pobierz z Google Play

02 stycznia 2025

Czwartek

Wspomnienie św. Bazylego Wielkiego i Grzegorza z Nazjanzu, biskupów i doktorów Kościoła

Czytania: (1 J 2,22-28); (Ps 98,1,2-3ab,3cd-4); Aklamacja (Hbr 1,1-2); (J 1,19-28);

Rozważania: Ewangeliarz OP , o. Maciej Sierzputowski CSSp , Bractwo Słowa Bożego

Książka na dziś: Pokaż nam Ojca. Lectio divina z Jezusem o Ojcu (CD-audiobook)

Czytania

(1 J 2,22-28)
Najmilsi: Któż jest kłamcą, jeśli nie ten, kto zaprzecza, że Jezus jest Mesjaszem? Ten właśnie jest Antychrystem, który nie uznaje Ojca i Syna. Każdy, kto nie uznaje Syna, nie ma też i Ojca, kto zaś uznaje Syna, ten ma i Ojca. Wy zaś zachowujecie w sobie to, co słyszeliście od początku. Jeżeli będzie trwało w was to, co słyszeliście od początku, to i wy będziecie trwać w Synu i w Ojcu. A obietnicą tą, daną przez Niego samego, jest życie wieczne. To wszystko napisałem wam o tych, którzy wprowadzają was w błąd. Co do was to namaszczenie, które otrzymaliście od Niego, trwa w was i nie potrzebujecie pouczenia od nikogo, ponieważ Jego namaszczenie poucza was o wszystkim. Ono jest prawdziwe i nie jest kłamstwem. Toteż trwajcie w Nim tak, jak was nauczył. Teraz właśnie trwajcie w Nim, dzieci, abyśmy, gdy się zjawi, mieli w Nim ufność i w dniu Jego przyjścia nie doznali wstydu.

(Ps 98,1,2-3ab,3cd-4)
REFREN: Ziemia ujrzała swego Zbawiciela

Śpiewajcie Panu pieśń nową,
albowiem uczynił cuda.
Zwycięstwo Mu zgotowała Jego prawica
i święte ramię Jego.

Pan okazał swoje zbawienie,
na oczach pogan objawił swoją sprawiedliwość.
Wspomniał na dobroć i na wierność swoją
dla domu Izraela.

Ujrzały wszystkie krańce ziemi
zbawienie Boga naszego.
Wołaj z radości na cześć Pana, cała ziemio,
cieszcie się, weselcie i grajcie.

Aklamacja (Hbr 1,1-2)
Wielokrotnie przemawiał niegdyś Bóg do ojców przez proroków, a w tych ostatecznych dniach przemówił do nas przez Syna.

(J 1,19-28)
Takie jest świadectwo Jana. Gdy Żydzi wysłali do niego z Jerozolimy kapłanów i lewitów z zapytaniem: „Kto ty jesteś?” On wyznał, a nie zaprzeczył, oświadczając: „Ja nie jestem Mesjaszem”. Zapytali go: „Cóż zatem? Czy jesteś Eliaszem?” Odrzekł: „Nie jestem”. „Czy ty jesteś prorokiem?” Odparł: „Nie!” Powiedzieli mu więc: „Kim jesteś, abyśmy mogli dać odpowiedź tym, którzy nas wysłali? Co mówisz sam o sobie?” Odpowiedział: „Jam głos wołającego na pustyni: Prostujcie drogę Pańską, jak powiedział prorok Izajasz”. A wysłannicy byli spośród faryzeuszów. I zadawali mu pytania, mówiąc do niego: „Czemu zatem chrzcisz, skoro nie jesteś ani Mesjaszem, ani Eliaszem, ani prorokiem?” Jan im tak odpowiedział: „Ja chrzczę wodą. Pośród was stoi Ten, którego wy nie znacie, który po mnie idzie, a któremu ja nie jestem godzien odwiązać rzemyka u Jego sandała”. Działo się to w Betanii, po drugiej stronie Jordanu, gdzie Jan udzielał chrztu.

Do góry

Rozważania do czytań

Ewangeliarz OP


Do góry

o. Maciej Sierzputowski CSSp

„Kto ty jesteś?”. Jakie to ważne pytanie. Dobrze, żeby zabrzmiało wyraźnie i wyraziście w każdym z nas. „Kim jesteś?”.
„Jam głos wołającego na pustyni”. Tak określa siebie Jan Chrzciciel. On jest kimś kto woła na pustyni, jest głosem, jest jękiem, który rozbrzmiewa w doświadczeniu pustki, braku. Niektórzy widzą w tym określeniu nawiązanie do biblijnej historii niewolnicy Hagar i Izmaela, nieślubnego syna Abrahama. Kiedy Hagar z małym Izmaelem zostaje wygnana na pustynię i kończy się im woda, ona zostawia dziecko pod jednym z krzewów i odchodzi, żeby nie patrzeć na jego śmierć. Izmael na pustyni umiera. Ale Bóg słyszy jego jęk. Jęk umierającego na pustyni. Głos wołającego w doświadczeniu umierania. (por. Rdz 21, 14-19).
Idź na twoją pustynię! Wejdź w twoje zniechęcenia, lęki, frustracje, stany depresyjne. Wejdź w to wszystko, z czym sobie nie radzisz. Idź tam, gdzie umierasz, gdzie brak ci tchu, gdzie się dusisz. Spójrz w oczy twoim zniewoleniom. Zobacz twoje grzechy i… Zacznij wołać! Zacznij krzyczeć! Bądź głosem wołającego na pustyni!!
I krzycz! Krzycz: „Boże, który rodzisz się w brudzie żłobu, w nędzy betlejemskiej stajni… RATUJ!!! Ratuj mnie!!! Bo ja nic nie mogę z tym zrobić. Ja umieram!!!”. Bądź głosem wołającego na pustyni!!!
o. Maciej Sierzputowski CSSp
Do góry

Patroni dnia:

Święty Bazyli Wielki, biskup i doktor Kościoła
urodził się w rodzinie zamożnej i głęboko religijnej w Cezarei Kapadockiej w 329 roku. Wszyscy członkowie jego rodziny dostąpili chwały ołtarzy: św. Makryna - jego babka, św. Bazyli i Emelia (Emilia) - rodzice, jego bracia - św. Grzegorz z Nyssy i św. Piotr z Sebasty, oraz siostra - św. Makryna Młodsza. Studiował w Konstantynopolu i Atenach. Tu spotkał się ze św. Grzegorzem z Nazjanzu, z którym odtąd pozostawał w dozgonnej przyjaźni. W ławie szkolnej zasiadał z nimi także Julian, późniejszy cesarz rzymski. W 356 r. Bazyli objął katedrę retoryki w Cezarei po swoim zmarłym ojcu. Tu przyjął chrzest w roku 358, mając 29 lat. Taki bowiem był wówczas zwyczaj, że chrzest przyjmowano w wieku dorosłym. W latach 357-359 odbył wielką podróż po ośrodkach życia pustelniczego i mniszego na Wschodzie. Po powrocie postanowił poświęcić się życiu zakonnemu: rozdał swoją majętność ubogim i założył pustelnię w Neocezarei. W 360 roku Bazyli wziął udział w synodzie, który odbył się w Konstantynopolu. ył człowiekiem szerokiej wiedzy, znakomitym mówcą, pracowitym i miłosiernym pasterzem. Zmarł 1 stycznia 379 r.

Do góry

Bractwo Słowa Bożego

Komentarze do poszczególnych czytań przygotowane przez Bractwo Słowa Bożego

Komentarz do pierwszego czytania

Święty Jan ponownie przestrzega nas przed fałszywymi prorokami i nauczycielami. Dzisiaj nazywa ich kłamcami i antychrystami. Szerzą oni błędne nauki, które podważają posłannictwo Jezusa. Kwestionują wiarę w Chrystusa jako Mesjasza i Syna Bożego. A niewiara w Syna, jak pisze święty Jan, jest też niewiarą w Ojca. Przed taką nauką są przestrzegani wyznawcy Chrystusa.
Święty Jan znał osobiście Jezusa, był jego umiłowanym uczniem. Jak pisze w prologu swojego listu: „…to wam oznajmiamy….co ujrzeliśmy własnymi oczami, na co patrzyliśmy i czego dotykały nasze ręce…” (1J1,1).
Świadectwo Jana jest niepodważalne i prawdziwe. On widział Syna Bożego, a przez Niego poznał Ojca, który jest w Niebie. Tę wiedzę głosi i dzieli się z nami. Prawda o Ojcu i Synu stanowi fundament naszej wiary. I każdy, kto mówi inaczej, nie może być uczniem Chrystusa. Dlatego powinniśmy słuchać rad i wskazówek świętego Jana, który przypomina nam o sakramentach, w których dzisiaj obecny jest Jezus.
Chrzest i bierzmowanie, które są namaszczeniem Ducha Świętego, chronią nas od zejścia z drogi w wierze. Działanie Ducha Świętego w tych sakramentach daje nam siłę do trwania przy Jezusie w oczekiwaniu na jego ponowne przyjście.

Komentarz do psalmu

Dzisiejszy psalm jest dziękczynieniem za otrzymane cuda i łaski od Pana, za wszelkie dobro, którym Bóg obdarzył całą ziemię. Objawił się nam w ten sposób jako Bóg dobry i opiekuńczy.

Komentarz do Ewangelii

Jan Chrzciciel to ostatni z proroków Starego Testamentu zapowiadający przyjście Mesjasza.
W dzisiejszej Ewangelii poznajemy Jana Chrzciciela jako tego, który udziela chrztu w rzece Jordan w Betanii. A jest to miejsce na skraju Ziemi Świętej, gdzie zaczyna się pustynia, miejsce odludne, bardzo oddalone od Jerozolimy i innych skupisk ludzkich. I do tego miejsca ściągają tłumy ludzi, aby Jan ich ochrzcił. Nic więc dziwnego, że ciekawiło i zastanawiało to Żydów, kim jest Jan. Dzisiejsze czytanie opisuje nam scenę spotkania i rozmowę Jana Chrzciciela z Żydami.
To właśnie im jako pierwszym Jan przedstawia tajemnicę Bożego Objawienia.
O sobie mówi tylko, że jest „Głosem” zapowiadającym bliskie przyjście Mesjasza, bo w rzeczywistości Mesjasz już jest, już stoi pośród swego ludu, ale się jeszcze nie objawił. Dlatego Żydzi jeszcze go nie znają. Zatem dzisiejsze czytanie jest zapowiedzią rychłego rozpoczęcia działalności Jezusa Chrystusa na ziemi.

Komentarze zostały przygotowany przez Monikę Weselińską


Do góry

Książka na dziś

Pokaż nam Ojca. Lectio divina z Jezusem o Ojcu (CD-audiobook)

ks. Krzysztof Wons SDS

Jak mówić o Bogu Ojcu w dobie kryzysu ojcostwa, w społeczeństwie bez ojca? Jezus przyszedł do nas, aby opowiedzieć o Ojcu: tym, którzy doświadczyli, i tym, którzy nie doświadczyli ojcostwa ziemskiego. Bez Niego nie wiedzielibyśmy, kim jest Ojciec i czym jest ojcostwo. Jedno­rodzony, który jest w łonie Ojca, zna głębokości Jego serca. Zwrócony cały ku Ojcu, pomaga nam wejść w zażyłą więź z Ojcem. Rozważania zapraszają do przemodlenia osobistej więzi z Ojcem w świetle Słowa. Słowo Boga ma moc uzdrawiania i ożywiania relacji z Ojcem Niebie­skim i z ziemskim.

Książka do nabycia w Księgarni Mateusza.