logo
:: O FESTIWALU________________________________

Jest w Polsce bardzo dużo zespołów, które swój muzyczny talent chciałyby pomnożyć i przez to przyczynić się do wspaniałego dzieła ewangelizacji. Zespoły te z dużym poświęceniem czasu spotykają się na próbach, inwestują pieniądze Rodziców lub własne - z trudem zapracowane w sprzęt, dochodzą do pewnego poziomu artystycznego i okazuje się, że nie ma gdzie i dla kogo grać.

Można pojechać na jeden z wielu Festiwali Piosenki Religijnej, ale to są koszty (w przypadku dalszych wyjazdów i większych zespołów sięgające nawet tysiąca złotych). Nie każdego na to stać. Z resztą Festiwal wygrywa tylko jeden zespół i często nie wiele z tego wynika: czasem jakaś nagroda, a czasem dyplom uznania lub pobożna statuetka. Nakład z reguły jest większy jak zysk i w pewnym momencie przychodzi zniechęcenie. Cała uwaga i tak idzie w kierunku zaproszonych za duże pieniądze tzw. gwiazd, a koncert laureatów schodzi na drugi plan.

Wiem o tym z własnego doświadczenia, ponieważ oprócz tego, że od czterech lat jestem organizatorem skromnego, ale chyba konkretnego Festiwalu Muzyki Pozytywnej "B-Arka", to również od piętnastu lat zajmuję się zespołami muzycznymi. Było ich w sumie siedem. Niektóre z nich wygrywały Festiwale, były bardzo dobre muzycznie, ale niewiele z tego wynikało. Zawsze przegrywaliśmy z medialną mentalnością otaczającego nas świata. Może niektórym z Was mówią coś nazwy zespołów: "Vox Cordis", "Albert Band", "Akatyst", "Ktoś". Jeśli nie, to wcale się nie dziwcie.

Od dłuższego już czasu myślę nad formułą Festiwalu, który da szanse młodym, zdolnym ludziom, po prostu robić to, co do nich należy - grać i śpiewać.
Na "B-Arce 2002" próbowaliśmy prezentować laureatów różnych polskich festiwali. Nie do końca ten pomysł potwierdził się w praktyce, choć trzeba powiedzieć, że w niektórych przypadkach znalazł zrozumienie. Tak było np. w przypadku Festiwalu Piosenki Religijnej na Świętej Górze w Gostyniu.

Te wszystkie doświadczenia spowodowały, że narodził się nowy pomysł na zrobienie Festiwalu. Ma to być impreza tworzona oddolnie, w której organizacje włączyliby się sami artyści. Zasada jest bardzo prosta: pomagasz w zorganizowaniu jednego koncertu, grasz w trzech. Chodzi o to, aby w swoim środowisku lub obok siebie znaleźć ludzi, którzy chcieliby włączyć się w organizację koncertu i jego reklamę. Warto może wejść w kontakt ze swoim księdzem z domem kultury, czy z innymi podmiotami i wspólnymi siłami zrobić coś dla swojego środowiska.

Ja z doświadczenia wiem, że są takie możliwości, często taka propozycja jest bardzo życzliwie przyjmowana. Bardzo często jest również ta, że ktoś chciałby zorganizować koncert np. w parafii, ale przeraża go cena artystów, a nie zna innych możliwości.

Nasza propozycja będzie o wiele tańsza, więc możemy w ten sposób wypełnić lukę, która jest. Nie będziemy i nie chcemy być konkurencją dla zespołów pierwszej ligi, bo oni i tak będą grać. Jak pojawią się możliwości to również mogą zagrać na naszym Festiwalu.


Kochani! Jeśli zadziałamy wspólnie, to jest szansa na znaczne upowszechnienie muzyki z ewangelicznym przesłaniem. Muzyka stanowi bardzo ważną część życia dla współczesnej młodzieży. Nawet słyszałem, że w jednej szkole wybory przewodniczącego Samorządu Szkolnego skupiły się na tym, jakiej muzyki słucha, bo taka będzie najczęściej "puszczana" w radiowęźle. Jest więc to niesłychanie ważny sposób ewangelizowania współczesnej młodzieży.

Na naszej stronie będziemy zamieszczać różne propozycje, w jaki sposób można zorganizować koncert, z biegiem czasu, na początek jeden raz w miesiącu organizować będziemy czat dla młodych muzyków, gdzie będzie można pogadać o wspólnych problemach.

Bardzo serdecznie zapraszamy Was do wyrażania swojej opinii. Pragniemy, aby nasza inicjatywa była coraz lepsza i służyła Wam w całej możliwej pełni.

Będziemy też informować o tym wszystkim, co Wy robicie i czym żyjecie.

Aby zapewnić odpowiedni poziom koncertów prosimy o przesłanie nagrań lub wskazanie ich w Internecie.

Szansa jest tylko wtedy, jeśli wielu z nas w to uwierz! Pomóżmy sobie sami, a Pan Bóg widząc nasze zaangażowanie nam pomoże.

:: TOP_________________
  
BARKA 2003

Dotychczas osób odwiedziło nasz serwis