pobierz z Google Play

03 stycznia 2025

Piątek

Dzień Powszedni albo wspomnienie Najświętszego Imienia Jezus

Czytania: (1 J 2,29-3,6); (Ps 98,1,3cd-4,5-6); Aklamacja (J 1,14.12); (J 1,29-34);

Rozważania: Ewangeliarz OP , o. Mieczysław Łusiak SJ , Bractwo Słowa Bożego

Książka na dziś: Zestaw kolędowy złoty

Czytania

(1 J 2,29-3,6)
Najmilsi: Jeżeli wiecie, że Bóg jest sprawiedliwy, to uznajcie również, że każdy, kto postępuje sprawiedliwie, pochodzi od Niego. Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec: zostaliśmy nazwani dziećmi Bożymi: i rzeczywiście nimi jesteśmy. Świat zaś dlatego nas nie zna, że nie poznał Jego. Umiłowani, obecnie jesteśmy dziećmi Bożymi, ale jeszcze się nie ujawniło, czym będziemy. Wiecie, że gdy się objawi, będziemy do Niego podobni, bo ujrzymy Go takim, jakim jest. Każdy zaś, kto pokłada w Nim nadzieję, uświęca się, podobnie jak On jest święty. Każdy, kto grzeszy, dopuszcza się bezprawia, ponieważ grzech jest bezprawiem. Wiecie, że On się objawi po to, aby zgładzić grzechy, w Nim zaś nie ma grzechu. Każdy, kto trwa w Nim, nie grzeszy, żaden zaś z tych, którzy grzeszą, nie widział Go ani Go nie poznał.

(Ps 98,1,3cd-4,5-6)
REFREN: Ziemia ujrzała swego Zbawiciela

Śpiewajcie Panu pieśń nową,
albowiem uczynił cuda.
Zwycięstwo Mu zgotowała Jego prawica
i święte ramię Jego.

Ujrzały wszystkie krańce ziemi
zbawienie Boga naszego.
Wołaj z radości na cześć Pana, cała ziemio,
cieszcie się, weselcie i grajcie.

Śpiewajcie Panu przy wtórze cytry,
przy wtórze cytry i przy dźwięku harfy.
Przy trąbach i przy dźwięku rogu,
na oczach Pana i Króla się radujcie.

Aklamacja (J 1,14.12)
Słowo stało się ciałem i mieszkało między nami. Wszystkim, którzy je przyjęli, dało moc, aby się stali dziećmi Bożymi.

(J 1,29-34)
Nazajutrz Jan zobaczył Jezusa, nadchodzącego ku niemu, i rzekł: „Oto Baranek Boży, który gładzi grzech świata. To jest Ten, o którym powiedziałem: "Po mnie przyjdzie mąż, który mnie przewyższył godnością, gdyż był wcześniej ode mnie". Ja Go przedtem nie znałem, ale przyszedłem chrzcić wodą w tym celu, aby On się objawił Izraelowi". Jan dał takie świadectwo: "Ujrzałem Ducha, który jak gołębica zstępował z nieba i spoczął na Nim. Ja Go przedtem nie znałem, ale Ten, który mnie posłał, abym chrzcił wodą, powiedział do mnie: "Ten, nad którym ujrzysz Ducha zstępującego i spoczywającego nad Nim, jest Tym, który chrzci Duchem Świętym". Ja to ujrzałem i daję świadectwo, że On jest Synem Bożym”.

Do góry

Rozważania do czytań

Ewangeliarz OP


Do góry

o. Mieczysław Łusiak SJ

Przekonajmy się osobiście
Każdy z nas, wierzących w Chrystusa, spotkał na swojej drodze „własnego” Jana Chrzciciela, czyli kogoś, kto wskazał na Jezusa i powiedział: „To jest Bóg”. Dobrze, jeśli uwierzyliśmy tej informacji. To nie znaczy jednak, że nasza wiara ma być ślepa, to znaczy ograniczająca się tylko do wierzenia na słowo jakiemuś człowiekowi. Jan Chrzciciel wskazał na Jezusa po to, aby ludzie poszli za Nim, słuchali Go i poznali Go osobiście, a wtedy staną się wierzący naprawdę, to znaczy przekonają się osobiście, że Jezus jest Bogiem. I my jesteśmy wezwani do tego samego. Kierując się czyjejś radzie mamy pójść za Jezusem, ale od tego momentu mamy rozpocząć przechodzenie od wierzenia na słowo do osobistego doświadczenia i przekonania opartego na tym doświadczeniu.
o. Mieczysław Łusiak SJ


Do góry

Patroni dnia:

Święta Genowefa, dziewica
urodziła się w 422 r. w Nanterre pod Paryżem. Gdy miała siedem lat, przybył do jej rodzinnej wioski św. German, biskup Auxerre. Dziewczynka stała wśród tłumu, który zgromadził się wokół świątobliwego przybysza. Św. German dostrzegł ją i przepowiedział, że zostanie świętą. Ofiarował jej także krzyż, z którym Genowefa nie rozstawała się nigdy. Po śmierci rodziców udała się do Paryża, gdzie zamieszkała ze swoją matką chrzestną. Tam z rąk miejscowego biskupa otrzymała welon dziewicy poślubionej Panu Bogu. Niedługo zaczęła gromadzić wokół siebie inne kobiety i zaprawiać je do podobnego trybu życia. Utrzymywały się one z pracy swoich rąk, a wolny czas poświęcały odwiedzaniu chorych i niesieniu pomocy opuszczonym. Zmarła w sędziwym wieku 3 stycznia 500 lub 502 r. Pochowano ją na podmiejskim cmentarzu Lucotius, nazwanym później jej imieniem

Do góry

Bractwo Słowa Bożego

Komentarze do poszczególnych czytań przygotowane przez Bractwo Słowa Bożego

Komentarz do pierwszego czytania

Święty Jan w dzisiejszym liście przypomina nam, że przez miłość, jaką obdarzył nas Bóg, staliśmy się dziećmi Bożymi podobnymi do Ojca, który jest w Niebie. Tę prawdę już znamy z kart Księgi Rodzaju, gdzie napisano: „ I tak stworzył Bóg człowieka na obraz swój, stworzył go na swoje własne podobieństwo” (Rdz 1,27).
Według świętego Jana dzisiaj jesteśmy dziećmi i świat nie dostrzega w nas boskiego nasienia, które zaszczepił w nas Bóg. Ale gdy nastąpi ponowne przyjście Chrystusa, staniemy się do Niego podobni i świat nas pozna.
Dlatego tak ważne jest, żebyśmy jako dzieci Boże zachowywali i przestrzegali Bożych przykazań, unikali grzechu oraz miłowali się wzajemnie. Bo to jest nasze dzisiejsze świadectwo, że wierzymy w Jezusa Chrystusa.
Świat zaś poznaje nas jako dzieci Boga, po naszych uczynkach, po tym, że postępujemy uczciwie i sprawiedliwie, że nie grzeszymy. Grzech jest bowiem bezprawiem i nie pochodzi od Boga, a Jezus został posłany przez Boga, aby grzech zgładzić. Zatem każdy z nas, kto poznał Jezusa, poznał też i Boga.
Święty Jan wzywa nas do trwania w wierze w Jezusa Chrystusa, do przestrzegania praw Boskich i do odrzucenia grzechu. Tego nauczał nas Chrystus, Syn Boży. A my mamy go naśladować, aby stać się do Niego podobnymi. A przez to podobnymi do samego Boga, na którego obraz i podobieństwo zostaliśmy stworzeni.

Komentarz do psalmu

Dzisiejszy psalm jest hymnem wychwalającym Moc Bożą. Wzywa wszystkie stworzenia na ziemi, by uwielbiały Boga. Uwielbienie to ma być radosną pieśnią i żarliwą modlitwą.

Komentarz do Ewangelii

Dzisiejsza Ewangelia jest swoistym świadectwem Jana Chrzciciela odnośnie Jezusa. Jan opisuje kim jest Jezus Chrystus. Rozpoczyna od słów „oto Baranek Boży”, a kończy „On jest Synem Bożym”. To przedstawienie światu Jezusa jako Boga i Mesjasza. Jednocześnie możemy usłyszeć w wypowiedzi Jana, że właśnie zakończyła się jego misja i działalność. Posłannictwo, które polegało na chrzcie wodą, ma na celu, aby Jezus objawił się Izraelowi. To się właśnie dokonało. Jan wypełnił swoje zadanie i odtąd Jezus rozpoczyna swoją działalność jako Syn Boży na ziemi wśród swojego ludu.

Komentarze zostały przygotowany przez Monikę Weselińską


Do góry

Książka na dziś

Zestaw kolędowy złoty

Metalowy komplet kolędowy z kropidłem i świeczkami

Książka do nabycia w Księgarni Mateusza.