Czy jest święta Miriam? Przygotowuję się do bierzmowania i chciałabym mieć takie trzecie imię – nie Maria, a Miriam. A jeśli nie ma takiej świętej to czy można mieć takie imię? Występuje przecież w Pismie Świętym – w dodatku tak przecież miała na imię Matka Boża?

 

Czy jest święta Miriam? Trudne pytanie. Zasadniczo to imię w Piśmie Świętym odnosi się do siostry Mojżesza i Aarona (zob. Wj 15,20; Lb 12,1.4;Pwt 24,9; Mi 6,4).

W Starym Testamencie jeżeli Tradycja mówi o świętych to wymienia z imienia tylko największych proroków takich jak np. Mojżesz czy Eliasz.

Nawiązując do tradycji hebrajskiej, rzeczywiście podaje się brzmienie imienia Matki Bożej jako Miriam, ale w naszej europejskiej kulturze przyjęła się odwieczna łacińska wersja tego imienia, czyli Maria. Wybierając imię na bierzmowanie nie tyle chodzi o to, by nazwać się jakimś niezwykłym imieniem, ale by powierzyć się w opiekę Patronowi, który ma prowadzić ku dojrzałości chrześcijańskiej. Jeśli zatem wybierając imię Miriam masz na myśli Matkę Bożą, nie powinno to stanowić większego problemu.

Pozdrawiam serdecznie i życzę opieki Matki Bożej.

Ks. Tadeusz Kwitowski