. Wstąpiła do III Zakonu św. Franciszka i oddała się życiu pokutnemu. W krótkim czasie utraciła matkę, męża i synów, zapewne w czasie jednej z wielu epidemii. By naśladować Chrystusa, rozdała całą swoją majętność pomiędzy ubogich i oddała się pokucie, modlitwie i uczynkom miłosierdzia. Ostatnie lata spędziła jako rekluza - pustelnica zupełnie odcięta od świata. Opuściła ziemię po długiej i ciężkiej chorobie 4 stycznia 1309 roku, w wieku 61 lat.
Bractwo Słowa Bożego
Komentarze do poszczególnych czytań przygotowane przez Bractwo Słowa Bożego
Komentarz do pierwszego czytania
W dzisiejszym czytaniu święty Jan ponownie przypomina nam, że jesteśmy prawdziwymi dziećmi Boga, dziećmi światłości, które z Boga się narodziły. Jest w nas Moc Boża, która daje nam siłę w codziennym życiu. Sprawia, że postępujemy sprawiedliwie i nie grzeszymy. To odróżnia nas od dzieci ciemności, dzieci szatana, które trwają w grzechu. Jako dzieci Boże mamy obowiązek zachowywać przykazania, a zwłaszcza przykazanie miłości braterskiej. Przykazanie, które jest najważniejsze ze wszystkich i odróżnia dzieci Boga od dzieci diabła.
Święty Jan nawołuje do nas do miłowania bliźniego, tak jak czynił to Chrystus. Powołuje się na słowa Jezusa, które zawarte w Ewangelii Jana brzmiały: „Przykazanie nowe daję wam, abyście się wzajemnie miłowali tak, jak Ja was umiłowałem….Po tym wszyscy poznają, żeście uczniami moimi…” (J13,34-35).
Zatem uczyńmy przykazanie miłości naszym nadrzędnym drogowskazem. Kierujmy się tą regułą w życiu codziennym. Dostrzegajmy potrzeby bliźniego. Wyrzekajmy się grzechów i szatana. Postępujmy uczciwie i sprawiedliwie, naśladując Jezusa. Bo tylko po naszych uczynkach może poznać świat, że jesteśmy z Boga zrodzeni i że jest w nas Boskie DNA.
Komentarz do pierwszego psalmu
Dzisiejszy psalm wysławia Boga jako naszego Pana i Króla, któremu należy oddawać pokłony i cześć. Psalmista wzywa całą ziemię do radości w oczekiwaniu na nadejście Boga jako Sędziego Wszechświata.
Komentarz do Ewangelii
W dzisiejszej Ewangelii czytamy o powołaniu pierwszych Apostołów. Stało się to nad Jordanem, gdzie Jan chrzcił wodą i głosił rychłe nadejście Mesjasza. Wszyscy Go oczekiwali. A zwłaszcza uczniowie Jana Chrzciciela.
Gdy oczom Jana ukazał się Chrystus, zawołał z radością: „oto Baranek Boży”. Dla Żydów, którzy znali proroctwa zapisane w Starym Testamencie, było to oczywiste określenie Mesjasza. Nie dziwi więc fakt, że uczniowie natychmiast porzucili wszystko i poszli za Jezusem, a radość jaka przepełniała ich serca z odnalezienia Mesjasza, sprawiła, że dzielili się tą nowiną ze wszystkimi, zwłaszcza z najbliższymi. Tym sposobem Szymon, brat Andrzeja dołączył do grona uczniów Jezusa.
Jezus nadał Szymonowi nowe imię – Piotr, a tym samym dał mu nowe życie, nowe powołanie i nowy cel.
Komentarze zostały przygotowany przez Monikę Weselińską
Książka na dziś

Oremus - teksty liturgii Mszy Świętej - luty 2025
W każdym numerze ROZWAŻANIA NA KAŻDY DZIEŃ
Książka do nabycia w Księgarni Mateusza.