pobierz z Google Play

30 grudnia 2024

Poniedziałek

Szósty Dzień oktawy Narodzenia Pańskiego

Czytania: (1 J 2,12-17); (Ps 96,7-10); Aklamacja; (Łk 2,36-40);

Rozważania: Ewangeliarz OP , ks. Maciej Warowny , Bractwo Słowa Bożego

Książka na dziś: Wiara Tolkiena. Duchowa biografia

Czytania

(1 J 2,12-17)
Piszę do was, dzieci, że dostępujecie odpuszczenia grzechów ze względu na Jego imię. Piszę do was, ojcowie, że poznaliście Tego, który jest od początku. Piszę do was, młodzi, że zwyciężyliście Złego. Napisałem do was, dzieci, że znacie Ojca, napisałem do was, ojcowie, że poznaliście Tego, który jest od początku, napisałem do was, młodzi, że jesteście mocni i że nauka Boża trwa w was, i zwyciężyliście Złego. Nie miłujcie świata ani tego, co jest na świecie! Jeśli kto miłuje świat, nie ma w nim miłości Ojca. Wszystko bowiem, co jest na świecie, a więc: pożądliwość ciała, pożądliwość oczu i pycha tego życia nie pochodzi od Ojca, lecz od świata. Świat zaś przemija, a z nim jego pożądliwość; kto zaś wypełnia wolę Bożą, ten trwa na wieki.

(Ps 96,7-10)
REFREN: Niebo i ziemia niechaj się radują

Oddajcie Panu, rodziny narodów,
oddajcie Panu chwałę i uznajcie Jego potęgę,
oddajcie Panu chwałę należną Jego imieniu.

Przynieście dary i wejdźcie na Jego dziedzińce,
uwielbiajcie Pana w świętym przybytku,
zadrżyj, ziemio cała, przed Jego obliczem.

Głoście wśród ludów, że Pan jest królem,
On utwierdził świat tak, że się nie zachwieje,
będzie sprawiedliwie sądził wszystkie ludy.

Aklamacja
Zajaśniał nam dzień święty, pójdźcie narody, oddajcie pokłon Panu, bo wielka światłość zstąpiła dzisiaj na ziemię

(Łk 2,36-40)
Gdy Rodzice przynieśli Dzieciątko Jezus do świątyni, była tam prorokini Anna, córka Fanuela z pokolenia Asera, bardzo podeszła w latach. Od swego panieństwa siedem lat żyła z mężem i pozostała wdową. Liczyła już osiemdziesiąty czwarty rok życia. Nie rozstawała się ze świątynią, służąc Bogu w postach i modlitwach dniem i nocą. Przyszedłszy w tej właśnie chwili, sławiła Boga i mówiła o Nim wszystkim, którzy oczekiwali wyzwolenia Jerozolimy. A gdy wypełnili wszystko według Prawa Pańskiego, wrócili do Galilei, do swego miasta - Nazaret. Dziecię zaś rosło i nabierało mocy, napełniając się mądrością, a łaska Boża spoczywała na Nim.

Do góry

Rozważania do czytań

Ewangeliarz OP


Do góry

ks. Maciej Warowny

Kto rozpoznaje Zbawiciela?
Tajemnicza postać prorokini Anny, o której nie wiemy nic poza kilkoma zdaniami Łukasza, jest figurą osoby zdolnej do rozpoznania obecności Zbawiciela. Myli się jednak ten, kto pomyśli, że wdowieństwo, post, modlitwa, przebywanie w świątynia oraz wychwalanie Boga stanowią konieczne „zasługi”, aby rozpoznać Mesjasza-Zbawiciela w 40 dniowym noworodku.
Nie przez przypadek Łukasz w opisie ofiarowania Jezusa umieszcza dwoje wiernych Bogu staruszków. Razem stanowią oni znak Reszty Izraela, tej część ludu Bożego, która pozostaje wierna Bogu. Symeon jest prawy i pobożny, posłuszny Duchowi Świętemu, natomiast wdowieństwo Anny symbolizuje Jerozolimę, która oczekuje ratunku od Boga, bowiem popadła w niewolę z powodu swej niewierności. Prorokini podeszła w latach reprezentuje niesłabnącą tęsknotę za Bogiem, za Jego obecnością, miłością i czułością. To, co „wyniosła Jerozolima” straciła poprzez niewierność Bogu, Anna odzyskuje pokorną służbą w świątyni i akceptacją swej trudnej sytuacji.
Wdowa, zważywszy na swoją bardzo niską pozycję społeczną, przywołuje obraz ubogich Izraela, anawim, którzy nie posiadają żadnego innego oparcia, jak tylko zaufanie Bogu. Taka ufność otwiera Annie serce i oczy, aby dostrzec spełnianie się jej oczekiwania na Wybawiciela, którego Symeon nazwał światłem na oświecenie pogan i chwałą Izraela.

ks. Maciej Warowny
Do góry

Patroni dnia:

Święty Egwin, biskup
urodził się w VII w. Kształcił się u benedyktynów w Worcester. Tam został mnichem, a potem kapłanem. W 693 r. powołano go na biskupstwo w rodzinnym mieście. Stał się reformatorem życia kościelnego. Podczas pobytu w Rzymie otrzymał od papieża zgodę na rezygnację z biskupstwa. W ostatnich latach życia pełnił obowiązki opata w założonym przez siebie opactwie w Evesham. Zmarł 30 grudnia 717 r.

Do góry

Bractwo Słowa Bożego

Komentarze do poszczególnych czytań przygotowane przez Bractwo Słowa Bożego

Komentarz do pierwszego czytania

„Gdy Bóg jest na pierwszym miejscu, wszystko jest na właściwym miejscu” pisał święty Augustyn. Tą samą myśl odnajdujemy dzisiaj w liście świętego Jana, który z troską o nasze zbawienie pokazuje, jak należy ustawiać nasze priorytety życiowe. List napisany do wszystkich, młodych i starych, dzieci i ojców, przypomina nam, że na każdym etapie naszego życia powinniśmy Chrystusa stawiać na pierwszym miejscu.
Święty Jan, jak dobry nauczyciel, rozpoczyna od pochwały naszej postawy chrześcijańskiej. Dostrzega, że postępujemy zgodnie z nakazami i przykazaniami Bożymi, że umiemy dziękować za obfitość łask, którymi jesteśmy obdarzeni przez Pana. Staliśmy się mocni w wierze i napełnieni Duchem Świętym, dzięki czemu umiemy wystrzegać się zła.
Lecz święty Jan, jako mądry nauczyciel, patrzy dalej, widzi więcej i dostrzega pokusy, jakie czyhają na nas w przyszłości. Dostrzega zmieniający się świat i zagrożenia, jakie te zmiany przynoszą. Dlatego już dzisiaj chce ostrzec nas przed rzeczami doczesnymi, atrakcyjnymi i przyjemnymi, z których mamy korzystać rozsądnie. Pamiętając jednocześnie, że są one ulotne i przemijające. Dlatego Jan prosi, abyśmy nie uczynili z nich centrum naszego zainteresowania, i nie troszczyli się o nie przesadnie. Bo dobra doczesne nie mogą zdominować naszego życia. Nie mogą przysłonić nam Chrystusa.

Komentarz do psalmu

Psalm ten jest wyrazem ogromnej radości z przyjścia Boga na Ziemię. Raduje się cały świat, oddając Mu cześć i chwałę. My też nosimy w sobie naszą radość z narodzenia Jezusa w Betlejem i pragniemy, aby codziennie przychodził do naszych serc i napełniał je radością.

Komentarz do Ewangelii

Zgodnie z prawem żydowskim Maryja i Józef udają się do świątyni, aby poświęcić Jezusa Bogu i złożyć ofiarę. Ich ofiara jest skromna. To tylko para synogarlic, bo tylko na to było stać ubogą rodzinę z Nazaretu. Dlatego nikt nie zwraca na Nich uwagi. Nikt, oprócz Symeona i Anny.
Anna, opisana w dzisiejszej Ewangelii, była bardzo pobożną kobietą. Jak pisze święty Łukasz ewangelista: „nie rozstawała się ze świątynią, służyła Bogu w postach i modlitwach dniem i nocą”. I to jej został dany dar prorokowania. Ona natychmiast rozpoznała w małym Dziecięciu Zbawiciela świata. W chwili ujrzenia Jezusa „sławiła Boga i mówiła o nim wszystkim”.
Lecz to nie był jeszcze czas na objawienie się Syna Bożego. Rodzina Jezusa powróciła do Galilei i żyła jak wszyscy inni. I znów nikt nie zwracał na Nich uwagi.

Komentarze zostały przygotowany przez Monikę Weselińską


Do góry

Książka na dziś

Wiara Tolkiena. Duchowa biografia

Holly Ordway

Holly Ordway w swojej biografii skupia się na głęboko zakorzenionej wierze katolickiej Tolkiena, która kształtowała jego życie, wybory oraz sposób postrzegania świata. Wiele książek opisujących życie Tolkiena nie poświęca wystarczającej uwagi temu aspektowi, niezbędnemu, by zrozumieć życie i twórczość pisarza.

Książka do nabycia w Księgarni Mateusza.