Ostatnio przeczytałem wywiad z najbardziej znanym egzorcystą na świecie: Ojcem Gabryjelem Amorthem (Echo Królowej Pokoju,Luty 2001). Egzorcysta krytykuje nieskuteczność Nowego Rytuału przeprowadzania egzorcyzmów: „My wszyscy egzorcyści stosując na próbę modlitwę z Nowego Rytuału ad interim, przekonaliśmy się, że jest ona absolutnie nieskuteczna”, „...należy zastanowić się czy w komisjach, które opracowywały Nowy Rytuał zasiadali eksperci egzorcyści...”

Nowy Rytuał zakazuje m.in. odprawiania egzorcyzmów w przypadkach meleficjum (zło wyrządzane innej osobie za pośrednictwem diabła przez rzucenie uroku, przekleństwa, woodoo, złego oka, makumby (?)). Według Ojca Amortha najbardziej spotykaną przyczyną opętań i chorób spowodowanych przez demona jest właśnie meleficjum. Ponadto zakonnik zarzucił Kościołowi: „Od trzech stuleci Kościół łaciński, w przeciwieństwie do Kościoła prawosławnego oraz do wielu wyznań protestanckich – niemalże całkowicie zaprzestał wykonywania posługi egzorcyzmów. Istnieje wiele episkopatów, które są przeciwne egzorcyzmom, jak również całe narody pozbawione egzorcystów, jak na przykład Austria, Szwecja, Hiszpania i Portugalia...”

Mam pytanie czy Nowy Rytuał jest stosowany również w Polsce? Czy w naszym kraju biskupi na poważnie traktują egzorcyzmy? Kto ma rację w sprawie meleficjum – Nowy Rytuał czy Ojciec Gabryjel Amorth.

Proszę o odpowiedź – Andrzej

 

Andrzeju!

Zdziwiło mnie Twoje pytanie. Z drugiej strony nie mogę Tobie nic zarzucić jeśli chodzi o wiedzę w tej materii. Sprawa egzorcyzmów to nie jest sensacja, o której się pisze. Choć nie tak dawno w polskiej TV 1 pokazano program, w której była modlitwa nad opętaną dziewczyną.

Walka ze Złym duchem i osiągnięcie zwycięstwa to nie jest powód do publicznego rozgłaszania. Tę walkę wygrywa Chrystus, a Jego uwielbiamy w ciszy naszych serc, tak by sobie nie przypisywać zwycięstw.

Otóż w Polsce w każdej diecezji są ustanowieni przez Ordynariusza (biskupa) egzorcyści. Jest to jeden, albo kilku. Są też powoływani egzorcyści dla danego miasta. Ich nazwiska rzadko są znane opini publicznej. Chodzi o to, aby do nich nie przychodziły osoby chore psychicznie, skrupulaci, osoby nadwrażliwe – gdyż takie osoby są wstanie zamęczyć człowieka, a im pomoc egzorcysty nie jest potrzebna. Natomiast każdy ksiądz, a przynajmiej proboszcz, powinni znać nazwisko danego egzorcysty. Jeśli nawet nie znają, to telefon do biskupa i sprawa rozwiązana.

Czy biskupi poważnie traktują u nas w Polsce egzorcyzmy? Samo to, że są egzorcyści już o tym świadczy. Na ile ja wiem mają pełne ręce roboty, a ich liczba rośnie. Walka za Złym duchem jest to sprawa poważna i dlatego nikt bez pozwolenia bislupa nie może prowadzić egzorcyzmów. To również świadczy o tym, że biskupi poważnie podchodzą do tej sprawy.

Czy Kościół Katolicki odszedł od egzorcyzmów? To nie jest prawda!!! Egzorcyzmy są, natomiast zniknęła nazwa. Dziś nie mówi się, że odmawiam nad tobą egzorcyzm tylko np. modlę się wstawienniczo nad Tobą. Przykład: na Mszy św. kapłan odmawia colectę (módlmy się..... Wszechmogący Boże....) Mało kto wie o tym, że w tym momencie kapłan odmawia egzorcyzm nad zgromadzonym ludem Bożym. I nie chodzi o to, aby ludzie wiedzieli, ale, żeby byli uwolnieni od mocy Złego ducha. Podobnie podczas Sakramentu Chrztu, Bierzmowania także odmawia się egzorcyzmy. Dziś również w wielu ruchach odnowy Kościoła, np. w oazie są nabożeństwa, podczas których egzorcyzmy są odmawiane nad uczestnikami i oni o tym wiedzą.

Rytuał stary czy nowy? W egzorcyzmach nie chodzi o rytuał. Modlitwa jest modlitwą, a od Diabła uwalnia Chrystus. To nie jest tak, że tylko ta modlitwa, tylko ten kapłan. Rytuał działa czy nie; to zależy od wiary egzorcysty, a nie od odmawianej modlitwy. Mogę cały rytuał „przerobić”, a nie będę miał wiary i nic nie uczynię. Jeśli mam wiarę, to Bóg znajdzie drogę do uwolnienia od mocy Złego.

Dla mnie człowiek, który się mieni być największym egzorcystą na świecie, krytykujący Kościół to pomyłka. Egzorcysta dobrze wie, że jego życie zależy od modlitwy Kościoła, a jego skuteczność działania od posłania, misji jaką daje mu Kościół. Podważając naukę Kościoła to podcinanie gałęzi, na której siedzę. Nowy rytuał to na pewno dzieło największych egzorcystów, w gronie którym ten krytykujący widocznie się nie znalazł. Kościół wie co robi i ja Mu wierzę.

O. Andrzej Lemiesz SJ

PS. W Polsce nowy rytuał jeszcze nie wydano, choć mogę się mylić. Większość księży zna łacinę, angielski czy włoski więc myślę, że tłumaczenie może okazać się zbędne.