Naturalne Metody Planowania Rodziny cz. II

| Miłość i Rodzina |

 

Metody naturalne -- dlaczego warto?

CZĘŚĆ DRUGA

Aldona Łuźniak

 

W pierwszej części tego cyklu zachęcałam państwa do życia małżeńskiego w zgodzie z naturą. Współżycie seksualne oparte na naturalnych metodach regulacji poczęć wnosi do małżeństwa radość i pokój, a wzajemną miłość czyni głębszą i bogatszą. Pozwala także realizować odpowiedzialne rodzicielstwo. Dzięki postępowi medycyny możliwe było poznanie procesów biologicznych związanych z ludzką płodnością. Wiedza ta dała podstawy do opracowania metod diagnostycznych, które pozwalają parze małżeńskiej ustalić okres możliwej u nich płodności i okresy niepłodności. Żeby nauczyć się korzystania z metod, trzeba jednak posiadać podstawową wiedzę z fizjologii układu płciowego mężczyzny i kobiety. Toteż dzisiejszy artykuł poświęcę temu tematowi.

Jeśli chodzi o mężczyznę to jest on płodny bez przerwy, od okresu dojrzewania do późnej starości. W jądrach wytwarzane są plemniki, które po opuszczeniu nabłonka plemnikotwórczego wędrują do kanalików i sieci jądra. Następnie przedostają się do najądrza, gdzie mogą przebywać przez dłuższy czas. W końcu przemieszczają się do nasieniowodu i cewki moczowej. Po współżyciu miliony plemników zawieszonych w wydzielinie jądra, najądrzy, pęcherzyków nasiennych i gruczołu krokowego przedostają się z pochwy przez szyjkę macicy i macicę do jajowodów. Plemniki są zdolne do zapłodnienia przez 2-3 doby, a niekiedy nawet dłużej.

Kobieta, natomiast płodna jest tylko przez kilkanaście godzin w cyklu miesiączkowym. Jej organizm w każdym cyklu stwarza warunki umożliwiające poczęcie i wczesny rozwój dziecka. Cykl miesiączkowy trwa od pierwszego dnia krwawienia do ostatniego dnia przed następną miesiączką (np. jeśli kobieta zaczęła krwawić 30 dnia, tzn., że poprzedni cykl trwał 29 dni).

W pierwszej fazie cyklu, trwającego od pierwszego dnia cyklu do owulacji, pod wpływem hormonów podwzgórza i przysadki mózgowej, w jednym z jajników zaczyna dojrzewać pęcherzyk Graffa, w którym znajduje się komórka jajowa. Dojrzewający pęcherzyk wydziela hormony - estrogeny, które powodują wzrost śluzówki jamy macicy (złuszczonej podczas krwawienia miesiączkowego) wraz z gruczołami i naczyniami krwionośnymi Kilka dni przed jajeczkowaniem pod wpływem zwiększonego poziomu estrogenów, szyjka macicy staje się miękka, unosi się a jej ujście lekko się rozszerza. Gruczoły szyjki macicy produkują śluz, który spływając pochwą wydostaje się na zewnątrz. Kobieta może go zaobserwować lub odczuć w przedsionku pochwy. Śluz ten przedłuża żywotność plemników, umożliwia ich wniknięcie w głąb narządów rodnych i uzdalnia je do zapłodnienia. Kiedy komórka jajowa dojrzeje następuje owulacja - pęcherzyk Graffa pęka a uwolnione jajeczko zostaje wchłonięte do jajowodu, gdzie może być zapłodnione w ciągu kilku lub kilkunastu godzin. Po jajeczkowaniu rozpoczyna się druga faza cyklu. W miejscu pękniętego pęcherzyka tworzy się ciałko żółte, które wydziela hormony: progesteron i estrogeny. Przygotowują one błonę śluzową macicy do przyjęcia ewentualnie zapłodnionej komórki jajowej, przez jej lepsze ukrwienie i rozpulchnienie. Progesteron hamuje dojrzewanie następnych pęcherzyków i zmienia właściwości śluzu szyjkowego, który staje się nieprzepuszczalny dla plemników. Podnosi także podstawową temperaturę ciała kobiety. Jeśli do poczęcia nie dojdzie, ciałko żółte zanika po około dwóch tygodniach, co staje się przyczyną złuszczania podstawowej warstwy błony śluzowej macicy, która wraz z krwią z pękniętych naczyń zostaje wydalona na zewnątrz. W ten sposób rozpoczyna się nowy cykl miesiączkowy.

Natomiast w przypadku zapłodnienia i zagnieżdżenia zarodka, ciałko żółte znacznie się powiększa, wydziela więcej hormonów i dlatego zmiany zaistniałe w śluzówce macicy zaistniałe po owulacji utrzymują się nadal i nie występuje krwawienie miesiączkowe. W przypadku ciąży wyższa temperatura utrzymuje się do początku czwartego miesiąca.

Jeszcze kilka słów na temat długości cykli. Długość cyklu miesiączkowego zależy od długości pierwszej fazy, ponieważ jak wspomniałam faza druga jest stała i wynosi od 12 do 16 dni. Jeżeli jajeczkowanie wystąpi wcześniej cykl będzie krótszy, jeśli później cykl jest dłuższy. Najczęściej występują cykle 25-30 dniowe. U kobiet regularnie miesiączkujących wahania długości cykli mogą wynosić kilka dni. Jednak zdarza się, że u niektórych kobiet długość cykli jest zmienna. Szczególnie w takich przypadkach pomocne są metody diagnostyczne, gdyż umożliwiają kobiecie śledzenie z dnia na dzień objawów związanych ze zmianami w jej organizmie w czasie cyklu miesiączkowego. Chcę podkreślić, że jest to bardzo satysfakcjonujące doświadczenie dla kobiety.

Wszystkie panie gorąco zachęcam do obserwacji swojego ciała, a mężów do mobilizacji swoich żon. Proszę o wszelkie pytania dotyczące powyższego tematu lub podzielenie się swoimi doświadczeniami. W następnym odcinku przedstawię jedną z metod NPR (Naturalne Planowanie Rodziny).

Aldona Łuźniak

4 czerwca 1996

 

część trzecia

 

początek strony


| Miłość i Rodzina |


© 1996-1997 Mateusz -- Chrześcijański Serwis WWW