Fascynujące zaproszenie (18)

DAR POKOJU

 

Współczesna psychologia pomogła nam jasno nazwać jedno z najistotniejszych źródeł zatruwających nasze życie nerwic. Jest nim lęk przed odrzuceniem. Jeżeli rodzice nie okazują swojemu dziecku wystarczająco dużo miłości, akceptacji, bezinteresowności, mogą obudzić w nim niepokój, że nie zasługuje ono na ich miłość. Jeśli zbyt często syn, czy córka będzie słyszeć słowa: "Jak nie będziesz grzeczny, to mamusia nie będzie cię kochać", może coraz silniej przeżywać poczucie zagrożenia myśląc: nie jestem w stanie wywalczyć sobie miłości rodziców.

Tacy ludzie muszą czasami czekać wiele lat, aby spotkać kogoś, kto ukocha ich na tyle mocno i bezinteresownie, że przełamie skurcz lęku oraz poczucia przegranej w walce o upragnioną miłość.

Tuż przed momentem komunii świętej Liturgia Mszy wprowadza nas w modlitwę o pokój. "Panie Jezu Ty powiedziałeś swoim Apostołom pokój zostawiam wam, pokój mój wam daję. Prosimy nie zważaj na nasze grzechy, lecz na wiarę swojego Kościoła i zgodnie z Twoją wolą napełniaj go pokojem i doprowadź do pełnej jedności". Następnie kapłan przekazuje pokój Jezusa słowami: "Pokój Pański niech zawsze będzie z wami" i prosi o wzajemne udzielenie sobie otrzymanego daru przez jakiś gest.

Możliwość przyjęcia Ciała Pana Jezusa, to wejście w bezmiar Bożej bezinteresowności. Bóg oddaje każdemu z nas całego siebie i bynajmniej nie żąda w zamian za to doskonałej nieskazitelności. Oddaje się ludziom słabym, oczekując jedynie, aby tej słabości nie próbowali ukrywać i usprawiedliwiać, lecz wyznali ją przed Nim. Ten największy dowód miłości, która nie limituje siebie w zależności od zasług, może wypełnić nasze serca głębokim pokojem. Może uwolnić nas od lęku przed odrzuceniem.

Ten dar ma się stać udziałem wszystkich, którzy otaczają ołtarz. Jedni drugim okazujemy braterską miłość, która cieszy się drugim człowiekiem, zanim zechce go zmieniać. Tak zaczyna się prawdziwa jedność: gdy stajemy się wolni od lęku przed wzajemnym osądzaniem i potępieniem.

W obliczu największej miłości możemy doświadczyć kojącego pokoju, który dzielimy pomiędzy sobą.

 


<< "PRZYJDŹ ZBAWICIELU!" BARANEK PEŁEN MOCY >>